Javna agencija Spirit Slovenija je tudi letos izvedla številne dejavnosti na področju pomoči slovenskim podjetjem in tujim investitorjem. Spirit po besedah direktorja Roka Capla ni le vir finančnih spodbud, ampak podjetjem nudi celovito podporo v vseh fazah poslovanja.

Ljubljana, 11. decembra - Javna agencija Spirit Slovenija je tudi letos izvedla številne dejavnosti na področju pomoči slovenskim podjetjem in tujim investitorjem. Spirit po besedah direktorja Roka Capla ni le vir finančnih spodbud, ampak podjetjem nudi celovito podporo v vseh fazah poslovanja.

Spirit ponuja številne storitve, med drugim odpira vrata na tuje trge, tujim investitorjem pa vrata v Slovenijo, tako na državni kot lokalni ravni, je na predstavitvi Spiritovih letnih dosežkov, ki se je je udeležilo skoraj 400 udeležencev, dejal Capl.

"Podjetjem aktivno pomagamo pri pridobivanju novih poslov, povečevanju prodaje na tujih trgih ter krepitvi kompetenc za izvozno poslovanje. Letos smo organizirali več kot 60 gospodarskih delegacij, pripravili 27 izobraževalnih seminarjev za podjetja, skupaj obiskali 13 aktualnih konferenc in pripravili 10 skupinskih predstavitev na pomembnih sejmih," je aktivnosti sektorja za internacionalizacijo v okviru agencije povzela namestnica direktorja Tamara Zajec Balažič.

Kot je spomnila, so v soorganizaciji z ostalimi deležniki pripravili tudi vladno-gospodarske dogodke v okviru evropskega prvenstva v nogometu v Münchnu in olimpijskih iger v Parizu.

Podjetja je v letu 2025 med drugim pozvala k sodelovanju v mednarodnem programu usposabljanja na področju mednarodnega poslovanja (ITM) in skupinskih sejemskih nastopov, med katerimi so tudi Expo 2025 Osaka, Arab Health, sejem LEAP, International Health Day, Hannover Messe in konferenca BioTech.

Vodja sektorja za spodbujanje podjetništva Irena Meterc je podjetjem predstavila področja, ki jih sektor nudi kot podporo podjetjem, in sicer informiranje, usposabljanje, svetovanje, krepitev kompetenc, finančne spodbude mentoriranje ter krepitev podjetniških in inovacijskih ekosistemov.

Vodja sektorja za finančne spodbude Rok Beniger je kot ključne naloge sektorja med drugim omenil pripravo ukrepov finančnih spodbud, izbor projektov in spremljanje izvajanja. Letos je bilo še vedno veliko projektov še na "stari koheziji", so pa objavili že prve nove ukrepe kohezijske politike, je dejal.

Skupna vrednost izvedenih izplačil je letos znašala 30 milijonov evrov, lani 24,7 milijona evrov, skupna vrednost oddanih vlog za izplačilo pa je znašala 75,4 milijona evrov, lani 45,1 milijona evrov, je dejal. Ob tem je poudaril, da je le 52 odstotkov prvič oddanih zahtevkov za izplačilo tudi dejansko izplačanih, zato je podjetja pozval, da oddajo ustrezne zahtevke.

Vodja sektorja za spodbujanje investicij Vid Habjan je dejal, da je glavni delokrog sektorja promocija slovenskega gospodarstva v tujini, zagotavljanje vseh potrebnih informacij, iskanje lokacij, povezovanje z institucijami, pomoč pri realizaciji investicijskih projektov in tudi pomoč po zaključku investicije.

"Veliko pozornosti posvečamo obstoječim tujim investitorjem oz. podjetjem s tujim lastniškim kapitalom, saj jih želimo še dodatno spodbuditi k širitvi njihovega poslovanja v Sloveniji," je dejal.

V nadaljevanju sta sledili dve okrogli mizi. Prva je bila na temo podpore podjetjem, na katerih so predstavniki podjetij Biosistemika, Lotrič Merosloveje in Rihter, predstavili svoje izkušnje in učinkovitost sodelovanja s Spiritom. Pogovor je tekel o njihovem razvoju in inovacijah, ki so jim omogočili globalno uspešnost. Predstavili so tudi, kako so premagali različne izzive in dosegli odličnost, tudi s podporo ukrepov in spodbud Spirita.

Na drugi okrogli mizi z naslovom Rast in razvoj podjetij doma in v tujini so predstavniki podjetij Result, Elaphe in C-Astral predstavili predvsem izkušnje s širitvijo podjetij ter izzive na posameznih trgih, kjer delujejo.

VIR: STAkrog