Agencija bo ciklično spremljala stanje obremenitev omrežja in učinke prenove obračuna omrežnine, ustrezno posodabljala tarife in po potrebi metodologijo dopolnjevala oziroma nadgrajevala. Na podlagi spremljanja prvih učinkov in izračunov se potrjujejo navedbe in izračuni Agencije, zato ni potrebe da bi spreminjali obstoječi način obračunavanja omrežnine.

Datum objave:

29. december 2024


Avtor:

povzeto po sporočilu za javnost

Agencija bo ciklično spremljala stanje obremenitev omrežja in učinke prenove obračuna omrežnine, ustrezno posodabljala tarife in po potrebi metodologijo dopolnjevala oziroma nadgrajevala. Na podlagi spremljanja prvih učinkov in izračunov se potrjujejo navedbe in izračuni Agencije, zato ni potrebe da bi spreminjali obstoječi način obračunavanja omrežnine.

V Agenciji za energijo so se odzvali na nedavni poziv vlade, da naj bi se s februarjem vrnili na star način obračunavanja omrežnine in v zvezi s tem dali dodatna pojasnila. Kot so zapisali, je prenova obračuna omrežnine nastajala dalj časa in temelji na poglobljenih analizah ter zelo jasnih usmeritvah evropske zakonodaje, ki v luči zelenega prehoda v ospredje postavljajo učinkovito rabo energije in omrežij. Vse nacionalne regulatorje zavezujejo tudi določbe evropske zakonodaje, da morajo tarife odražati stroške in da moramo uporabnike obravnavati nediskriminatorno. Tem načelom sledi prenova obračuna omrežnine.   

Prenova obračuna omrežnine se je začela uporabljati 1. oktobra letos, to je bil zadnji mesec nižje sezone in računi za skoraj vsa gospodinjstva so bili nižji. Novembra je nastopila višja sezona, ki traja štiri mesece, in zneski za omrežnino so res višji, ampak če primerjamo zneske za september, oktober in november, se potrdi, kar je agencija povsem pregledno in pogosto komunicirala – za povprečno gospodinjstvo in torej večino slovenskih gospodinjstev in tudi večino malih poslovnih odjemalcev  bodo zneski za omrežnino na letni ravni nižji. Do tega izračuna pridemo, če oktobrski račun pomnožimo z osmimi meseci in temu prištejemo 4-mesečni strošek višje sezone. Dobljeni znesek potem primerjajmo z letnim zneskom omrežnine po stari metodologiji oziroma 12-kratnikom septembrskega zneska omrežnine. Višji zneski na položnicah za november bodo, kot izpostavljajo v Agenciji, veljali zgolj štiri mesece. Že marca nastopi osemmesečno obdobje nižje sezone.  

V Agenciji ob tem še pravijo, da so ves čas pregledno pojasnjevali, da so tudi lastniki sončnih elektrarn odvisni od omrežja, mnogi pozimi precej bolj kot odjemalci, ki se ne ogrevajo na elektriko. Z vidika rabe omrežja tako nikogar ne kaznujejo. Odjemalci, ki so vlagali v sončne elektrarne, so še vedno deležni velikih ugodnosti iz naslova proizvedene in na letnem nivoju netirane energije, ki jo prevzamejo iz omrežja. To ugodnost bodo imeli do konca življenjske dobe elektrarne, ki je lahko tudi do 30 let. S tarifami za uporabo omrežij naslavljamo prispevek posameznega odjemalca k obremenitvi omrežij in več kot ima gospodinjstvo energetsko intenzivnih porabnikov, več bo prispevalo za uporabo omrežij. To velja tudi za odjemalce, ki omrežje uporabljajo le sezonsko, a zaradi svoje rabe potrebujejo močne priključke na omrežje.  V Agenciji za energijo še poudarjajo, da je za spodbujanje naložb v zelene tehnologije  odgovorna država s svojo shemo spodbud. Metodologija obračuna omrežnine pa v svoji zasnovi spodbuja učinkovito uporabo zelenih tehnologij, torej optimalne naložbe v samooskrbo in elektrifikacijo ogrevanja in prometa tre kot ukrep za doseganje učinkovite uporabe zelenih tehnologij spodbuja uporabo hranilnikov.
 
Visoka stopnja razpoložljivosti podrobnih 15-minutnih merilnih podatkov pri vseh odjemalcih v Sloveniji, pojasnjujejo v Agenciji, je omogočila, da z novo metodologijo določimo pravilnejša razmerja med uporabniškimi skupinami, ki zaradi vpliva na omrežje povzročajo različne stroške za elektrooperaterje. V Agenciji še dodajajo, da bodo ciklično spremljali stanje obremenitev omrežja in učinke prenove obračuna omrežnine, ustrezno posodabljali tarife in po potrebi metodologijo dopolnjevali oziroma nadgrajevali, pri čemer bodo s 1. januarjem že začele veljati nekatere spremembe. Na podlagi spremljanja prvih učinkov in izračunov se sicer potrjujejo navedbe in izračuni Agencije, zato v tem trenutku v Agenciji ne vidijo potrebe po prenehanju uporabe nove metodologije. (bj)

VIR NAŠ STIK