Do konca leta 2025 naj bi z električno energijo iz sončnih elektrarn pokrili dobro četrtino svojih potreb.

Datum objave:
29. avgust 2023

Avtor:
Brane Janjič

Avtor fotografij:
Arhiv Interenerga
Do konca leta 2025 naj bi z električno energijo iz sončnih elektrarn pokrili dobro četrtino svojih potreb.

Tuš je v sodelovanju z družbo Interenergo uspešno zaključil projekt namestitve več kot 3000 sončnih panelov na strehe svojih trgovskih centrov ter z omenjenim izvajalcem podpisal tudi pogodbo o nadaljnjem sodelovanju, v okviru katerega naj bi v prihodnjih mesecih na strehah Tuševih trgovskih objektov namestili še dodatnih 1000 panelov. Pri Tušu ob tem izpostavljajo, da z nameščanjem dodatnih sončnih panelov sledijo ciljem, ki so si jih zastavili v sklopu trajnostne transformacije podjetja: »Pri Tušu razmišljamo in delujemo trajnostno na vseh področjih našega poslovanja. To vključuje tudi zmanjševanje našega ogljičnega odtisa prek zmanjševanja porabe energije in vzpostavljanja dodatnih lastnih virov energije s postavitvijo sončnih elektrarn, kjer je to mogoče. Tako smo našo prvo sončno elektrarno namestili že leta 2009 v Selnici ob Dravi, v zadnjem obdobju pa smo še precej povišali delež zelene elektrike. Naš cilj je, da bomo do konca leta 2025 z viri elektrike iz sončnih elektrarn pokrili dobro četrtino vseh naših potreb,« je povedal direktor podjetja TUŠ nepremičnine Branko Cokan.

Kot rečeno, je bila na šestih lokacijah trgovin Tuš - Velenje, Kočevje, Krško, Mozirje, Notranje Gorice in Polzela že uspešno zaključena namestitev sončnih panelov, katerih skupna površina znaša 14.540 kvadratnih metrov, kar je primerljivo z velikostjo dveh nogometnih igrišč. S svojo zmogljivostjo bodo ti sončni paneli na leto proizvedli več kot 1.300 MWh zelene energije, s katero bodo pokrili 27 odstotkov vseh potreb po električni energiji trgovin, na katerih so nameščeni. S podpisom nove pogodbe pa se je začela tudi druga faza projekta, v kateri bodo sončni paneli pokrili dodatnih 4.000 kvadratnih metrov streh trgovin v Ravnah, Moravčah in Debru, kar bo v povprečju omogočilo trgovinam pridobitev petine potrebne električne energije iz obnovljivih virov. Novo nameščene sončne elektrarne za Tuš sicer pomenijo energetske in finančne prihranke, hkrati pa bodo s tem poskrbeli tudi za 850 ton manj izpustov CO2. 

Projekt namestitve sončnih panelov za Interenergo ni prvi takšen projekt energetskega pogodbeništva. V letih 2022 in 2023 so namreč v sodelovanju s podjetjema Elan in Salonit Anhovo izvedli podobna projekta, pri čemer so namestili sončne elektrarne s skoraj 7 MW nazivne moči. Razvoja takšnih in drugih projektov za izboljšanje energetske učinkovitosti pa se veselijo tudi v prihodnosti. »Opažamo, da visoke cene energentov in želja po izboljšanju trajnostnih praks podjetja vse bolj motivira, da iščejo nove in sodobne energetske storitve. Uvajanje praks, ki spodbujajo zasledovanje zelenega prehoda od podjetij zahteva zakonodaja, vse bolj pa pričakovanje takšne dodane vrednosti opažamo tudi med kupci, zato so projekti, kot je namestitev sončnih elektrarn iz vseh pogledov za podjetja vedno bolj smiselni. V Interenergu na podlagi večletnih izkušenj razvijamo sodobne energetske rešitve, ki jih podjetjem popolnoma prilagodimo, pri tem pa partnerje popolnoma razbremenimo časovnih, infrastrukturnih in informacijskih bremen, ki jih tovrstni projekti zahtevajo. Ponosni smo, da so partnerji z dosedanjimi projekti zadovoljni, dodatno potrditev naše uspešnosti pa vsekakor vidimo v dejstvu, da skozi kontinuirano sodelovanje vzpostavljamo dolgoročna partnerstva,« je ob podpisu pogodbe povedal generalni direktor Interenerga Blaž Šterk.

VIR: Naš Stik