V Sloveniji sta konec leta 2023 večino osebnih avtomobil sicer še vedno poganjala dizel in bencin, a se povečuje tudi zanimanje za nakup hibridnih in električnih vozil. Tako so hibridna vozila predstavljala tri odstotke vseh registriranih osebnih avtomobilov, delež električnih avtomobilov pa je bil enoodstoten.
Datum objave:
2. januar 2025
Avtor:
Brane Janjič
Avtor fotografij:
Informa Echo, Reus 2022
V Sloveniji sta konec leta 2023 večino osebnih avtomobil sicer še vedno poganjala dizel in bencin, a se povečuje tudi zanimanje za nakup hibridnih in električnih vozil. Tako so hibridna vozila predstavljala tri odstotke vseh registriranih osebnih avtomobilov, delež električnih avtomobilov pa je bil enoodstoten.
Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije je bilo konec leta 2023 v Sloveniji 1,2 milijona registriranih osebnih avtomobilov, ki so predstavljali skoraj tri četrtine vseh v Sloveniji registriranih cestnih motornih vozil. Njihovo število se je na letni ravni povečalo za dva odstotka, med vsemi v Sloveniji prvič registriranimi osebnimi avtomobili pa je bilo skoraj 48.500 oziroma 56 odstotkov novih osebnih avtomobilov. Večino osebnih avtomobilov v Sloveniji sta poganjala dizel (49 odstotkov) in bencin (46 odstotkov). Se je pa število osebnih avtomobilov na hibridni pogon povečalo za 51 odstotkov. Skupno jih je bilo več kot 37.000 in so predstavljali tri odstotke vseh registriranih osebnih avtomobilov. Avtomobilov na električni pogon je bilo za 60 odstotkov več, skupno skoraj 13.000 in so predstavljali odstotek vseh registriranih osebnih avtomobilov v Sloveniji.
Trendi glede naraščanja števila e-vozil pozitivni
Da se zanimanje za nakup električnih in hibridnih vozil tudi v Sloveniji počasi zvišuje, kažejo tudi ugotovitve zadnje raziskave energetske učinkovitosti Slovenije – REUS 2022. Tako naj bi se v obdobju od leta 2015 do 2022 delež gospodinjstev, ki načrtujejo nakup novega avtomobila na električni in hibridni pogon, povečal. Hkrati se je povečal tudi delež prvih registracij novih avtomobilov na hibridni in električni pogon, pri čemer pa je delež prvih registracij novih hibridnih avtomobilov štirikrat večji od deleža prvih registracij novih električnih avtomobilov. Odgovori na zastavljena vprašanja o odnosu javnosti do baterijskih električnih in priključnih hibridnih vozil so tudi pokazali, da se bo sedem odstotkov anketiranih gospodinjstev brez električnega avtomobila verjetno odločila na nakup avtomobila na električni pogon. Pole tega naj bi 17 odstotkov vseh anketiranih gospodinjstev v prihodnjih 12 mesecih načrtovalo nakup novega avtomobila, 16 odstotkov teh, ki načrtujejo nakup novega avtomobila, pa razmišlja da bo to avtomobil na električni pogon, desetina oziroma dobrih 11 odstotkov pa, da bo to avtomobil na hibridni pogon. (REUS 2022)
Povečanje zanimanja za nakup e-vozil kaže tudi analiza rezultatov raziskave REUS 2022 za obdobje od leta 2015 do leta 2022, pri čemer se je delež gospodinjstev, ki načrtujejo nakup avtomobila na električni pogon, povečal za 13 odstotnih točk (2022: 16 odstotkov, 2019: 9 odstotkov, 2015: 3 odstotki), delež tistih, ki načrtujejo nakup vozila na hibridni pogon, pa je narasel za devet odstotnih točk (2022: 11 odstotkov, 2019: 5 odstotkov, 2015: 2 odstotka). Drugače rečeno to pomeni, da dobra četrtina (27 odstotkov) vseh gospodinjstev ki so v zadnjem merjenju odgovorila, da načrtujejo nakup novega avtomobila, načrtuje nakup vozila na električni ali hibridni pogon, pri čemer pa je treba upoštevati, da so podatki zaradi majhnega vzorca statistično manj zanesljivi.
VIR: Naš Stik