Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je pripravil posodobljene podatke o zdravju prebivalcev v slovenskih občinah.

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je pripravil posodobljene podatke o zdravju prebivalcev v slovenskih občinah. Kazalniki na letni ravni ali v večletnih povprečjih vključujejo podatke za leto 2021, ko so na dogajanje v družbi in v zdravstvu še vedno vplivale omejitve zaradi pandemije covida-19, kar se odraža tudi v prikazanih kazalnikih. Izjema so kazalniki o novih primerih raka, ki vključujejo podatke do leta 2019.

Pregled podatkov kaže, da smo se v Sloveniji v letu 2021 še malo postarali, pridobili na teži, bili več bolniško odsotni in jemali več zdravil. Hkrati pa smo bili bolj izobraženi in manj poškodovani v prometnih nezgodah. Nakazal se je zmanjšan vpliv alkohola na naše zdravje. Tudi v letu 2021 je na kazalnike telesnega in duševnega zdravja vplivala pandemija covida-19, čeprav manj kot v prvem letu pandemije, leta 2020.

Na NIJZ-jevi spletni strani lahko preverimo tudi, kako se je v primerjavi z drugimi slovenskimi občinami izkazala Občina Idrija. Naši občani so bili na primer bolniško odsotni za malenkost več od slovenskega povprečja, prav tako je bila višja stopnja bolnišničnih obravnav zaradi srčne kapi in delež uporabnikov pomoči na domu, je bil pa delež oseb, ki prejemajo zdravila zaradi povišanega krvnega tlaka in sladkorne bolezni, nižji.

Telesni fitnes otrok je bil blizu slovenskemu povprečju, prav tako delež prometnih nezgod z alkoholiziranimi povzročitelji, bili smo precej nad povprečjem pri odzivnosti v programu Svit (presejanje za raka debelega črevesa), nekoliko pod povprečjem pa v presejanosti v programu Zora (presejanje za raka materničnega vratu). Več o drugih kazalnikih lahko preberete tudi v priloženem dokumentu. Izstopa denimo kazalnik primerov astme pri otrocih in mladostnikih, ki je nad slovenskim povprečjem, razlog pa je, da na idrijski pediatriji stremijo k zgodnjemu diagnosticiranju in obravnavi astme, saj je to koristno za zdravje otrok, drugje pa na primer diagnosticirajo le bronhitis in ne nadaljujejo z obravnavo.

NIJZ v poročilu poudarja še, da je pomembna tudi zdravstvena pismenost, ki označuje skupek kompetenc, znanj in motiviranosti za uspešno izvedbo vseh korakov procesa obdelave zdravstvenih informacij. Posamezniki z višjo stopnjo zdravstvene pismenosti sprejemajo boljše odločitve glede svojega zdravja ter zato uporabljajo več preventivnih in manj akutnih zdravstvenih storitev. Ena izmed možnosti zdravstvene preventive v Idriji je denimo Center za krepitev zdravja, ki izvaja različne aktivnosti za promocijo zdravega življenjskega sloga in zdravstveno vzgojo. Njihovo dejavnost si lahko ogledate na spletni strani https://ckz.zd-idrija.si/. Vabljeni, da jih obiščete.

(Vir podatkov: NIJZ)

VIR: Občina Idrija