Pedagoška fakulteta Univerze na Primorskem (UP PEF) je v četrtek, 21. novembra 2024, v Gledališču Koper s slavnostnim dogodkom obeležila 50 let neprekinjenega delovanja. Prireditev, ki je potekal pod častnim pokroviteljstvom predsednika Vlade Republike Slovenija dr. Roberta Goloba, je združila ugledne goste iz akademske, kulturne in politične sfere ter se osredotočil na pomen pedagoškega izobraževanja v preteklosti, sedanjosti in prihodnosti.
Pedagoška fakulteta Univerze na Primorskem (UP PEF) je v četrtek, 21. novembra 2024, v Gledališču Koper s slavnostnim dogodkom obeležila 50 let neprekinjenega delovanja. Prireditev, ki je potekal pod častnim pokroviteljstvom predsednika Vlade Republike Slovenija dr. Roberta Goloba, je združila ugledne goste iz akademske, kulturne in politične sfere ter se osredotočil na pomen pedagoškega izobraževanja v preteklosti, sedanjosti in prihodnosti.
Zgodovinska prelomnica Slavnostni dogodek je odprla dekanja UP PEF, dr. Mara Cotič, ki je izpostavila bogato tradicijo pedagoškega izobraževanja v Obalno-kraški regiji, segajočo vse do leta 1872, ko je bilo ustanovljeno prvo učiteljišče. "Naša fakulteta danes nosi večstoletno poslanstvo velikih humanistov in s ponosom gleda na pot, ki jo je prehodila," je dejala. Spomnila je na začetke kot dislociranega oddelka Pedagoške akademije Univerze v Ljubljani leta 1974, ki je s 16 študenti postavil temelje za današnjo največjo članico Univerze na Primorskem z več kot 1600 študenti. Prisotne je pozdravila tudi rektorica Univerze na Primorskem, dr. Klavdija Kutnar, ki je poudarila pomen fakultete za širšo družbo in razvoj.
Dogodek je obogatil govor ministra za vzgojo in izobraževanje, dr. Vinka Logaja, ki je izpostavil priložnost za dvig ugleda učiteljskega poklica in ob tem iskanje sinergijskih učinkov pri aktivnostih, ki že potekajo na različnih področjih delovanja pedagoških fakultet.
UP PEF je edina pedagoška fakulteta v Sloveniji, ki deluje na dvojezičnem območju. Povezanost Republike Slovenije in Italije ter skupna zgodovina slovenske Istre močno vplivata na oblikovanje izobraževalnega programa fakultete, ki ves čas stremi k medkulturnemu razumevanju in sodelovanju.
Prav zato je bil poseben gost večera nekdanji predsednik Republike Slovenije, Borut Pahor, Primorec, ki je med svojim mandatom pomembno prispeval k gradnji medsebojnega sožitja. V svojem govoru je delil anekdoto o vrnitvi Narodnega doma v Trstu slovenski skupnosti, s čimer je poudaril vrednost povezovanja in sodelovanja.
Dr. Lucija Čok, prva rektorica Univerze na Primorskem in predstojnica dislociranega oddelka v Kopru, je ob tej priložnosti poudarila pomen trdne vizije in sodelovanja: "Vztrajni posamezniki so oblikovali koalicijo znanja in truda, ki je v obmejnem, narodno mešanem prostoru omogočila razvoj pedagoškega izobraževanja kot neprecenljivega poslanstva." Izpostavila je tudi pomen sodelovanja z lokalnimi oblastmi, šolami in mednarodnimi partnerji, ki so omogočili razvoj ustanove.
Sam dogodek je UP PEF pripravila s sodelovanjem vseh ključnih deležnikov - tako z vključitvijo študentov najrazličnejših smeri kot tudi gostov, med drugim otroškega zbora Osnovne šole Koper, in na ta način pokazala svojo odlično vpetost v okolje. Ob tej priložnosti je UP PEF izkazala tudi posebno zahvalo pedagoškima fakultetama Univerze v Ljubljani in Univerzi v Mariboru za dolgoletno sodelovanje in podporo.
Pogled v prihodnost Med osrednjimi temami dogodka je bil pogled v prihodnost. UP PEF tako načrtuje širitev študijskih programov, kot sta Izobraževalna matematika ter Logopedija in surdopedagogika, predvsem pa je pomembna misel, s katero je zaključila dekanja UP PEF, da vloga učiteljev v tehnološko obarvani prihodnosti ostaja nepogrešljiva. Slavnostna prireditev je tako združila preteklost in prihodnost ter utrdila pomen UP PEF kot osrednje izobraževalne in raziskovalne ustanove.
Praznovanje fakultete se je v petek, 22. novembra 2024, nadaljevalo z 20. znanstvenim sestankom, ki je bil posvečen izzivom in priložnostim prihodnjega razvoja edukacije. V osrednjem delu je potekala okrogla miza Pet desetletij ustvarjanja pedagoškega poklica: Kako naprej?, na kateri so sodelovali dr. Mara Cotič, dekanja UP PEF, dr. Tomaž Grušovnik, bodoči dekan UP PEF in zoisov nagrajenec, Alenka Rušt, ravnateljica Vrtca Koper, Alen Kofol, ravnatelj OŠ Srečka Kosovela Sežana, in Matic Ahčin, študent UP PEF,ter moderatorka dr. Carmen L. Oven.
Posnetek s slavnostne prireditve UP PEF in 20. znanstvenega sestanka sta objavljena na YouTube kanalu UP PEF.