»Vajeništvo je veliko več kot le oblika izobraževanja; je naložba v našo skupno prihodnost. Ko vlagamo v mlade, vlagamo v inovativnost, trajnost in konkurenčnost našega gospodarstva.

Ljubljana, 17. maj 2024 – »Vajeništvo je veliko več kot le oblika izobraževanja; je naložba v našo skupno prihodnost. Ko vlagamo v mlade, vlagamo v inovativnost, trajnost in konkurenčnost našega gospodarstva. S tem gradimo temelje za trajnostni razvoj in dolgoročno uspešnost ter oblikujemo svetlejšo prihodnost za vse nas,« je izpostavila generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal na današnjem Festivalu vajeništva. Ta je v prostorih GZS pod sloganom »Vajen*c bo mojster in mojster bo kralj« združil prek 200 gostov iz vrst vajencev, mentorjev, koordinatorjev vajeništva, predstavnikov šol in podjetij.

GZS se vsa leta zavzema za nadaljnji razvoj vajeništva v Sloveniji, pri tem pa je Nahtigal poudarila željo po »še več povezovanja med šolami, podjetji in lokalnim okoljem, da tako oblikujemo in soustvarimo dobre pogoje izobraževanja za mlade, prilagojene potrebam trga dela.«
 
Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je vajeništvo označil kot »most med teorijo in prakso, med šolskimi klopmi in dejanskim delovnim okoljem«, ki daje mladim že med šolanjem priložnost pridobiti dragocene praktične izkušnje, ki povečujejo njihove možnosti za zaposlitev ali pa samostojno pot. Prednosti vajeništva pa vidi tudi za podjetja, saj imajo med usposabljanjem priložnost spoznati in izobraziti mlad kader, ki natančno ustreza njihovim potrebam. 
 
Mag. Branka Hrast Debeljak, generalna direktorica Direktorata za srednje in višje šolstvo ter izobraževanje odraslih na Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje, je zagotovila, da se bodo na ministrstvu še naprej zavzemali za to, da še kaj izboljšajo in naredijo izobraževanje  dostopno, kakovostno in privlačno novim generacijam. »Dragi vajenci, lahko ste zelo ponosni nase in na vaš poklic, kajti vse poti so vam odprte,« je nagovorila prisotne vajence, ob tem pa dodala, da se brez tesnega sodelovanja s predstavniki šol in podjetij ter zbornic, ki sodelujejo na področju vajeništva, »ne bi srečali na tem mestu zadovoljni in pripravljeni na praznovanje zaključka šolskega leta
 
Da ima vajeništvo v Sloveniji izjemen pomen, ker krepi konkurenčnost in inovativnost našega gospodarstva ter zagotavlja visoko kakovostno usposobljene kadre, je potrdila tudi koordinatorka Središča za mednarodno sodelovanje na Centru za poklicno izobraževanje Sara Gošnak. Dodala je, da sistem vajeništva spodbuja trajnostni razvoj, omogoča prilagodljivost delovne sile ter odpira vrata kariernim priložnostim in strokovnemu razvoju mladih. Zato vidi festival vajeništva kot priložnost za promocijo in nadgradnjo vajeniških programov ter za krepitev partnerstev med izobraževalnimi institucijami in podjetji. Skupaj gradimo močnejšo prihodnost, v kateri vajeništvo igra ključno vlogo.
 
Festival vajeništva poteka letos tretjič od ponovne uvedbe vajeništva v letu 2017 s ciljem promocije srednjega poklicnega izobraževanja in vajeništva, kar naj bi prispevalo k temu, da se več mladih odloči za deficitarne poklice, kot so orodjarji, elektrikarji, steklarji, mizarji, mehatroniki, kleparji in krovci, strojni mehaniki, avtomehaniki … in se šola v vajeniški obliki izobraževanja.
 
Pri izvajanju ter razvoju vajeniške oblike izobraževanja v Sloveniji sodelujejo Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, Gospodarska zbornica Slovenije, Obrtno podjetniška zbornica Slovenije in številne šole ter podjetja. Trenutno poteka v vajeniški obliki 14 različnih programov na 22 šolah, število vajencev se je v teh letih približalo skupni številki 940. Pri izvajanju vajeništva  sodeluje več kot 300 podjetij v Sloveniji in več kot 400 mentorjev.  
 
Festival vajeništva organizira Gospodarska zbornica Slovenije v sodelovanju s Centrom za poklicno izobraževanje v okviru projekta "Spodbujanje odličnosti v poklicnem in strokovnem izobraževanju ter promocijske aktivnosti", ki ga sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje in Evropska unija – NextGenerationEU.







VIR: GZS