Sistemi za shranjevanje energije so ključni za uravnoteženje ponudbe in povpraševanja po energiji, zagotavljanje stabilnosti omrežja in izboljšanje energetske učinkovitosti.

Datum objave:

sreda, 26. marec 2025


Avtor:

Polona Bahun


Avtor fotografij:

arhiv Evropske komisije

Sistemi za shranjevanje energije so ključni za uravnoteženje ponudbe in povpraševanja po energiji, zagotavljanje stabilnosti omrežja in izboljšanje energetske učinkovitosti.
 

Nova interaktivna platforma zagotavlja vpogled v shranjevanje čiste energije v realnem času. Na ravni Evrope gre za prvi tovrstni prikaz vseh oblik rešitev za shranjevanje čiste energije. Za razliko od obstoječih baz podatkov, ki se osredotočajo na posamezne tehnologije shranjevanja, platforma prikazuje raznovrsten nabor tehnologij.
Ponuja podatke v skoraj realnem času o uvajanju skladiščnih zmogljivosti po vsej Evropi, vključno z interaktivno nadzorno ploščo in zemljevidom, ter identificira vse tehnologije, od hranilnikov do črpalne hidroelektrarne in razvijajočih se tehnologij, kot sta shranjevanje vodika in shranjevanje toplote.

Sistemi za shranjevanje energije so ključni za uravnoteženje ponudbe in povpraševanja po energiji, zagotavljanje stabilnosti omrežja in izboljšanje energetske učinkovitosti. S tem, ko ponuja podatke o shranjevanju energije v realnem času, to orodje daje najboljši možni pregled shranjevanja energije v Evropi.
Shranjevanje energije pomaga uravnotežiti ponudbo in povpraševanje s shranjevanjem presežne energije za uporabo v času nizke proizvodnje, pri čemer ohranja zanesljivo oskrbo z energijo kljub nihanjem proizvodnje iz OVE.

Z združevanjem podatkov iz več virov, vključno z notranjimi zbirkami podatkov ter zunanjimi komercialnimi in nekomercialnimi zbirkami podatkov, platforma pomaga pri modeliranju in načrtovanju energetskega sistema ter izboljšuje napovedovanje potreb po novih zmogljivostih za shranjevanje energije. Oblikovalci politik in raziskovalci EU lahko neobdelane podatke uporabijo tudi kot izhodišče za njihovo delo. 

Nova platforma omogoča celovito pokritost vseh oblik shranjevanja energije.  Vsebuje najnovejše podatke o zmogljivostih za shranjevanje energije po vsej EU, ki prikazujejo skupno moč zmogljivosti, moč shranjevanja po posamezni državi, število projektov ter moč shranjevanja po posameznem projektu in posamezni tehnologiji.
Platforma omogoča interaktivne načine za vizualno primerjavo podatkov. Prikazani so dinamični zemljevidi z možnostmi filtriranja za različne projekte shranjevanja energije, pilotne lokacije in večje komercialne naprave. Prikazuje stanje delovanja naprav v skoraj realnem času ter z analizo regulativnih okvirov in strategij povezovanja trga omogoča vpogled v energetske politike.

Celoviti podatki o shranjevanju energije podpirajo stabilnost omrežja prek hitro odzivnih rezervnih sistemov, ki uravnavajo frekvenco in napetost, kar je bistveno za omrežja pri rabi OVE. Zmanjšujejo tudi izgubo energije z zajemanjem odvečne obnovljive energije, kar povečuje učinkovitost sistema in stroškovno učinkovitost.
Shranjevanje energije prav tako zmanjšuje odvisnost od uvoženih fosilnih goriv, izboljšuje energetsko neodvisnost in spodbuja decentralizirane energetske sisteme, ki so postavljeni bližje uporabnikom, kar izboljšuje odpornost in prilagodljivost infrastrukture.

Trenutna skupna operativna moč shranjevanja v Evropi je približno 66 GW, z načrtovanimi projekti pa bi se ta do leta 2035 podvojila na 132 GW. Med državami članicami EU imajo ključne skladiščne zmogljivosti Nemčija, Italija in Španija. Glavna tehnologija shranjevanja je trenutno črpalna hidroelektrarna, v prihodnosti pa se pričakuje predvsem elektromehansko tehnologijo, torej hranilnike.

Evropski popis zmogljivosti shranjevanja energije je del načrta REPowerEU in širšega cilja EU za doseganje podnebne nevtralnosti. Popis daje oblikovalcem politik posodobljene podatke za oblikovanje strategij energetske varnosti in revidiranega strateškega načrta EU za razvoj tehnologij z nizkimi emisijami ogljika (načrt SET). Popis bi lahko bil vključen tudi v Observatorij za tehnologijo čiste energije, kar bi omogočilo, da bi se trendi shranjevanja upoštevali pri ocenah razvoja tehnologij z nizkimi emisijami ogljika po vsej EU.

VIR: NAŠ STIK