redsednica republike Nataša Pirc Musar si je danes ogledala festival robotike in umetne inteligence, ki poteka v Tehno parku Celje. Kot je ob tem izpostavila, sta robotika in umetna inteligenca postali steber sodobne družbe, festival v Celju pa je edinstvena priložnost neposrednega stika s humanoidnimi in industrijskimi roboti.
Celje, 19. aprila - Predsednica republike Nataša Pirc Musar si je danes ogledala festival robotike in umetne inteligence, ki poteka v Tehno parku Celje. Kot je ob tem izpostavila, sta robotika in umetna inteligenca postali steber sodobne družbe, festival v Celju pa je edinstvena priložnost neposrednega stika s humanoidnimi in industrijskimi roboti.
Festival robotike in umetne inteligence je vodilni dogodek v Sloveniji, ki združuje strokovnjake, raziskovalce, študente in navdušence na področju robotike in umetne inteligence. Kot so sporočili iz Tehno parka Celje, ki je organizator festivala, je njihov cilj spodbujati razvoj, raziskovanje in izobraževanje v tej dinamični in hitro rastoči panogi.
Po besedah predsednice republike pomen robotike in umetne inteligence ni zgolj tehnične narave, temveč sega globoko v vse plasti našega obstoja, od gospodarstva do kulture, od izobraževanja do etike.
"Robotika in umetna inteligenca sta danes ena od gonilnih sil gospodarskega razvoja v industriji, ki prispevata k večji učinkovitosti, natančnosti in produktivnosti, industrijski roboti že prevzemajo monotona in nevarna dela, s čimer zmanjšujejo tveganje za delavce, na področju storitev pa umetna inteligenca prinaša inovativne rešitve, kot so virtualni pomočniki tudi pri izvajanju na primer zdravstvenih storitev", je dejala Pirc Musar.
Po oceni predsednice mora družba, pa tudi šole, slediti tem spremembam, zagotavljati znanje in dostop do ustreznih tehnologij ter se prilagajati potrebam digitalne generacije.
Umetna inteligenca vstopa tudi v umetnost, kjer ustvarja nove načine izražanja in razumevanja. Vprašanje vpliva robotike in umetne inteligence na človeštvo kot celoto po mnenju predsednice torej ni zgolj tehnično, temveč tudi filozofsko in moralno. Na eni strani sodobna tehnologija ustvarja nova delovna mesta in poklice, ki zahtevajo razumevanje in obvladovanje teh tehnologij, na drugi strani pa postavlja izzive glede avtonomije človekovih odločitev in etike.
Po mnenju Pirc Musar vprašanja o tem, kje potegniti mejo med človekom in strojem postajajo vse bolj pomembna. Z avtonomnimi sistemi se postavljajo vprašanja o odgovornosti, nenazadnje tudi o svobodi in identiteti kako zagotoviti, da te tehnologije služijo človeštvu in mu ne škodujejo, kako ohraniti človeško dostojanstvo in etiko v svetu, ki ga vse bolj oblikujejo s stroji.
Potreben je ustrezen etični in pravni okvir, ki temelji na vrednotah. Ne smemo pa pozabiti dvigniti pogleda od pametnih naprav k sočloveku, skupnosti, povezovanju in sodelovanju v dobrem, je pozvala predsednica Pirc Musar.
Festival robotike in umetne inteligence, ki bo potekal še do srede, je namenjen predstavitvi najnovejših dosežkov in trendov v robotiki ter spodbujanju dialoga med strokovnjaki in javnostjo. Ponuja številne demonstracije, ki prikažejo, kako robotske tehnologije spreminjajo industrijo, medicino, izobraževanje in celo umetnost. Na ogled so različni dosežki, od naprednih industrijskih robotov, ki optimizirajo proizvodne procese, do robotskih pomočnikov v zdravstvu in inovativnih izobraževalnih robotov.
VIR: STAkrog