Festival radijske igre za dojenčke in malčke

Festival radijske igre za dojenčke in malčke

Radio Slovenija organizira tridnevni festival radijske igre Poslušati skupaj v okviru mednarodnega projekta B-AIR in ob 60. letnici delovanja 3. programa Radia Slovenija – programa Ars.

Služba za komuniciranje RTV Slovenija
3. marec 2023 ob 11:28
Ljubljana - Radio Slovenija
Festival radijske igre za dojenčke, malčke, starše in vse ljubitelje zvočne umetnosti se bo začel v nedeljo, 26. marca 2023, na frekvencah Radia Slovenija. Drugi festivalski dan, v ponedeljek, 27. marca 2023, bodo najmlajši radijske igre poslušali v vrtcih po vsej Sloveniji. Festival se bo zaključil v torek, 28. marca 2023, s celodnevni programom – tako umetniškim kot strokovnim – v Stari mestni elektrarni na Slomškovi 18 v Ljubljani. V torek bo med 10. in 20. uro na voljo niz skupnih poslušanj radijskih iger, zvočnih inštalacij, delavnic, predavanj in okroglih miz. Zadnji dan nastaja v sodelovanju z Ljubljanskim festivalom kulturno-umetnostne vzgoje Bobri.



Grafika: MMC RTV SLO

Dodatne informacije o Festivalu radijske igre za dojenčke in malčke na elektronskem naslovu b-air@rtvslo.si

Prvi dan, v nedeljo, 26. 3. 2023, bo festival potekal na valovih Radia Slovenija. Skozi program bo vodila Anamarija Štukelj Cusma. Drugi festivalski dan, v ponedeljek, 27. 3. 2023, bo potekal v vrtcih po vsej Sloveniji.


Nedelja, 26. 3. 2023


Programi Radia Slovenija


00.05 – 02.00 - Nočni obisk: O pomenu kakovostnega zvočnega okolja (Prvi).


08.05 – 09.00 - Radijska igra za otroke Zvezdica zaspanka (Prvi).


11.05 – 13.00 - Poslušajmo skupaj. Od zibke do pozne starosti. Pogovor v živo z gosti in poslušanje radijskih iger za dojenčke in malčke Glasbena kuhinja, Čebljanje in Morje (Ars).


16.05 – 18.05 - Kot nekoč: Iz bogatega arhiva Radia Slovenij – Pogovor v živo z gosti in poslušanje radijske igre Žogica Marogica (Ars).


23.15 – 24.00 - Zvok in skupno: Sociološko-filozofsko-antropološko-arhitekturno/urbanističnI vidiki skupnega poslušanja (Ars).


Na povezavi je podrobnejši nedeljski program.

Sluh oziroma občutljivost na zvok je tisti čutni kanal, ki je že ob rojstvu polno razvit in preko katerega se od zibke dalje tesno povezujemo s svojim okoljem. Radijska igra za najmlajše je umetnost, ki vabi v stik, odnos. V intimi doma ali na mehkih blazinah, v varnem okolju sproščenega umetniškega dogodka. Ko se zvočne krajine radijskih iger razprejo v prostor igre in raziskovanja najmlajših in njihovih najbližjih.

Ponedeljek, 27. 3. 2023


Poslušajmo skupaj - poslušanje radijskih iger v vrtcih
V vrtcih po vsej Sloveniji in v zamejstvu poslušamo radijske igre za dojenčke in malčke skupaj. Radijske igre so dosegljive na naslovu www.rtvslo.si/b-air/radijske-igre-in-glasba.



Foto: SOJ RTV SLO/Adrian Pregelj

Poslušajmo skupaj, predavanje dr. Katarine Habe, dr. Katarine Zadnik in dr. Katarine Kompan Erzar z neposrednim prenosom na MMC TV, ob 16.15
Predavanje in delavnica skupnega poslušanja bo potekala skozi predstavitev radijskih pravljic in raziskovanje bogatega sveta, ki se nam odpira skozi zvočne in glasbene vsebine; čarobni svet radijskih pravljic in radijskih iger je tudi prostor odnosa med starši in otroki. Kako se lahko v odnosu z otrokom zares osredotočimo na poslušanje, kako otroku omogočimo, da zares posluša? Na kaj naj bomo pozorni, kako izključiti vse motilce pozornosti? To je sposobnost, ki raste v odnosih in se oblikuje skozi skupno poslušanje že od prvih trenutkov življenja . Neposredni prenos predavanja si bo mogoče ogledati na: https://www.rtvslo.si/tv/vzivo/tvmmc.

Tretji festivalski dan bo umetniško-strokovno obarvan

Tretji festivalski dan, v torek, 28. 3. 2023, bo dogajanje potekalo v Stari mestni elektrarni v Ljubljani. Skupno poslušanje radijskih iger, okrogle mize, delavnice, zvočni sprehodi in zvočne inštalacije so organizirani v sodelovanju z ljubljanskim festivalom kulturno-umetnostne vzgoje Bobri. Program je namenjen vrtcem.

UMETNIŠKI PROGRAM
Na povezavi je podrobnejši torkov umetniški program s predstavitvami vsebin in avtorjev.


9.30 – Glasbena kuhinja, radijska igra za malčke, 10’50’’ (za vrtce)
Tajda Lipicer, Alenja Pivko Kneževič:
Starost: 6+


10.30 – Morje, radijska igra za dojenčke in starše, 23’07’’ (za izven)
Saška Rakef, Bojana Šaljić Podešva:
Starost 0+


11.05 – Čebljanje Zvočni sprehod za malčke (za vrtce) 22’34’’
Irena Pivka, Brane Zorman:
Starost 1+


16.30 – Čebljanje Zvočni sprehod za malčke (za izven) 22’34’’
Irena Pivka, Brane Zorman:
Starost 1+


17.00 – Zvočni avtoportreti, radijska igra in pogovor (za izven) 45'
Nika Lipuš, Melani Pyvovar, Klara Senica, Nail Perviz, Gal Kordič:
Starost 10+



Foto: SOJ RTV SLO/Adrian Pregelj

18.00 – Samota – generacije izolacije, kamorkoli greš, maska gor na faci je (za izven) 60’
Špela Kravogel
Dokumentarna radijska igra za starše in mladostnike, pogovor in delavnica za otroke z Urhom Mlakarjem, članom Um & Kuna Freestyle show:
Starost 10+


9.30 – 20.00 Zvočna instalacija (za vrtce in izven)
Kot nekoč – radijske igre naše mladosti

STROKOVNI PROGRAM
Na povezavi je torkov strokovni program s podrobnejšo predstavitvijo vsebin.


14.00 – Razmisleki o ustvarjanju za otroke, okrogla miza (za izven), 55’
Starost 15+


11.30 – Poslušati, brati, gledati, plesati. Skupaj., okrogla miza (za izven) 55’
Starost 15+


15.30 – Zvočna ustvarjalna delavnica za predšolske otroke in njihove starše (za izven) 60'
Kolektiv OS: dš dš dš deževnik

O projektu B-AIR

Festival radijske igre za dojenčke in otroke je del triletnega projekta B-AIR, kjer devet partnerskih organizacij iz sedmih evropskih držav pod vodstvom Radia Slovenija raziskuje vlogo zvoka v razvoju človeka. Projekt B-AIR nastaja v tesnem sodelovanju umetnikov in uglednih mednarodnih strokovnjakov s področja razvojne psihologije, nevrofiziologije, nevropsihologije, psihoakustike, muzikoterapije, glasbene pedagogike idr. Cilj projekta je ustvarjanje zvočne umetnosti za dojenčke, malčke in ranljive skupine. Projekt je finančno podprt v okviru programa Evropske unije Ustvarjalna Evropa. Več o projektu na spletni strani rtvslo.si/b-air in na b-air.infinity.radio.