Po prvotnih načrtih so bili zagonski preizkusi načrtovani zgodaj jeseni, a so jih morali zaradi nekaterih nepredvidenih težav prestaviti za nekaj mesecev.

Datum objave:
30. oktober 2023

Avtor:
Brane Janjič

Avtor fotografij:
Arhiv DEM
Po prvotnih načrtih so bili zagonski preizkusi načrtovani zgodaj jeseni, a so jih morali zaradi nekaterih nepredvidenih težav prestaviti za nekaj mesecev.

Dravske elektrarne Maribor so konec minulega leta, skupaj s partnerji začele s podzemnimi deli sanacije neproduktivne vrtine Pg-8 globine približno tri tisoč metrov za potrebe izkoriščanja geotermičnega energetskega potenciala za prvo slovensko geotermično elektrarno v kraju Čentiba v Lendavi. Aprila smo začeli z nadzemnimi deli, ki so zajemala gradbena dela ter dela na elektro in strojni inštalaciji, prvi zagonski preizkusi pa naj bi stekli jeseni. Ker pa se je sanacija vrtine zaradi nepredvidenih težav podaljšala, so morali za nekja mesec preložiti tudi začetek zagonskih testov, od katerih si sicer v Dravskih elektrarnah veliko obetajo. 

Kot so sporočili iz Maribora, so na globini 1.600 metrov naleteli na težave z odstranjevanjem ločilnega dela (t. i. packerja), česar pred tem ni bilo mogoče predvideti. Dodatno podaljšanje je tudi posledica odstranjevanja vode iz vrtine (v postopku čiščenja in preizkusa tesnosti vrtine so namreč morali vrtino napolniti z vodo), saj mora biti ta, da se lahko vanjo doda delovno sredstvo, potrebno za obratovanje, povsem suha. Trenutno se v vrtini nahaja še približno deset kubičnih metrov vode, ki se odstranjuje s postopkom izparevanja, kar pa je dolgotrajen postopek. Zato so morali prvotno predvidene zagonske teste iz jesenskih prestaviti v zimske mesece.

Spomnimo. Pilotna geotermična elektrarna v naselju Čentiba v Občini Lendava bo izkoriščala geotermični energetski potencial obstoječe suhe, neproduktivne vrtine dolžine približno tri tisoč metrov. Gre za popolnoma zaprt sistem, kjer tekoča hladilna snov (amonijak) ne bo prihajala v stik s pregreto kamnino. Vrtina Pg-8 je zacevljena (jeklena obloga vrtine) in zacementirana ter kot takšna popolnoma zatesnjena. Geotermična elektrarna na vrtini Pg-8 je sicer sestavljena iz podzemnega dela oziroma. geotermične gravitacijske toplotne cevi in nadzemnega dela, to je hladilnega sistema in strojnice. Pilotna geotermična elektrarne Čentiba bo imela nazivno moči 50 kW, na leto pa naj bi proizvedla 400 MWh električne energije. V primeru ugodnih rezultatov pilotnega projekta se bo lahko zasnovan koncept, ki je plod slovenskega znanja, uporabil tudi na drugih opuščenih vrtinah v Sloveniji in tudi po svetu in kot takšen pomeni pomemben mejnik za razvoj geotermične energije in možnost izrabe opuščenih vrtin po svetu.

VIR: Naš Stik