Po ocenah organizacije Ember so bili pri prejšnjih generacijah baterijskih sistemov stroški shranjevanja okoli 92 evrov na megavatno uro, današnje tehnologije in projektni modeli pa so jih znižali na približno 60 evrov na megavatno uro.

Baterijski preboj odpira novo obdobje sončne energije

Po najnovejši oceni neodvisne mednarodne analitične organizacije Emnber, ki se ukvarja z raziskavami in podatkovnimi analizami na področju energetike in podnebnih politik, so se stroški shranjevanja električne energije močno znižali. Analiza temelji na nedavnih dražbah v Italiji, Savdski Arabiji in Indiji ter na pogovorih s strokovnjaki iz panoge.

»Po 40-odstotnem padcu stroškov baterijske opreme v letu 2024 je jasno, da smo na poti k še enemu velikemu znižanju v letu 2025. Ekonomika baterij je danes povsem drugačna kot v preteklosti, industrija pa se šele začenja zavedati tega novega razmerja. Sončna energija ni več zgolj poceni dnevna elektrika, temveč postaja elektrika, ki je na voljo kadarkoli. To je prelomna sprememba za države s hitro rastočim povpraševanjem in dobrimi sončnimi viri,« je ob predstavitvi nove Emberjeve analize poudarila Kostantsa Rangelova, njihova globalna analitičarka za električno energijo.

Veliko znižanje cen baterij

Po podatkih Emberja so se stroški baterijske opreme že leta 2024 v primerjavi z letom prej znižali za približno 40 odstotkov, v letu 2025 pa so se še ob nadaljnji pocenitvi ustalili na ravni okoli 115 evrov na kilovatno uro. Analiza kaže, da na trgih zunaj Kitajske in Združenih držav Amerike približno 69 evrov na kilovatno uro stanejo sestavni deli, dobavljeni s Kitajske, dodatnih 46 evrov na kilovatno uro pa namestitev in priklop sistema na omrežje.

Stroški baterij so se v zadnjem desetletju v povprečju zniževali za 20 % na leto, medtem ko so se letne namestitve povečevale za 80 % na leto. (VIR: EMBER)

Strošek LCOS zdaj le 60 evrov

Pri sodobnih baterijskih projektih strošek shranjevanja ene megavatne ure elektrike danes znaša približno 60 evrov. To je t. i. nivelirani strošek shranjevanja (LCOS) – cena za to, da se elektrika, proizvedena podnevi, shrani in uporabi pozneje, na primer ponoči.

Po ocenah Emberja se je LCOS v primerjavi s prejšnjimi generacijami baterij znižal za več kot tretjino (okoli 35 %) – z okoli 92 evrov na megavatno uro na današnjih približno 60 evrov. Ta padec ni posledica le cenejših baterij. Današnji sistemi imajo približno dvakrat daljšo življenjsko dobo (okoli 20 let namesto 10), delujejo z višjo učinkovitostjo (okoli 90 % namesto 80–85 %) in se financirajo pod ugodnejšimi pogoji, saj imajo projekti zaradi dražb in dolgoročnih pogodb bolj predvidljive prihodke. 


VIR: Naš Stik