Na Brdu pri Kranju so danes 71 mladim, ki prihajajo iz 11 institucij po vsej Sloveniji, v okviru Mednarodnega priznanja za mlade (MEPI) podeliti zlata priznanja za leto 2023.

Na Brdu pri Kranju so danes 71 mladim, ki prihajajo iz 11 institucij po vsej Sloveniji, v okviru  Mednarodnega priznanja za mlade (MEPI) podeliti zlata priznanja za leto 2023. Gre za osmo  generacijo »Zlatnikov«, mladih, ki so uspešno zaključili ta svetovno priznan program osebnega  razvoja; ta osebam med 14. in 25. letom starosti omogoča, da z aktivno udeležbo na različnih  področjih odkrijejo, razvijejo in uresničijo svoje potenciale. MEPI v letošnjem letu obeležuje že 25 let  izvajanja v Sloveniji, v tem času se je v program vključilo že več kot 16.000 mladih. 

Na dogodku, ki je potekal pod pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije dr. Nataše Pirc Musar,  so počastili 71 mladih, ki so uspešno zaključili program MEPI. »Zlatniki« prihajajo iz 11 različnih  izvajalskih organizacij iz vse Slovenije, te so: Biotehniški center Naklo, Srednja šola, Društvo GAHA  Slovenija - OE Ljubljana, Gimnazija Celje – Center, Gimnazija in ekonomska srednja šola Trbovlje,  Gimnazija Kranj, Gimnazija Škofja Loka, Šolski center Krško - Sevnica, Gimnazija Krško, Šolski center  Ravne na Koroškem, Gimnazija, Šolski center Škofja Loka, Zavod Antona Martina Slomška, Dijaški dom  Antona Martina Slomška ter Združenje slovenskih katoliških skavtinj in skavtov. MEPI je v letu 2023  vstopil v vse slovenske statistične regije, najbolj zastopane pa so že tradicionalno Osrednjeslovenska,  Savinjska in Gorenjska, iz slednje prihaja tudi največ nagrajencev, in sicer kar 72 %. Sledi ji tako Savinjsko-Koroška s 13 % nagrajencev, Štajerska s 7 % ter osrednja Slovenija in Dolenjska z Zasavjem s  po 4 % nagrajencev. 

Andreja Černič Anžur, izvršna direktorica Zavoda MEPI,
je ob podelitvi priznanj izpostavila: »Program  MEPI je šola za življenje, ki temelji na praktični izkušnji in mlade opremlja za samostojno in odgovorno  življenje. Lepo dopolnjuje formalno izobraževanje, saj se odvija na mladostno igriv, a izzivov poln način.  Ponosni smo, da smo letos povezali več kot 400 mentorjev prostovoljcev in 1.500 področnih  inštruktorjev s 1.887 mladimi iz 78 različnih šol in organizacij. Za vse nas smo soustvarili več kot 68.500  prostovoljskih ur. Hvala vsem udeležencem, podpornikom, partnerjem in izvajalcem, ki omogočate, da  se MEPI širi in razvija ter tako soustvarjate našo svetlo skupno prihodnost.« 

Britanska veleposlanica Tiffany Sadler je povedala: “
Izredno me veseli, da je danes toliko mladih iz  cele Slovenije prejelo priznanja Mepi – to jasno odraža pomen in vlogo te organizacije tukaj ter vse  večje število mladih, ki so del njenega programa. Mepi, ki v Sloveniji deluje že 25 let, je danes postal del  neformalnega izobraževanja mladih, da s pomočjo programa izkoristijo vse svoje skrite  potenciale. Program Mepi pa hkrati pooseblja tudi vrednote, ki so skupne Veliki Britaniji in Sloveniji - 
to je skrb za skupnost, zaščita okolja in prevzemanje osebne odgovornosti. Moja naloga veleposlanice  je utrjevati in pospeševati bilateralne odnose med Slovenijo in Veliko Britanijo in današnji dan je  pokazal, da izredno dobro skupaj delujemo na področjih kot so izobraževanje, neformalno in  vseživljenjsko učenje, mladi ter promocija znanstvenega in tehnološkega sodelovanja med obema  državama.” Britansko veleposlaništvo v Ljubljani je podpornik programa MEPI, ki izvira iz Velike  Britanije. 

Program MEPI, ki ga sicer izvajajo v več kot 130 državah po svetu, ima tri stopnje – bronasto, srebrno  in zlato – ter štiri področja, ki mlade spodbujajo k aktivnemu preživljanju prostega časa (rekreativni  šport, veščine, prostovoljstvo, pustolovske odprave in dodatno področje na zlati stopnji – projekt  Neznani prijatelj). Koncept programa temelji na učenju iz lastnih izkušenj in vsakemu posamezniku prilagojenem programu dejavnosti v prostem času. Iz širokega nabora aktivnosti si vsak posameznik  oblikuje program, odrasli pa jim nudijo oporo in svetovanje ter posebna znanja. Skladno z načelom  netekmovalnosti vsak udeleženec programa MEPI tekmuje le sam s sabo in s svojimi cilji. Merilo za  pridobitev priznanja MEPI tako temelji na izboljšanju znanj ali sposobnosti udeleženca glede na njegove  individualne cilje. 

Program mlade tako opremi s številni kompetencami
, kot so komunikacija, sodelovanje, reševanje  problemov, kreativnost in kritično mišljenje, vodenje, pravičnost, odgovornost, spoštovanje,  pripadnost skupnosti, solidarnost in druge. Med učinki programa so tudi krepitev zavedanja mladih o  pomenu varstva okolja, krepitev enakosti med spoloma, zmanjševanje stopnje nasilja, izboljševanje  učnega uspeha, krepitev zaposljivosti mladih, večja participacijo mladih v civilni družbi in krepitev  zdravja. 

»Program MEPI mi je dal veliko več kot le vzdržljivost in prilagajanje na različne razmere. Dal mi je nova  prijateljstva, ki bodo ostala za vedno, dvignil je mojo samozavest in mi pokazal, da s pravimi ljudmi,  pravo opremo in iznajdljivostjo nič ni nemogoče. Večerni ognji, dolgi dnevi preživeti na sončnih ravninah  in vrhovih, pa tudi meglene in deževne preizkušnje. Vse to mi je pomagalo odkriti, kako čudovita je zares  narava in kako pomembno je, da ostanemo aktivni. Poleg izboljšanja orientacije, kondicije in ekipnega  dela ne smemo pozabiti na dejavnosti, ki smo jih opravljali skozi celo leto. Vsa prostovoljna dela, nove  veščine, ki smo jih osvojili, in še mnogo več ... vse to je MEPI,«
je svoje misli o programu strnila Ema  Bašar, Zlatnica generacije 2023, Gimnazija Kranj. 

Program MEPI se izvaja v nevladnih organizacijah, mladinskih centrih, osnovnih in srednjih šolah,  vzgojno-izobraževalnih zavodih, mladinskih domovih in podjetjih. Jože Bogataj, ravnatelj Gimnazije Škofja Loka, kjer program izvajajo že od leta 2004 vsako leto pa se zanj prijavi okoli 10 % učencev,  pravi: »MEPI je poligon za razvijanje talentov in raznolikih spretnosti, ki jih mladi s pridom uporabljajo  pri pouku, in kar je še bolj pomembno, v svojem življenju. Progam ni tekmovalen in prav zato je njegova  dodana vrednost tudi ekipno delo, prepoznavanje priložnosti in posledično postavljanje in uresničevanje  osebnih ciljev. Predvsem pa to, da se imajo mladi priložnost spoznati z aktivnostmi na različnih 
področjih, kar je pomembno za njihov nadaljnji razvoj. Verjamem, da bo MEPI ob pomoči regijskih in  nacionalnih koordinatorjev in ob podpor učiteljev med mladimi živel še dolgo.« 

Tudi Sabina Gabrijel, višja svetovalka za družbene dejavnosti na Občini Škofja Loka, izpostavlja, da je  MEPI že več kot 20 let pomemben del lokalne skupnosti: »Temelj programa že od vsega začetka  predstavljajo MEPI mentorji, to so ljudje, ki razumejo nujnost dodatnega, neformalnega učenja in imajo  posluh tako za mlade kot za potrebe skupnosti. Mladi, ki se pridružijo programu, postajajo aktivni člani  družbe, saj se preizkušajo na številnih področjih ter pri tem osebno rastejo. S tem bogatijo našo družbo  in pridobivajo neprecenljive izkušnje za življenje. Zato je MEPI v vseh pogledih dragocen košček v  mozaiku prizadevanj za bolj kakovostno življenje občanov v naši občini.« 

V Slovenijo je program MEPI vstopil leta 1997
, po nevladnih organizacijah se je organizirano začel širiti  leta 1999, leta 2004 pa je prvič vstopil v osnovne in srednje šole. V 25 letih izvajanja programa pri nas  je bilo v njega vključenih že 1000 prostovoljcev, 150 institucij in več kot 16.000 mladih, od tega jih je  550 prejelo zlato priznanje. Ob obletnici so aprila letos v Celju otvorili priložnostno razstavo, ki  predstavlja program in osebne zgodbe udeležencev. Z razstavo želijo MEPI in njegove prednosti  približati širši javnosti. Tako je razstava v letošnjem letu poleg Celja obiskala kraje v osrednji Sloveniji  in Hrastnik, v letu 2024 pa bo gostovala še v preostalih krajih, kjer izvajajo program MEPI. 

Program MEPI, ki ga izvaja več kot 130 držav, je leta 1956 s prvotnim imenom Duke of Edinburgh’s  International Award ustanovil britanski princ Phillip, vojvoda Edinburški, v sodelovanju z nemškim  pedagogom in zagovornikom izkustvenega učenja Kurtom Hahnom. Do sedaj je v programu na globalni  ravni sodelovalo že več kot 9.000.000 mladih. V Sloveniji je program prisoten od leta 1997, v tem času  je v njem sodelovalo več kot 16.000 mladih. Več informacij: https://mepi.si/

VIR: MEPI