V Planici so padli prvi konkretni premiki.
V Planici so padli prvi konkretni premiki.
Planica, 28. marec 2025 – Med gorami, kjer so običajno v ospredju športni dosežki, je Planica tokrat gostila povsem drugačen vrhunski dogodek. Več kot sto predstavnikov politike, gospodarstva in razvojnih institucij iz Slovenije se je danes zbralo na konferenci Obnova Ukrajine: od vztrajnosti k napredku (Ukraine’s Recovery: From Standing Strong to Moving Forward), ki jo je Inštitut za strateške rešitve (ISR) organiziral v sodelovanju z javno agencijo SPIRIT Slovenija, Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport ter Ukrajinskim veleposlaništvom v Sloveniji. V ospredju je bilo vprašanje, kako lahko slovenska podjetja kot del evropskih prizadevanj pomagajo državi, ki že tretje leto kljubuje ruski agresiji in želi pisati lastno prihodnost. Aktualnost konference dodatno potrjujejo prizadevanja za mir, ki te dni potekajo v Rijadu in Elizejski palači. V Nordijskem centru Planica sta volja in pripravljenost sodelujočih usmerili razprave v iskanje rešitev in zanesljivih partnerstev, zaradi katerih obnova Ukrajine ni več vprašanje zmogljivosti, temveč načrtovanja.
Konferenco je otvoril direktor Inštituta za strateške rešitve Tine Kračun, ki je poudaril, da gre pri obnovi Ukrajine za eno najambicioznejših prizadevanj našega časa, ocenjenih na več kot 500 milijard evrov v prihodnjem desetletju. “Obnova ni zgolj humanitarna nuja, temveč tudi gospodarska priložnost,” je dejal in ob tem izpostavil predvsem sektorja energije in digitalizacije, ki sta ključna tako za modernizacijo Ukrajine kot za njeno približevanje EU. K povezovanju slovenskih podjetij z ukrajinskimi partnerji je v nadaljevanju pozvala tudi vršilka dolžnosti direktorice agencije SPIRIT Tamara Zajec Balažič. “Čeprav se Ukrajina še vedno sooča z velikimi izzivi, se temelji za obnovo že postavljajo,” je dejala ter dodala, da ukrajinska vlada aktivno poenostavlja postopke za povečanje učinkovitosti. Forum v Planici je zato pomenil edinstveno priložnost za povezovanje slovenskih podjetij, institucij in vladnih predstavnikov, tudi skozi individualna svetovanja, prilagojena podjetjem, ki razmišljajo o vstopu na ukrajinski trg.Obnoviti je treba upanjePodpredsednica vlade in ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon je poudarila, da je obnova Ukrajine vprašanje največje strateške in moralne pomembnosti. “Na terenu sem se prepričala, kako zahtevna in težka je situacija,” je dejala ter opozorila, da je eden ključnih korakov, med in po konfliktu, ponovna vzpostavitev občutka varnosti. “Resnična varnost pomeni, da se ljudje lahko vrnejo v svoje domove, si ponovno ustvarijo življenje in imajo dostop do osnovnih storitev, kot sta zdravstvo in izobraževanje.”
Slovenija poleg humanitarne podpore sodeluje pri projektu krepitve finančnega upravljanja in kapacitet centralnega bančništva v skladu z evropskimi smernicami, poleg tega pa ostaja ena največjih donatoric na prebivalca v programu Grain From Ukraine. Ob tem je poudarila, da bo Slovenija še naprej podpirala mirovne pobude, utemeljene na Listini Združenih narodov in spoštovanju ukrajinske suverenosti. “Cilj ni le obnoviti ceste in stavbe, temveč obnoviti upanje,” je zaključila. Po njenih besedah obnova Ukrajine ni le naloga vlad, temveč moralna obveza in poslovna priložnost, država pa ima vse možnosti, da postane vodilna sila na področju čiste energije, informacijske tehnologije in trajnostnega razvoja.
Z video nagovorom se je udeležencem konference pridružila tudi prva podpredsednica ukrajinske vlade in ministrica za gospodarstvo Julija Sviridenko, ki je poudarila pomen slovenskih prispevkov pri zagotavljanju osnovne varnosti ukrajinskega prebivalstva. Ob tem je izpostavila, da kljub vojni ukrajinsko gospodarstvo kaže znake okrevanja. “Letos pričakujemo 2,7-odstotno rast BDP, obenem pa opažamo pozitiven investicijski zagon. V zadnjih treh letih smo dokazali, da vojna ni embargo na naložbe. Danes so te zelo oprijemljiva poslovna priložnost.”Različne možnosti financiranja Prvi panel konference je bil posvečen vprašanju, kako lahko slovenska podjetja varno in dolgoročno sodelujejo pri obnovi Ukrajine. “Podjetja, ki se vključijo zgodaj, bodo dolgoročno v prednosti,” je dejala Vira Savčenko, direktorica družbe BDO v Ukrajini in sopredsedujoča Odboru za obnovo pri Evropskem združenju podjetij. Ključno vlogo pri zmanjševanju tveganj igrajo orodja, kot so politično in vojno zavarovanje (prek MIGA, EBRD, SID banka ipd.), javno dostopne digitalne platforme za izvajanje projektov, kot sta Prozorro in DREAM ter mreži UkraineInvest in Zemljevid investicijskih priložnosti pri Evropskem združenju podjetij. Slovenskim podjetjem je svetovala, naj do konference v Rimu že pripravijo projektne predloge, vzpostavijo partnerstva in poiščejo podporo finančnih institucij ter tako pravočasno postanejo del evropskih pobud za obnovo.
SID banka slovenskim podjetjem ponuja možnost zavarovanja tako kratkoročnih kot srednjeročnih kreditnih tveganj. Gašper Jež, specialist za neposredno financiranje iz SID banke, je izpostavil zavarovalne instrumente za izvozne posle, vključno s kreditnim zavarovanjem in financiranjem prek ukrajinskih bank. SID banka razpolaga s 60 milijoni evrov zavarovalnih limitov, pri čemer so prednostne panoge infrastruktura, energetika, digitalizacija, čiščenje voda in razminiranje.
Podjetjem so na razpolago tudi evropska sredstva, ki jih izplačujeta Evropska investicijska banka (EIB) in Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD). Prva je namreč glavni izvajalni partner v okviru 50-milijardnega svežnja EU za Ukrajino, katerega sredstva so že usmerjena v obnovo kritične infrastrukture in podporo malim ter srednjim podjetjem.
Kje začetiV Ukrajini je vstopna točka za slovenska podjetja državna agencija za obnovo. Med prioritetnimi področji so izgradnja socialnih stanovanj, obnova vasi in kritične infrastrukture, gradnja transportnih poti in mejnih prehodov ter zaščita energetskih objektov, v ospredju prizadevanj so pa vzpostavitev javno-zasebnih partnerstev za gradnjo elektrarn na sončno energijo in toplotnih naprav, ki temeljijo na obdelavi odpadkov. Hkrati se ukvarjajo z digitalizacijo javnega naročanja, transparentnostjo izvajanja projektov ter vzpostavitvijo svetovalnih skupin, ki bi tujim podjetjem olajšale vključevanje v razpise. Predstavnik ukrajinske državne agencije za obnovo Didkivskij Viačeslav je izpostavil, da so projekti pripravljeni in ambiciozni, a njihova izvedba bo mogoča le z večjo vključenostjo mednarodnih partnerjev.Milijarde za obnovo“Doslej smo sofinancirali prenovo več kot 300 bolnišnic, vrtcev, šol in objektov za socialno varstvo v 150 mestih ter posodobitve mestnega javnega prometa v več kot 20 krajih,” je dejal Simon Savšek, vodja predstavništva EIB v Sloveniji. Z evropskimi sredstvi so tudi izboljšali vodovodne sisteme v najbolj prizadetih območjih države, kot denimo v Buči.
EBRD razpolaga z več kot šestimi milijardami evrov za ohranjanje delovanja ukrajinskega gospodarstva in ključne infrastrukture. “Odobritev povečanja kapitala v višini 4 milijarde evrov s strani guvernerjev EBRD omogoča banki, da med vojno ohranja letno raven naložb v Ukrajini v višini približno 1,5 milijarde evrov, po začetku obnove pa jo poveča do 3 milijarde evrov letno, hkrati pa nadaljuje z zavezano podporo vsem ostalim gospodarstvom, kjer deluje,” je dejal Miha Polak, pomočnik direktorja pri EBRD.Ruševine spreminjajo v nizkoogljični beton“Trajna varnost in blaginja Ukrajine bosta na koncu odvisni od močnega, odpornega in vključujočega gospodarstva, ki ga bo vodil zasebni sektor,” je dejala dr. Ruth Wiseman, predstavnica britanske vlade. Velika Britanija pri tem ne ostaja le na ravni politične podpore, temveč aktivno povezuje britanska in ukrajinska podjetja v projekte s področja zelene energije. Med njimi je projekt reciklaže ruševin po ruskih raketnih napadih, ki s pomočjo termo-mehanskih postopkov omogoča proizvodnjo nizkoogljičnega betona za obnovo. V sodelovanju z britanskim podjetjem poteka tudi lokalizacija proizvodnje alternativnega goriva Firedragon, ki ga bodo ukrajinski inženirji razvijali v Ukrajini.Priložnosti za SlovenijoObnova Ukrajine za Slovenijo predstavlja tudi priložnost za dolgoročno sodelovanje na področjih z visoko dodano vrednostjo, kot so digitalizacija, energetska preobrazba in pametna infrastruktura. Za slovenska podjetja to pomeni predvsem potrebo po pravočasni organiziranosti in jasni prisotnosti na ključnih evropskih in mednarodnih platformah. Med predlogi, kako to doseči, izstopajo vzpostavitev poslovnega kluba za Ukrajino, razvoj digitalne platforme za povezovanje podjetij ter aktivno udeležbo slovenskih deležnikov na dogodkih, kot sta poslovni vrh EU-Ukrajina v Bruslju aprila ter julijska konferenca za obnovo Ukrajine v Rimu. Kot je poudaril Tomaž Mencin, slovenski veleposlanik za obnovo Ukrajine, gre za konkretne korake, s katerimi lahko Slovenija utrdi svojo vlogo zaupanja vredne partnerice v procesu obnove.
Kako začeti
V pogovoru, ki ga je vodila Barbara Matijašič, MBA, direktorica projektov na ISR, so govorniki predstavili konkretne priložnosti za vstop na ukrajinski trg. Kot je dejal prof. dr. Tomaž Rodič, direktor organizacije Vesolje-SI, Center odličnosti Vesolje, znanost in tehnologije, so v Ukrajini trenutno zelo aktualni projekti mikrosatelitskih tehnologij, ki jih podpira tudi Evropska vesoljska agencija (ESA). Ukrajina je slovenske partnerje že pred vojno spodbudila k razvoju satelitskih tehnologij, v zadnjem času pa se spet krepi. Rodič je med tveganji poslovanja v Ukrajini med drugim omenil podnebne spremembe in oteženo oskrbo z vodo, vendar so ta tveganja po zaslugi tehnologije danes obvladljiva. Andrej Tisnikar, vodja projektov v podjetju Bijol, je med priložnostmi za slovenska podjetja izpostavil kmetijsko panogo, kajti ukrajinska zemlja ima veliko površin, v katere je mogoče vlagati. Da so priložnosti v kmetijski panogi, se je strinjala Marina Chaika, predstavnica agencije za regionalni razvoj v regiji Harkov, ki je kot priložnost izpostavila tudi nove tehnologije, zlasti za mala in srednja podjetja. Za začetek poslovanja v Ukrajini je pomembno poiskati partnerje med ukrajinskimi podjetji. Smiselno je tudi povezovanje z regijskimi organizacijami, ki lahko pomagajo navezati poslovne stike. Neutemeljena pa je po besedah sogovornikov bojazen, da poslovanje v Ukrajini predstavlja pretirano tveganje. Ukrajinski trg ima nekatere posebnosti, s katerimi se je priporočljivo seznaniti in jih upoštevati pred začetkom poslovanja.
https://isr.si
VIR: ISR