V gospodarstvu z zaskrbljenostjo spremljamo finančne težave TEŠ 6 in grožnje pred stečajem obrata, ki proizvede dobro četrtino električne energije v Sloveniji. Z zmanjševanjem njegovega obratovanja bo Slovenija še bolj odvisna od uvoza elektrike in še bolj ranljiva v primeru ponovitve energetske krize, kot smo ji bili priča leta 2022.

Ljubljana, 3. september 2024 - V gospodarstvu z zaskrbljenostjo spremljamo finančne težave TEŠ 6 in grožnje pred stečajem obrata, ki proizvede dobro četrtino električne energije v Sloveniji. Z zmanjševanjem njegovega obratovanja bo Slovenija še bolj odvisna od uvoza elektrike in še bolj ranljiva v primeru ponovitve energetske krize, kot smo ji bili priča leta 2022. 

V lanskem letu je električna energija iz termoelektrarn predstavljala dobro četrtino vse proizvedene elektrike v Slovenije, približno enako količino je zagotovila Jedrska elektrarna v Krškem, 40 odstotkov hidroelektrarne, preostalo pa ostali, predvsem obnovljivi viri energije. Glede na odvisnost hidroenergije od vodostaja rek, je v tem trenutku najbolj stanoviten in najbolj poceni vir energije ravno Krška nuklearka, zato smo v GZS še toliko bolj prepričani, da je odločitev za gradnjo JEK 2 upravičena in nujna.​Jasno je, da TEŠ 6 ne more še naprej delovati z izgubo in odločitev vlade glede interventne pomoči je pravilna. Skrbi pa odziv nekaterih organizacij, ki poskušajo težave TEŠ 6 izkoristiti kot argument proti izgradnji JEK 2 zgolj na podlagi vzbujanja strahu pri splošni javnosti glede potencialnih finančnih tveganj izgradnje JEK 2. Gre za pavšalne ocene, ki niso podkrepljene s strokovnimi argumenti in škodijo demokratični razpravi o projektu JEK 2, ki bo aktualna v prihodnjih mesecih do predvidenega referenduma.​

VIR: GZS