vabimo vas na srečanje ob izidu Kremeljskega maga Giuliana da Empolija – da bo debata iskriva in iskrena, predvsem pa prodorna, bo poskrbela novinarka Bojana Leskovar, ki se bo pogovarjala z Vlasto Jeseničnik in Andrejem Stoparjem, dopisnikoma RTV Slovenija iz Rusije in Združenih držav.
Spoštovani,
vabimo vas na srečanje ob izidu Kremeljskega maga Giuliana da Empolija – da bo debata iskriva in iskrena, predvsem pa prodorna, bo poskrbela novinarka Bojana Leskovar, ki se bo pogovarjala z Vlasto Jeseničnik in Andrejem Stoparjem, dopisnikoma RTV Slovenija iz Rusije in Združenih držav. Beseda bo tekla o Putinovem vzponu na oblast in prelomnih dogodkih, ki so v zadnjih dvajsetih letih močno zamajali svetovno politično ravnovesje in so osrednja tema Kremeljskega maga, ki ga je v slovenščino odlično prelila Janina Kos.
Pričakujemo vas v sredo, 5. junija 2024, ob 18. uri v Knjigarni Konzorcij v Ljubljani.
O KREMELJSKEM MAGU:
Kremeljski mag je napisan v obliki izpovedi Vadima Baranova, lika, ki temelji na resnični osebnosti Vladislava Surkova; ta je bil eden od ključnih svetovalcev Vladimirja Putina in tudi vodja komuniciranja v njegovem kabinetu. Surkov je bil leta 2020 po Putinovem ukazu razrešen vseh funkcij, njegov vpliv in ideologija pa ostajata del Putinove administracije.
V romanu nas Surkov/Baranov popelje na voden ogled po zakulisju Kremlja ter razkrije razmišljanje in metode v ozadju ruskih odzivov v zadnjih konfliktih, od vojne v Čečeniji do sedanje krize v Ukrajini. Da Empoli je vešč pripovedovalec zgodb, ki je imel na razpolago bogato dokumentarno gradivo, zato ni presenetljivo, da je prepričljiva in privlačno napisana knjiga postala velika uspešnica. Največja odlika Kremeljskega maga je v tem, da avtor – ne glede na to, kako zapeljivo in vznemirljivo zveni Vadim Baranov – bralcu nikoli ne pusti pozabiti, da je v prisotnosti zla. Avtorjeva literarna spretnost povzdigne roman nad suho politično analizo in ga na trenutke pripelje veliko bliže Dostojevskemu kot akademskemu članku ali kolumni.
O AVTORJU:
Giuliano da Empoli je italijansko-švicarski esejist in politični svetovalec, ki živi v Parizu, kjer predava politične znanosti na prestižni univerzi Sciences Po. Rodil se je v Franciji, odraščal v več evropskih državah, diplomiral iz prava na univerzi La Sapienza v Rimu in magistriral iz političnih ved na Inštitutu za politične vede Parizu. Je predsednik mislišča Volta. V letih 2014-2016 je bil svetovalec italijanskega premierja Mattea Renzija. Za roman Kremeljski mag, svoj leposlovni prvenec, je prejel veliko nagrado francoske akademije, nominacijo za Goncourtovo nagrado in Goncourtovo nagrado po izboru slovenskih študentov.
O SOGOVORNIKIH:
Vlasta Jeseničnik je zunanja dopisnica RTV Slovenija. Leta 1996 je prevzela dopisništvo v Moskvi, kjer je ostala do 2005, bila pa je tudi vojna poročevalka iz Afganistana. Od 2005 je poročala iz Združenih držav Amerike, trenutno pa ponovno iz Rusije. Marca 2022 je morala svoje delo poročevalke iz Moskve začasno prekiniti, saj je Rusija med invazijo na Ukrajino sprejela zakonodajo, ki je novinarjem, ki so z domnevnimi dezinformacijami poročali o vojni, zagrozila z večletno zaporno kaznijo.
Andrej Stopar je urednik in dolgoletni novinar RTV Slovenija. Od leta 2019 je dopisnik RTV Slovenija iz Združenih držav Amerike, pred tem je bil odgovorni urednik Prvega – Informativnega progama Radia Slovenija, v letih od 2005 do 2013 pa dopisnik RTV Slovenija iz Rusije. Je avtor knjige Pax Putina (2014), leta 2018 pa je napisal biografijo Vladimirja Putina, ki je izšla kot posebna številka tednika Mladina.
Lepo vabljeni!