Na mariborskem Lentu so predstavili novo podobo in ponudbo Hiše Najstarejše trte, katere notranjost je Zavod za turizem Maribor v preteklih petih mesecih prenovil ob sofinanciranju Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport ter Mestne občine Maribor.

Na mariborskem Lentu so predstavili novo podobo in ponudbo Hiše Najstarejše trte, katere notranjost je Zavod za turizem Maribor v preteklih petih mesecih prenovil ob sofinanciranju Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport ter Mestne občine Maribor. Hiša Najstarejše trte, ki je od odprtja v letu 2007 postala najbolje obiskana mariborska turistična znamenitost, bo v novo obdobje vstopila kot Najstarejša trta z več kot 200 vinskimi etiketami več kot 50 štajerskih vinarjev, vrata pa bo za vseh 365 dni v letu ponovno odprla v drugi polovici decembra.

Predstavitve prenovljenega prostora za predstavnike medijev (odprtje za obiskovalce je predvideno z drugo polovico decembra) sta se med drugimi udeležila državni sekretar na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Matevž Frangež in mariborski župan Saša Arsenovič. Oba sta poudarila pomen državne podpore pri investicijah v kakovostno, digitalizirano in trajnostno turistično infrastrukturo za lokalno prebivalstvo in turiste ter pomen Najstarejše trte za razvoj mariborskega in slovenskega turizma.

Jure Struc, direktor Zavoda za turizem Maribor: "V projekt prenove smo vstopili z velikim spoštovanjem do 450-letne Guinnessove rekorderke in njenega obstoječega objekta, ki je bil vrsto let najbolje obiskana turistična znamenitost v Mariboru in širši okolici. Kljub temu, da v ekipi zavoda za turizem nismo imeli predhodnih izkušenj s tovrstnimi investicijami, smo se ob podpori številnih prebili do novega dosežka našega svetilnika za razvoj turističnih zgodb. Z današnjim dnem postavljamo Najstarejšo trto in z njo Maribor, središče gastronomske destinacije Štajerska, na zemljevid vrhunskih turističnih ikon, ki so v ponos ne le Mariborčanom, ampak vsem Slovencem. Zakladnica štajerskih vin brez primere bo domačim in tujim gostom 365 dni na leto odstirala zgodbe lokalnih vinarjev, naše bogate kulturne dediščine, pa tudi sodobne umetnosti. Ledino orjemo še naprej: s sodelovanjem  s številnimi ponudniki in ključnimi akterji v mestu smo pripravljeni na nove goste, ki iščejo avtentična, kakovostna in kulturno obarvana doživetja in si tako želijo postati delček naše skupnosti."

Novosti za obiskovalcePrenova opreme Najstarejše trte je vključevala gradbeno-obrtniška dela, prenovo električnih in strojnih inštalacij ter digitalizacijo prostora. Projektant Stojan Skalicky iz podjetja Arhisol. d.o.o. je novo podobo prostora zasnoval na peščenih tonih zidov in stropa, medtem ko so tla in nova oprema temne barve. Na ta način pridejo do izraza prodajni, degustacijski in razstavni eksponati ter največji talni mozaik pri nas avtorja Igorja Orešiča. Prenovljena okna omogočajo naravno svetlobo in notranjost vizualno povezujejo z zunanjim dogajanjem na Lentu in pri Najstarejši trti.Med ključnimi novostmi za obiskovalce je dolga degustacijska miza s sedišči, ki se razteza po večjem delu prostora in je namenjena pogostitvi različno velikih skupin. Bogato založena vinoteka bo ponujala preko 200 vinskih etiket več kot 50 štajerskih vinarjev, po novem pa bo ob vinih moč naročiti tudi t. i. grižljaje iz lokalnih sestavin (pohorska bunka, domača šunka, lokalni siri, bučno olje in olje iz grozdnih pešk ...), ki jih je ekipa Najstarejše trte oblikovala v sodelovanju z Višjo strokovno šolo za gostinstvo in turizem Maribor. Skozi celoten prostor obiskovalce nagovarjajo umetniška dela, ki jih je postavila Umetnostna galerija Maribor v sodelovanju s Pokrajinskim arhivom Maribor. Kot pove Jure Kirbiš, kustos v umetnostni galeriji, postavitev ob tem, da ustvarja prijetno vzdušje v prostoru, prikazuje motive, ki so neposredno povezani z Najstarejšo trto, Lentom in širšim območjem starega Maribora, vključujoč karikature Davida Tavčarja kot poosebitve Najstarejše trte, sopotnice zgodovine, tri velike umetniške slike Petje Koceta in serijo umetniških fotografij Lucije Rosc.Uporabniško izkušnjo bodo dopolnjevale digitalizirane vsebine, ki bodo v multimedijskem prostoru obiskovalce vodile skozi spoznavanje vinorodne dežele Podravje in njene vrhunske vinske ponudbe, izbor slednje pa bodo s pomočjo aplikacije na tabličnih računalnikih prilagodili tudi osebnim preferencam gostov.

Celotna vrednost prenove je 715.934 EUR z DDV; višina sofinanciranja s strani Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport (iz naslova Javnega razpisa za sofinanciranje vlaganj v javno in skupno turistično infrastrukturo in naravne znamenitosti v turističnih destinacijah) znaša 328.669,46 EUR, s strani Mestne občine Maribor pa 381.138,58 EUR z DDV.
Ključni partnerji prenove notranje opreme Najstarejše trte so Zavod za turizem Maribor, Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport Maribor, Mestna občina Maribor, Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Umetnostna galerija Maribor s Pokrajinskim arhivom Maribor, Višja strokovna šola za gostinstvo in turizem Maribor ter podjetja Arhisol d.o.o., Kograd IGEM d.o.o. in Art rebel 9 d.o.o.

VIR: ZTM