Družbenika največjega slovenskega trgovca z električno energijo Gen-I, Gen energija in Gen-EL (ta je v solastništvu Gena energije in Gen-I), sta potrdila spremembo družbene pogodbe. Z njo je bila odpravljena dozdajšnja zaveza, da je Gen energija vsaj 62,5 odstotka vse letne proizvodnje elektrike v enotah skupine Gen prodajala prek Gen-I.

Ljubljana/Krško, 27. decembra - Družbenika največjega slovenskega trgovca z električno energijo Gen-I, Gen energija in Gen-EL (ta je v solastništvu Gena energije in Gen-I), sta potrdila spremembo družbene pogodbe. Z njo je bila odpravljena dozdajšnja zaveza, da je Gen energija vsaj 62,5 odstotka vse letne proizvodnje elektrike v enotah skupine Gen prodajala prek Gen-I.

Družbenika sta na skupščini sredi tega meseca s to spremembo odpravila tudi vsa druga določila družbene pogodbe, povezana s to obveznostjo, so iz Gen-I sporočili prek spletnih strani Ljubljanske borze.

Navedena sprememba je bila po pojasnilih trgovca z elektriko sprejeta na predlog družbenika Gen energija, odpravlja pa dosedanjo ekskluzivnost Gen-I, ki je bila vzpostavljena ob vstopu Gena energije v lastniško strukturo Gen-I.

"Glede na dosedanji mednarodni razvoj in obseg poslovanja družbe in skupine Gen-I navedena sprememba družbene pogodbe po oceni družbe materialno ne bo vplivala na bodoče poslovanje podjetja," so navedli v Gen-I.

Lastnika Gen-I sta sicer s po 50-odstotnima deležema družbi Gen energija in Gen-EL, zadnja pa je v solastništvu Gena energija in same Gen-I.

Po poročanju portala Forbes Slovenija je bilo zaradi domnevno spornega sporazuma zoper Gen energijo in Gen-I sproženih več postopkov.

Elektro Ljubljana je aprila 2009 zoper podjetji zaradi pogodbe, ki naj bi omejevala konkurenco, podal prijavo varuhu konkurence. Ta je preučil obdobje med 2007 in 2010 ter ugotovil, da gre za omejevalni sporazum med družbama, ki naj bi od svojega lastnika dobival električno energijo ugodneje kot drugi igralci na trgu, a sta podjetji odločbo izpodbijali pred sodiščem. Agencija je nato leta 2017 postopek ustavila.

Leta 2013 se je tudi računsko sodišče lotilo pregleda smotrnosti poslovanja Gen energije in učinkovitosti pri prodaji električne energije v letih od 2009 do 2011 ter ugotovilo, da ni bila učinkovita. Glavnina poročila se je nanašala na izvajanje krovne pogodbe z Gen-I ter posle prodaje elektrike tej družbi. V leta 2014 izdanem poročilu o popravljalnih ukrepih je pisalo, da sta podjetji v krovni pogodbi natančneje opredelili metodologijo določanja cen, ki naj bi zagotovila sledljivost in preglednost, zato je sodišče na koncu stanje ocenilo kot zadovoljivo.

VIR: STAkrog