Energetska kriza in visoke cene energije, večja dezertifikacija dobave energije in trajnost so le nekatere teme, obravnavane na AHK Slovenija Energetskem forumu v Ljubljani, 24.11.2022.

Pandemija preteklih dveh let in ruska invazija v Ukrajino sta le dva izmed dejavnikov, ki so Evropo zavili v energetsko krizo. Oblikovale so se večje potrebe po energetski samozadostnosti narodov v Evropi in po še večji uporabi obnovljivih virov energije kot sta vetrna in sončna energija. Prav tako pa je v evropskem prostoru tudi vodik kot vir energije vedno bolj pomemben in tema prihodnosti.

Uvodoma je predsednica Slovensko-nemške gospodarske zbornice, Dagmar von Bohnstein, nagovorila goste o temah kot so odnosi med dobavitelji in odjemalci energije, visoke cene energije, energetska varnost, ter rešitve, ki jih nekatera podjetja že uveljavljajo, da bi si zagotovila neodvisno dobavo energije v prihodnosti.

»Cena energije in njena varna dobava energije sta dva stebra energetske krize, ki zahtevata zanesljivo dobavo energije za industrijo in gospodinjstva, ne nazadnje pa tudi dolgoročno investiranje v infrastrukturo za raznoliko energetsko oskrbo in nacionalno energetsko strategijo z odprtostjo za nove tehnologije in naložbe v trajnostne vire energije.«

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo RS Matjaž Han je izpostavil, da vlada aktivno rešuje tako energetsko kot tudi prehrambno draginjo.

»V septembru je vlada na področju energetike sprejela nov paket sredstev, ki bodo zagotovila nemoteno dobavo energijo gospodarstvu in gospodinjstvom.« Pripravljajo pa se tudi drugi ukrepi za zagotavljanje nemotene dobave energije in ohranjanja konkurenčnosti podjetji v Evropskem prostoru. Han je tudi mnenja, da je pomembna solidarnost. Saj lahko le s sodelovanjem, pogovori in solidarnostjo premagamo energetsko krizo v Evropi.

Prav tako se je teme solidarnosti dotaknila tudi Natalie Kauther, veleposlanica Nemčije v Sloveniji, ki pravi, da navkljub temu, da je tema energije že kar nekaj časa v naših mislih, še vedno nismo obdelali vseh perspektiv energetskega prehoda in podnebnega varstva. Vojna v Ukrajini pa je delo še otežila in podražila, a Nemčija po njenih besedah ne bo odstopila od zadanih ciljev.

Za konec pa dodaja, »da navkljub težki poti, ki je še pred nami, neizkoriščeni viri obstajajo,« in kar jo navdaja z upanjem in samozavestjo je sodelovanje med vsemi nami, kot tudi njeni obiski različnih podjetji v državi, ki že imajo vizijo prihodnosti pred sabo.

 Fotograf dogodka: Marko Ocepek

Previous
Next
Tina Drolc Vodja korporativnega

VIR: AHK