Načrt Kolumbijske vlade razkriva, da bodo preselili polovico Escobarjeve populacije povodnih konjev, kar bo stalo 3,5 milijona dolarjev
Načrt Kolumbijske vlade razkriva, da bodo preselili polovico Escobarjeve populacije povodnih konjev, kar bo stalo 3,5 milijona dolarjev
Ljubljana, 22. maj 2023 - Od smrti vodje mamilarskega klana Pabla Escobarja so minila tri desetletja. Kljub temu njegovo življenje še vedno zaposluje kolumbijsko vlado in številne strokovnjake. Zakaj?
Mafijski šef je za seboj pustil nepričakovano dediščino, ki se je v desetih letih namnožila in povzroča preglavice številnim uradnikom. Ne gre za mamila, umazan denar ali nepremičnine, ampak, presenetljivo, za povodne konje. Da, prav ste prebrali, za povodne konje.
V osemdesetih letih prejšnjega stoletja je Pablo Escobar, da bi se z njimi postavljal pred svojimi prijatelji, v Kolumbijo pripeljal štiri povodne konje (enega samca in tri samice). Težava je nastala v trenutku, ko so povodni konji pobegnili iz Escobarjevega zasebnega živalskega vrta v kolumbijsko divjino. Povodne konje najdemo predvsem v Afriki južno od Sahare, zato Južna Amerika sploh ni njihovo naravno okolje. Povodni konji so nevarnejši od levov ali nosorogov; v Afriki vsako leto ubijejo na tisoče ljudi.
Poleg tega so imeli tri desetletja možnost svobodnega razmnoževanja v »južnoameriškem raju«, saj po kolumbijskih zakonih lov nanje ni dovoljen. Že leta poteka program njihove sterilizacije, vendar se povodni konji razmnožujejo hitreje, kot jih lokalni strokovnjaki uspejo najti. Še več, Pablovi »kokainski povodni konji« naj bi se razmnoževali dvakrat hitreje kot njihovi afriški bratranci in njihovo število zdaj že presega 150 primerkov.
Veliki povodni konji niso nevarni le ljudem, ampak tudi drugim živalim na kopnem in v vodi. Dejansko lahko iztrebki povodnega konja povzročijo smrt rib in drugih vodnih živali, saj je voda, v kateri živijo povodni konji, motna in ima zmanjšano raven kisika. Se da glede tega ukrepati, ali je že prepozno?
Po mnenju strokovnjakov se lahko populacija povodnega konja v nekaj letih skoraj podeseteri, zato je kolumbijska vlada naročila veterinarki Gini Paoli Serna Trujillo, naj skuša obvladati situacijo. Ker gre za težko nalogo, je bilo treba njen trud dokumentirati, rezultat tega pa je dokumentarni film »Lov na Escobarjeve povodne konje«.
Oblasti so sporočile, da nameravajo v prihodnjih mesecih ujeti in preseliti skoraj polovico povodnih konjev, pri čemer jih bodo 10 preselili v zavetišče Ostok v Mehiki, 60 pa jih bodo poslali v Indijo. Ta obsežen projekt bo kolumbijsko vlado stal 3,5 milijona dolarjev.
Dokumentarni film Lov na Escobarjeve povodne konje si lahko ogledate na programu Viasat Nature v petek, 26. maja ob 15.10 in 22.40 uri.
VIR: Grayling