Število potrošnikov v območju z evrom, ki imajo v lasti kriptovalute, se je zadnjih dveh letih več kot podvojilo, v najnovejši raziskavi o plačilnih navadah v evrskem območju ugotavlja Evropska centralna banka. Po deležu lastnikov kriptosredstev je letos na prvem mestu Slovenija.

Ljubljana/Frankfurt, 19. decembra - Število potrošnikov v območju z evrom, ki imajo v lasti kriptovalute, se je zadnjih dveh letih več kot podvojilo, v najnovejši raziskavi o plačilnih navadah v evrskem območju ugotavlja Evropska centralna banka. Po deležu lastnikov kriptosredstev je letos na prvem mestu Slovenija.

Letos je imelo na ravni območja z evrom kriptosredstva v lasti devet odstotkov sodelujočih v raziskavi, medtem ko je bil pred dvema letoma ta delež pri štirih odstotkih.

Od 20 držav območja z evrom jih je 13 imelo delež lastnikov kriptosredstev nad 10 odstotki. Največji delež je imela Slovenija. Potem ko je v raziskavi iz leta 2022 z osmimi odstotki zasedla drugo mesto, se je v dveh letih delež okrepil na 15 odstotkov.

S 14 odstotki je sledila Grčija. Najmanjši delež lastnikov kriptovalut sta imeli Nemčija in Nizozemska, in sicer po šestodstotnega.

Največ lastnikov kriptovalut je bilo starih med 25 in 39 let, sledili so jim mladi, stari od 18 do 24 let.

Največ vprašanih je kriptosredstva uporabljalo kot obliko investicije, se pa razlogi za njihovo lastništvo precej razlikujejo med posameznimi državami. Tako so za 90 odstotkov nizozemskih lastnikov kriptosredstva predstavljala zgolj obliko investicije, medtem ko jih je dva odstotka uporabljalo le za plačila.

V Sloveniji je 61 odstotkov vprašanih odgovorilo, da jih je uporabljalo kot obliko investicije, 15 odstotkov jih je uporabljalo le za plačevanje, 18 odstotkov pa za oba namena.

Najmanjša razlika je bila med francoskimi lastniki kriptosredstev, kjer jih je 57 odstotkov uporabljalo zgolj kot investicijo in 25 odstotkov zgolj kot plačilno sredstvo.

VIR: STAkrog