Uprava Radiotelevizije Slovenija (RTVS) je danes v uradnem listu objavila sklep o ničnosti kolektivnega dogovora, ki sta ga sredi julija podpisala takratni v. d. generalnega direktorja Andrej Grah Whatmough in predsednik Sindikata delavcev radiodifuzije Slovenije Tom Zalaznik.
petek, 1.9.2023
Ljubljana, 01. septembra (STA) - Uprava Radiotelevizije Slovenija (RTVS) je danes v uradnem listu objavila sklep o ničnosti kolektivnega dogovora, ki sta ga sredi julija podpisala takratni v. d. generalnega direktorja Andrej Grah Whatmough in predsednik Sindikata delavcev radiodifuzije Slovenije Tom Zalaznik. Sklep, da se dogovor šteje za ničen, je sprejela soglasno.
Dogovor je sicer že takoj po podpisu naletel na pomisleke in nasprotovanje. Koordinacija novinarskih sindikatov RTVS in sindikat novinarjev so posvarili, da dogovor zgolj na videz prinaša dodatne pravice za delavce v javnem zavodu. Kot so opozorili, so nekatere določbe v nasprotju z zakonoma, ki urejata delovna razmerja in soupravljanje, zaradi česar bi jih bilo po njihovi oceni nemogoče uveljavljati na sodišču.
Izpostavili so tudi, da dogovor uvaja "paralelni sistem kolektivnih dogovarjanj in delavskega zastopanja, njegove določbe spreminjajo vlogo in način odločanja v razmerjih med upravo, sindikati in svetom delavcev ter tudi svetom RTVS". Njegova vsebina pa po njihovi oceni tudi ne sodi med tekoče posle, ki jih je lahko Grah Whatmough opravljal v skladu z novelo zakona o RTVS.
O dogovoru je 17. julija, štiri dni po njegovem podpisu, razpravljal svet RTVS in sklenil, da se takratnemu v. d. generalnega direktorja naloži, da o sklenjenem kolektivnem dogovoru pridobi notranje in zunanje pravno mnenje glede zakonitosti in pravnih posledic takšnega kolektivnega dogovora za RTVS, vključno z odgovorom na vprašanje, ali sklepanje tovrstnih dogovorov spada med tekoče posle vodstva. Medtem je Grah Whatmough vztrajal, da je dogovor nujen, saj bodo le tako lahko zaposleni še naprej kakovostno delali in prispevali k zdravim temeljem demokratične družbe.
Po njegovih navedbah dogovor pomembno nadgrajuje pravice, ki jih imajo zaposleni po kolektivni pogodbi javnega zavoda, kar je nujni predpogoj za neodvisno in avtonomno delovanje RTVS. V zavodu so tedaj med temi nanizali, da delavca ni mogoče premestiti ali mu odrediti drugo vrsto dela brez njegovega soglasja. Delavca tudi ni mogoče uvrstiti med presežne delavce brez njegovega soglasja, razen če sindikat podpisnik dogovora ne odloči drugače. Pred zunanjim kadrovskim razpisom se mora izvesti notranji razpis. V primeru odpovedi delavcu iz razloga nesposobnosti sindikat poda mnenje, ki ga mora delodajalec upoštevati pri nadaljnjih postopkih.
Nova štiričlanska uprava RTVS se je s polnimi pooblastili konstituirala z izvolitvijo delavskega direktorja 16. avgusta. Uprava v skladu z novelo zakona o RTVS, ki je bila potrjena na referendumu novembra lani, vodi zavod namesto generalnega direktorja, kot je veljalo po prejšnji ureditvi. Sklep o ničnosti omenjenega dogovora so sprejeli na seji 22. avgusta.
VIR: Tax Fin Lex