Preizkusni zagoni so pokazali, da elektrarna v tem trenutku še ne more trajno obratovati in bo za dolgoročno obratovanje potrebno izvesti dodatno modifikacijo turbine.

Datum objave:
16. april 2024

Avtor:
Brane Janjič

Avtor fotografij:
arhiv Dravskih elektrarn
Preizkusni zagoni so pokazali, da elektrarna v tem trenutku še ne more trajno obratovati in bo za dolgoročno obratovanje potrebno izvesti dodatno modifikacijo turbine. Ob tem je treba še posebej poudariti, da gre za pilotni projekt, torej prvi tovrstni v Sloveniji, zato primerov oziroma predhodnih izkušenj, ki bi dale odgovore na nekatera stanja ni in je treba vse izzive, ki se ob tem pojavijo, reševati sproti.

Družba Dravske elektrarne Maribor je konec leta 2022, skupaj s partnerji začela s podzemnimi deli sanacije neproduktivne vrtine Pg-8 globine približno tri tisoč metrov za potrebe izkoriščanja geotermičnega energetskega potenciala za prvo slovensko – pilotno – geotermično elektrarno v kraju Čentiba v Lendavi. Aprila lani so začeli z nadzemnimi deli, ki so zajemala gradbena dela ter dela na elektro in strojni inštalaciji. Po prvotnih načrtih so zagonske teste pilotne geotermične elektrarne načrtovali lansko jesen, vendar se je sanacija vrtine podaljšala, saj so na globini 1.600 metrov naleteli na težave s odstranjevanjem ločilnega dela, česar pred tem ni bilo mogoče predvideti. Dodatno podaljšanje je povzročilo tudi odstranjevanja vode iz vrtine (v postopku čiščenja in preizkusa tesnosti vrtine so vrtino napolnili z vodo), saj je morala biti le-ta suha, da so lahko vanjo dodali delovni fluid, potreben za obratovanje. Tako so začeli preizkuse zagona pilotne geotermične elektrarne izvajati šele v začetku aprila, ti pa so pokazali, da elektrarna v tem trenutku pri dani termični izdatnosti vrtine Pg-8 še ne more trajno obratovati. Izkazalo se je namreč, da termična izdatnost vrtine ni zadostna za zagotavljanje potrebnega pretoka par amonijaka za trajno obratovanje 50 kW pilotne elektrarne. Iz Dravskih elektrarn so zato sporočili, da čeprav so že proizvedli prve kWh električne energije iz geotermalne elektrarne Čentiba, bo konstantno obratovanje v prihodnje mogoče šele z modifikacijo turbinskega dela opreme. Prihodnji koraki so torej usmerjeni v iskanje rešitev, ki bodo omogočile bolj konstantno delovanje turbine v danih pogojih.

Mag. Damjan Seme, generalni direktor Dravskih elektrarn Maribor je ob tem izpostavil: »Kljub nekaterim izzivom, s katerimi se srečujemo pri pilotnem projektu geotermične elektrarne, sem ponosen, da Dravske elektrarne Maribor, skupaj s partnerji, orjemo ledino na področju koriščenja globoke geotermije, in da smo projekt pripeljali do točke, ko so bile proizvedene prve kilovatne ure električne energije. Verjamem, da nam bo z modifikacijo turbinskega dela opreme uspelo vzpostaviti stanje, ki bo omogočalo konstantno obratovanje in proizvodnjo, ter bo dobra popotnica naslednjim tovrstnim projektom.«  

VIR: Naš Stik