Cilj projekta je zapolniti vrzel z razvojem novih postopkov, najboljših praks, posodobljenih metodologij stroškov in koristi ter shem spremljanja in poročanja za nujne prve posege v energetsko učinkovitost za gospodinjstva, mala podjetja in lastnike stavb.

Datum objave:
14. avgust 2024

Avtor:
Polona Bahun

Avtor fotografij:
Freepik

Cilj projekta je zapolniti vrzel z razvojem novih postopkov, najboljših praks, posodobljenih metodologij stroškov in koristi ter shem spremljanja in poročanja za nujne prve posege v energetsko učinkovitost za gospodinjstva, mala podjetja in lastnike stavb.

Konzorcij projekta SaveEnergyTogether sestavljajo organizacije iz Avstrije, Litve, Nemčije, Portugalske in Slovenije, ki delujejo na področju uvajanja ukrepov učinkovite rabe energije, varovanja okolja in zaščite potrošnikov. V njem sodeluje tudi Zveza potrošnikov Slovenije, ki jo je k sodelovanju povabila Avstrijska agencija za energijo. Zveza potrošnikov Slovenije v okviru tega projekta enkrat na mesec pregleda cene za gospodinjske odjemalce pri vseh dobaviteljih električne energije in zemeljskega plina v Sloveniji ter osvešča, kako prihraniti energijo pri rabi aparatov, ki so del našega vsakdana.  S projektom želijo pomagati potrošnikom pri načrtovanju in izvedbi preprostih in cenovno ugodnih ukrepov, s katerimi je mogoče doseči precejšnje prihranke energije, s podatki o spremenjenih navadah potrošnikov in prihrankih energije pa vplivati na odločevalce pri načrtovanju ukrepov za zmanjšanje rabe energije.

Glavni cilji projekta SaveEnergyTogether so opolnomočiti evropske potrošnike, občine in regije za učinkovito in trajnostno izvajanje preprostih, cenovno ugodnih ukrepov na področju energijske učinkovitosti in učinkovite rabe energije; ublažiti breme visokih stroškov energije za vse potrošnike, pri čemer bo posebna pozornost namenjena tistim z najnižjimi in srednje visokimi dohodki ter energetsko revnim oziroma tistim na pragu energetske revščine; pospešiti in okrepiti sodelovanje s skupinami in organizacijami na lokalni in regionalni ravni, z namenom okrepiti trajnostne dejavnosti na področju učinkovite rabe energije in okrepiti socialno kohezijo v lokalnih skupnostih; prikazati, kako si v vaseh, mestih in regijah v EU prizadevajo za ublažitev negativnih posledic energetske krize s preprostimi ukrepi za varčevanje z energijo in na tak način prispevajo k čistejšemu okolju; spremeniti in izboljšati regionalno, nacionalno in evropsko oblikovanje politike ukrepov za učinkovito rabo energije, tako da bodo imele vasi, mesta in regije močnejši glas, kar jim bo omogočilo večjo učinkovitost pri izvajanju nujno potrebnih politik varčevanja z energijo (kot sta evropski zeleni dogovor ali REPowerEU) in pri zagotavljanju doseganja ciljev EU na področju podnebnih sprememb.

Na podlagi podatkov o prihrankih energije, ki jih bodo zbirali na terenu, bodo partnerji projekta oblikovali, izvedli, spremljali, ocenili in prilagodili postopke za izvedbo ukrepov ter izdelali pilotni projekt z uporabo najboljših praks. Z najuspešnejšimi pristopi bomo seznanili potrošnike, zainteresirane skupine in odločevalce.
Z aktivnostmi, izvedenimi v okviru projekta, načrtujejo doseči več kot 150 mest in več kot 6,6 milijona gospodinjstev ter skupni prihranek energije več kot 160 GWh/leto.
Projekt poteka v okviru programa Evropske unije LIFE-2022-CET, začel se je januarja letos, končal pa se bo septembra 2026.

VIR: Naš Stik