Če vam muhasto aprilsko vreme krade dobro voljo, si jo lahko povrnete z dobro knjigo. April je namreč tudi uradno mesec knjig; 2. april je mednarodni dan knjig za otroke, 23. april pa je svetovni dan knjige in avtorskih pravic.

Če vam muhasto aprilsko vreme krade dobro voljo, si jo lahko povrnete z dobro knjigo. April je namreč tudi uradno mesec knjig; 2. april je mednarodni dan knjig za otroke, 23. april pa je svetovni dan knjige in avtorskih pravic. Tokrat smo zato še posebej skrbno pripravili nekaj odličnih Beletrininih knjižnih novitet in vrhunskih dogodkov o knjigah. Ta mesec praznuje Beletrina v živo, ki že peto leto bogati slovenski literarni prostor s kakovostnimi in poglobljenimi podkasti o knjigah. Potegnili smo tudi črto pod izjemno uspešen marec: zaključili smo še eno vrhunsko Fabulo in slavili prvo leto »mariborske dnevne sobe«, Knjigarne Beletrina Maribor. Začenjamo pa tudi z novo rubriko Beletrina osebno.

O tragični kljubovalki in upornici, ki ji v slovenski književnosti verjetno ni para – Aleš Šteger: Ogenj

Ogenj, novi roman Aleša Štegra, črpa iz arhivskih dokumentov in pričevanj o življenjski zgodbi partizanke, pozneje predstavnice jugoslovanske vlade po svetu, kustosinje in muzejske direktorice Štefke Cobelj. Konkretno zgodbo ene izmed najbolj kontroverznih ptujskih osebnosti roman umetniško preoblikuje v metaforo 20. stoletja in tedanjih družbenih procesov. Izrisanemu literarnemu liku tragične kljubovalke in upornice v slovenski književnosti težko najdemo primerjavo.Prisluhnite Štegrovim razmišljanjem o tem, zakaj ga je protagonistka tako močno nagovorila, da ji je posvetil roman in o tem, kako je tekel ustvarjalni proces.

pisatelj Aleš Šteger o svojem novem romanu OgenjIzjemno in poglobljeno izpod peresa vrhunske antropologinje – Svetlana Slapšak: Hetera in filozof

V študiji Hetera in filozof, ki govori o odnosu hetere in filozofa v antiki in tudi pozneje, Svetlana Slapšak raziskuje, kako v različnih družbenih okoliščinah nastane zveza dveh, ki iz erotike prehajata v partnerstvo. Ko se srečata filozof, ki nima družine ali za njo ne skrbi pretirano, in hetera, ki ne more imeti zakonitih potomcev, se pojem družine zamaje oziroma dekonstruira. Skupno življenje brez družinskih obveznosti uvaja tudi novo pojmovanje ženske starosti in kompetenc.Eno izmed najpomembnejših del srbske postmoderne – Radomir Konstantinović: Filozofija majhnega kraja

Konstantinovićeva izjemna diskurzivna študija Filozofija majhnega kraja je intelektualna in moralna dekonstrukcija duha zaprtosti, sovraštva do vsakršne različnosti, ki prodorno in prepričljivo analizira duhovni provincializem in miselnost, ki ne zmore – in tudi noče – stopiti iz risa, v katerem je pomembneje slediti ustaljenemu običaju kot biti osebnost, v katerem je vse, kar je pretežno osebno in individualno, nezaželeno.Za ljubitelje esejev in gledališča – Martin Kušej: Za mano belina

Mednarodno priznani režiser in gledališki direktor Martin Kušej v avtobiografsko-esejistični knjigi Za mano belina odstira pogled v svoje ustvarjanje in se ukvarja z življenjem v trenutku, ki ni nikjer tako intenzivno kot na odru. Njegova izrazito politična knjiga govori o umetnosti osvobajanja od preteklosti, da lahko naredimo naslednji korak v prihodnost, o politikah identitete, diktaturi mnenj in krčenju svobode. Analitično o domači dramatiki – Gašper Troha: Slovenska dramatika in tuji vplivi

Monografija Slovenska dramatika in tuji vplivi po letu 2000 analizira slovensko dramatiko, ki je nastajala od devetdesetih let prejšnjega stoletja do danes. Ob tem preizprašuje najvidnejše evropske in svetovne literarne pojave, predvsem gledališče »u fris«, ne več dramske gledališke tekste in dramske gledališke tekste, ki so odločilno vplivali na razvoj slovenske dramatike v zadnjih tridesetih letih. Gašper Troha s primerjalno metodo analizira tako dramske tekste kot tudi gledališke uprizoritve.
Alešu Štegru ugledna francoska nagrada za poezijoAleš Šteger je pred dnevi v Parizu prejel nagrado za poezijo Prix Max Jacob Etranger, in sicer za francoski prevod svojih izbranih pesmi Nad nebom pod zemljo (Au-delà du ciel sous la terre). Gre za eno izmed najbolj uglednih nagrad za poezijo v frankofonskem svetu, ki jo podeljujejo od leta 1950, poimenovana pa je po avantgardističnem pesniku in slikarju Maxu Jacobu. Člani komisije, ki jo podeljujejo, so francoski kritiki, založniki in pesniki. Pesnik Aleš Šteger in prevajalec njegovega dela v francoščino Guillaume Métayer sta novembra lani za prevod Štegrove poezije že prejela francosko nagrado Alaina Bosqueta. Zbirka je izšla pri ugledni francoski založbi Gallimard v legendarni zbirki Du mond entier, v kateri sicer objavljajo pesmi francoskih in svetovnih klasikov.Ana Schnabl in Ana Svetel nominirani za kritiško sitoDruštvo slovenskih literarnih kritikov je razglasilo nominirance za nagrado kritiško sito, med njimi tudi roman September Ane Schnabl in zbirko kratkih zgodb Steklene stene Ane Svetel. Obe deli sta izšli pri Beletrini. Nagrado bodo podelili 17. maja v okviru Sejma na zraku na Kongresnem trgu. Kritiško sito je edina literarna nagrada, ki jo za najboljše literarno delo slovenskega avtorja v preteklem letu podeljujejo literarni kritiki. Letos se zanjo poteguje šest avtorjev.
Dogodki: Ogenj, obračun in labirint
Jutri, 15. aprila, ob 19. uri bo v Dvorani Lili Novy v Cankarjevem domu gostoval Aleš Šteger. Z njim se bo o njegovem romanu Ogenj pogovarjala Vesna Mikolič. Šteger bo gost literarnega večera tudi v torek, 22. aprila, ob 18. uri v Večnamenskem kulturnem centru dr. Antona Slodnjaka v Juršincih. Tam se bo z njim o romanu Ogenj pogovarjala Nevenka Dobljekar.
V Knjigarni Beletrina Maribor se do konca meseca obetata še dva dogodka: v četrtek, 17. aprila, ob 18. uri se bo s Kajo Teržan o njeni knjigi Obračun pogovarjala Tonja Jelen. V sredo, 23. aprila, pa se bo ob 18. uri z Niko Matanović o njenem mladinskem romanu Betonski labirint  pogovarjala Zala Stanonik. Dogodek organizira založba Pivec.
102. Huda pokušnja! z Andrejem CapobiancomV sredo, 23. aprila, bo ob 19. uri v Muzikafeju na Ptuju potekala že 102. Huda pokušnja! Gost tokratnega vinsko-literarnega večera bo Andrej Capobianco, ki bo predstavil svoj izvrsten slovenski politični triler Kdo je ubil seks? Literarno-vinski večer bosta tkala pesnica in prevajalka Kristina Kočan ter vinski publicist Jože Rozman.
Beletrina v živo: 5 let poglobljenih video pogovorov o literaturiTa mesec mineva pet let, odkar je Beletrina v živo med gledalce in ljubitelje dobrih knjig poslala prvo video vsebino. V času koronskega »lockdowna,« ko je večina zamrznila v času in ustvarjanju, je Beletrina pogumno zagnala nov projekt, ki je kot nekakšen unikum vstopil v slovenski založniški prostor. »Beletrina v živo je pomembno zapolnila praznino, ki se nam je zgodila z zaprtjem družbe, ter poskrbela za živ in živahen stik z bralci, novinarji in širšo javnostjo. Oddaja, ki jo danes imenujemo podkast, je postala hitro zelo priljubljena in je svoje občinstvo obdržala skozi vsa nadaljnja leta. V tem času je predana ekipa posnela 259 oddaj, « je povedala Maja Čander, kreativna direktorica Kreativne baze in pobudnica projekta.

Poglobljeni in kakovostni pogovori o knjigah z avtorji in prevajalci še naprej ostajajo pomembna literarna platforma, ki se bo v prihodnosti vsebinsko nadgrajevala. Zato tudi v prihodnje vabljeni k spremljanju serij spletnih oddaj v obliki videoposnetka in podkasta. Gostja aprilske Beletrine v živo bo Kaja Teržan, ki bo v ponedeljek, 21. aprila, ob 20. uri predstavila svojo knjigo Obračun.TOP 5 najbolj gledanih epizod Beletrina v živo:Boris Cavazza in Vesna MilekTereza Vuk in Toni CahunekPetra Pogorec, Radko Polič Rac in Vesna MilekMasayah in Toni CahunekVesna V. Godina in Tomaž SimetingerV prvi epizodi Beletrine v živo meseca marca smo spremljali pogovor o kultnem romanu Pod vulkanom, avtorja Malcolma Lowryja. O njem sta se pogovarjala pisatelj Muanis Sinanović in komparativist Alen Albin Širca. Druga epizoda je bila namenjena pogovoru o knjigi Prekleta, avtorice Beatrice Salvioni. O romanu, ki je čez noč postal prodajna uspešnica, kritiki pa so jo poimenovali kot »novo italijansko literarno senzacijo«, sta se pogovarjali igralki Anuša Kodelja in Liza Marijina. Zadnja marčna epizoda pa je bila obarvana s pogovorom o enem izmed najpomembnejših del srbske postmoderne, o knjigi Radomirja Konstantinovića, Filozofija majhnega kraja. O avtorjevih natančnih analizah duha majhnega kraja in provincialnosti, sta se pogovarjali Marina Gržinič in Nataša Velikonja.

Knjigarna Beletrina Maribor: Prvo obletnico praznovali s kraljicoKnjigarna Beletrina Maribor je marca praznovala prvo leto svojega delovanja. Obiskovalci, med katerimi so bili prizna

VIR: BELETRINA