Na Kolodvorski poti v Novi Gorici so včeraj odkrili neeksplodirano letalsko bombo iz časa druge svetovne vojne, tik ob slovensko-italijanski meji, približno 300 metrov stran od železniške postaje.
Na Kolodvorski poti v Novi Gorici so včeraj odkrili neeksplodirano letalsko bombo iz časa druge svetovne vojne, tik ob slovensko-italijanski meji, približno 300 metrov stran od železniške postaje. Bombo, ki naj bi tehtala 250 kilogramov, so našli delavci podjetja, ki na tem območju urejajo kanalizacijo. Okoli bombe so pripadniki Civilne zaščite Mestne občine Nova Gorica skupaj s pripadniki Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi ter Policijo vzpostavili 100-metrski varnostni pas, znotraj katerega je gibanje prepovedano. Bomba je za zdaj stabilna, vendar jo bodo morali pirotehniki nevtralizirati. Takrat bo potrebna evakuacija bližnjih prebivalcev na obeh straneh meje. Pristojni jo želijo odstraniti že to nedeljo, vendar še čakajo na odgovor italijanske strani.
Na samem mestu najdbe bo potrebno bombo uničiti. V tem trenutku potekajo dogovarjanja z ustreznimi službami na italijanski strani. Danes zjutraj so se na mestni občini sestali tako slovenski kot tudi italijanski predstavniki pristojnih služb. Po sestanku pa je potekala tiskovna konferenca, na kateri so bili predstavljeni nadaljnji koraki oziroma ukrepi.
Na dan nevtralizacije bodo morali vsi prebivalci v območju 400 metrov okoli bombe zapustiti domove in se umakniti na varno. Evakuacija bo predvidoma trajala tri ali štiri ure, prebivalci pa bodo o vseh podrobnostih dovolj zgodaj obveščeni. Prav tako bo v pasu 600 metrov omejeno gibanje, ukrepa pa bosta veljala na obeh straneh meje. Ustavljen bo tudi železniški promet, ki za zdaj z izjemo prevoza nevarnih snovi poteka normalno.
Novogoriški župan Samo Turel je na tiskovni konferenci izpostavil: »Bombo so našli včeraj ob urejanju dograditve kanalizacijskega omrežja. Okoli bombe je vzpostavljen 100-metrski varnostni pas. Občanke in občane pozivamo, naj po nepotrebnem ne hodijo na to območje. Neposredne nevarnosti v tem trenutku ni. Vpliv bombe sega na obe strani meje. Danes zjutraj smo imeli koordinacijski sestanek s predstavniki vseh institucij, tudi z italijanske strani meje. Začeli smo s prvimi koraki v smeri nevtralizacije bombe. Potrebno bo usklajeno delovanje na obeh straneh meje. Vzpostavili smo koordinacijsko linijo med italijansko kvesturo in našim poveljstvom. Vse postopke bomo peljali usklajeno.«
Darko Zonjič, poveljnik Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi, se je dotaknil tehnične plati same nevtralizacije bombe in pri tem pojasnil: »Bomba ima dva mehanska vžigalnika, vsebuje skoraj 100 kg eksploziva. Po natančnem pregledu lahko rečemo, da je bomba varna. Potrebno jo bo nevtralizirati. Najprej smo določili varnostno razdaljo. V postopku same nevtralizacije je v pasu 400 metrov potrebna popolna evakuacija prebivalcev. V pasu 600 metrov pa je vzpostavljen pas omejenega gibanja.«
Pri rezanju bombe pirotehniki nanjo namestijo kumulativni trak. Po besedah pirotehnika Aljaža Lebana je trak opremljen z eksplozivom, ki ga sprožijo na daljavo. Trak pločevino prereže, bomba se odpre in vsebina zgori. Veliko je odvisno tudi od občutljivosti razstreliva, vendar statistika kaže, da samo pri dveh od desetih rezanj bombe pride do njene detonacije.
Igor Boh z Uprave RS za zaščito in reševanje je pri tem poudaril: »Če bi bombo predhodno zaznali, bi jo strokovno odkopali. Zdaj pa je premaknjena, bager je z žlico tudi potegnil po njenem plašču in nekoliko poškodoval vžigalnika. Lahko bi imeli katastrofo.«
Andrej Biaggio, poveljnik Civilne zaščite Mestne občine Nova Gorica, je na tiskovni konferenci povedal: »Včeraj smo zavarovali območje ter preprečili dostop občanov na 100-metrskem varovalnem pasu. Nato smo začeli načrtovati, kako bomo zagotovili logistično podporo za pripravo terena na deaktivacijo bombe. Evakuirati bo potrebno širše območje v Novi Gorici in Gorici. Zagotoviti moramo dovolj veliko število pripadnikov civilne zaščite in gasilcev, ki bodo pomagali pri sami evakuaciji prebivalstva.«
Policija bo ves čas skrbela za varnost tako pripadnikov civilne zašite ter strokovnjakov za deakativacijo neeksplodiranih ubojnih sredstev kakor tudi občanov, kar je poudaril komandir Policijske postaje Nova Gorica, Sejad Jušić: »Varnost skušamo zagotoviti vsem, ki posredujejo, pa tudi vsem v neposredni okolici. To pomeni, da je kakršno koli gibanje ali zadrževanje s strani nepooblaščenih oseb prepovedano. Gre za neeksplodirano ubojno sredstvo, zato moramo biti skrajno previdni. Vsi skupaj se trudimo zagotavljati maksimalno varnost, tako pripadnikom civilne zaščite in strokovnjakom za neeksplodirana ubojna sredstva, kakor tudi širši okolici.«
Mestna občina bo skupaj z vsemi službami, s katerimi sodeluje, ažurno obveščala tako splošno javnost kot tudi občane, ki prebivajo v neposredni bližini varnostnega pasu o vseh nadaljnjih korakih.
VIR: MONG