Na 32. letni konferenci Društva jedrskih strokovnjakov Jedrska energija za novo Evropo – NENE 2023, je Roman Romanowski, podpredsednik družbe Westinghouse Electric Company, predstavil rešitve za jedrsko prihodnost Slovenije, dosegljive že do leta 2030.

Portorož, 13. september 2023 – Na 32. letni konferenci Društva jedrskih strokovnjakov Jedrska energija za novo Evropo – NENE 2023, je Roman Romanowski, podpredsednik družbe Westinghouse Electric Company, predstavil rešitve za jedrsko prihodnost Slovenije, dosegljive že do leta 2030.
Konferenca NENE, ena najpomembnejših jedrskih konferenc v Evropi, že 32. leto s prepletom inovativnosti in strokovnosti združuje strokovnjake s področja jedrske industrije in spodbuja mednarodno sodelovanje med jedrskimi strokovnjaki. Westinghousov podpredsednik Roman Romanowski, ki za območje Evrope, Srednjega Vzhoda in Afrike vodi poslovni razvoj za visokotlačne reaktorje AP1000®, male modularne reaktorje AP300™ in mikroreaktorje eVinci™ ter druge nejedrske energetske sisteme, je na drugem dnevu konference predstavil Westinghousove neulovljive prednosti in priložnosti za Slovenijo. Geslo letošnje konference je »Najzanesljivejša pot v svetlo prihodnost« in Romanowski je napovedal, da so Westinghousove rešitve za jedrsko prihodnost Slovenije dosegljive že do leta 2030.

Westinghouse v Sloveniji dosega prelomnice že desetletja. Nuklearna elektrarna Krško z Westinghousovim reaktorjem je z začetkom komercialnega obratovanja leta 1983 postala prva zahodna jedrska elektrarna v srednji Evropi, njeno obratovanje pa je Ministrstvo za okolje in prostor letos podaljšalo za 20 let, torej do leta 2043. Povezave med Westinghousom in Slovenijo dodatno krepijo tudi memorandumi o sodelovanju, ki jih je družba s slovenskimi dobavitelji podpisala lani.
Westinghousovo tehnologijo danes uporabljajo za proizvodnjo skoraj 50 % svetovne jedrske energije. V ZDA deluje en reaktor AP1000, drugi pa je tik pred začetkom komercialnega obratovanja (v fazi polnjenja z gorivom). Bolgarija je sklenila se je odločila za gradnjo enega reaktorja AP1000, Ukrajina pa je podpisala pogodbe za kar devet reaktorjev. Na Kitajskem že obratujejo štirje reaktorji AP1000, šest pa jih tam še gradijo. V Indiji so Westinghouse izbrali za gradnjo šestih reaktorjev AP1000, medtem ko je Poljska je podpisala pogodbo za gradnjo treh.

Tehnologija AP1000, ki je za Slovenijo najzanimivejša, je na globalnem trgu dosegla status unikatnosti. Popolnoma pasivni varnostni sistem ob izpadu napajanja deluje več kot 72 ur. Reaktor AP1000 je licenciran s strani jedrskih regulatorjev v Evropi, ZDA in na Kitajskem. Vrhunsko delovanje tehnologije AP1000 potrjuje tudi prejem najvišje ocene Svetovnega združenja jedrskih operaterjev (WANO) za enote v Sanmenu na Kitajskem. Tehnologija AP1000 je prav tako edina tehnologija s polno licenco Jedrske regulatorne komisije ZDA (U.S NRC).

Westinghouse po svetu.png 121.4 KB


Pripravljeni do 2030

Westinghousova tehnologija AP1000 je pripravljena za implementacijo v Sloveniji do leta 2030. S petimi delujočimi reaktorji AP1000 po svetu, enim, ki tik pred začetkom komercialnega obratovanja, več načrtovanimi in več deset milijonov ur posvečenih razvoju AP1000 je njegova tehnološka zrelost nedvomna. Westinghouse Sloveniji prinaša preverjene rešitve za trajnostno prihodnost.

Tehnologijo AP1000 odlikuje izjemno operativna učinkovitost. Razpoložljivost in kapaciteta reaktorja presegata 92 odstotkov, kar zagotavlja zanesljivo oskrbo z električno energijo, življenjska doba pa presega 80 let, kar postavlja rekorde v operativni učinkovitosti in izpadih. AP1000 dosega izjemne rezultate tudi pri meritvi odtisa na okolje, saj zahteva manj zemljišča, nižji so stroški za infrastrukturo, manjši je okoljski vpliv, večja varnost in povečana učinkovitost.

Modularna gradnja s poenostavljenim, modularnim in kompaktnim jedrskim otokom, ki sicer predstavlja najdražji del vsakega reaktorja, zmanjšuje stroške gradnje in prihrani na času. Tehnologija AP1000 je postavila rekorde v trajanju postopkov prvega polnjenja goriva (le 28 dni), ter zaustavitve zaradi menjave goriva, za katero je bilo potrebnih zgolj 19 dni.

Westinghousova prisotnost v jedrski elektrarni Krško je zgolj osnova, ki ga povezuje s Slovenijo. Westinghousove celovite jedrske storitve – od začetka do konca – zagotavljajo učinkovito in ekonomično partnerstvo za Slovenijo. Več kot 70 let izkušenj Westinghousa pri razvoju in implementaciji novih jedrskih tehnologij omogoča zanesljive, čiste, varne in stroškovno učinkovite vire energije, ki bodo služili prihodnjim generacijam. Prav jedrska energija namreč lahko zapolni vrzel v globalni oskrbi s trajnostno nizkoogljično čisto energijo.

VIR: SMI