Evropski parlament je v torek, 14. 2. 2023, uradno potrdil zakon o prepovedi prodaje novih bencinskih in dizelskih avtomobilov v Evropski uniji od leta 2035.
Foto: Unsplash
Cilj zakona je pospešiti prehod na električna vozila in narediti pomemben korak naprej v boju proti podnebnim spremembam.
Zakon bo zahteval, da proizvajalci avtomobilov do leta 2035 dosežejo 100-odstotno zmanjšanje emisij CO2 pri novih prodanih avtomobilih. To avtomatično pomeni, da se morajo iz prodaje umakniti vsa vozila na notranje izgorevanje.
Zakon je določil tudi 55-odstotno zmanjšanje emisij CO2 za nove avtomobile, prodane od leta 2030 v primerjavi z ravnmi iz leta 2021, kar je več od obstoječega cilja, ki je 37,5 odstotkov.
»Operativni stroški električnega vozila so že nižji od obratovalnih stroškov vozila z motorjem z notranjim izgorevanjem,« je dejal Jan Huitema, glavni poročevalec Evropskega parlamenta, in dodal, da zakon »določa tudi ambiciozno prenovo ciljev do leta 2030 in cilj ničelnih izpustov do leta 2035, kar je ključnega pomena, če želimo do leta 2050 doseči podnebno nevtralnost«.
Države članice Evropske unije so z evropskimi zakonodajalci sklenile dogovor oktobra lani. Uredbo mora zdaj potrditi še Svet EU, nato bo objavljena v uradnem listu EU.
Tudi nova dostavna vozila morajo izpolnjevati 100-odstotno zmanjšanje emisij CO2 do leta 2035 in 50-odstotno zmanjšanje do leta 2030 v primerjavi z ravnmi iz leta 2021.
Nekateri proizvajalci že prej napovedali popolno elektrifikacijo
Že pred tem so številni največji proizvajalci avtomobilov napovedali naložbe v elektrifikacijo. Na primer: Volkswagen bo že od leta 2033 v Evropi proizvajal samo še električne avtomobile.
Zakon je bil prvič predlagan leta 2021, ko je naletel na odpor nekaterih panog in držav. Končni dogovor je bil sklenjen s kompromisom, da se bodo manjši proizvajalci avtomobilov, ki proizvedejo manj kot 10.000 vozil na leto ali največ 22.000 lahkih gospodarskih vozil, lahko pogajali o manj strogih ciljih do leta 2036.
»Ti cilji ustvarjajo jasnost za avtomobilsko industrijo in spodbujajo inovacije in naložbe za proizvajalce avtomobilov,« je v izjavi še dejal Huitema. »Nakup in vožnja brezemisijskih avtomobilov bosta za potrošnike ugodnejša, hitreje pa se bo širil tudi trg rabljenih vozil. Omogoča, da je trajnostna vožnja dostopna vsem.«
Ali ste že preklopili na električno energijo? Ali boste to storili pri naslednjem nakupu avtomobila?
VIR: Računalniške novice