V prostorih Gospodarske zbornice Srbije v Beogradu je danes, 29. maja 2023, potekala konferenca z naslovom Srbija in Slovenija

Beograd – V prostorih Gospodarske zbornice Srbije v Beogradu je danes, 29. maja 2023, potekala konferenca z naslovom Srbija in Slovenija: S talenti prihodnosti do konkurenčne regije. Organizator dogodka je bila Privredna komora Srbije kot soorganizatorja pa  Inštitut za strateške rešitve in Beep Institute.

Sinergija države, gospodarstvo in HR so najpomembnejši dejavniki za razvoj regije. Trg dela se nenehno spreminja in prinaša številne priložnosti kot tudi izzive. Gospodarstvo regije se po pandemiji sooča z velikimi izzivi na področju kadra, privabljanjem talentov, digitalizaciji in dobremu počutju zaposlenih, ki so ključni elementi za uspešno kadrovsko strategijo. Na konferenci so bili prisotni predstavniki večjih podjetij, ki delujejo v regiji in strokovnjaki s kadrovskega področja tako iz Slovenije kot tudi Srbije, kjer so razpravljali o sodobnih trendih na kadrovskem področju.
 
Mihailo Vesović, direktor Sektorja za strateške analize, storitve in internacionalizacijo na Gospodarski zbornici Srbije je izpostavil prednost odprtega  tržišča z upravljanjem s človeškimi viri. »Odprto tržišče omogoča močan učinek tudi na področju kadrovanja in iskanja talentov. Pričakovanja so vsa večja, posledično pa je večja tudi konkurenčnost samih podjetij. Zato je potrebno iskati nove rešitve, nov način razmišljanja in iskanje odgovorov. Poslovanje srbskih, kot tudi slovenskih podjetij bo odvisno od tega, kako upravljajo z zaposlenimi, saj je s tem povezan tudi nadaljnji razvoj regije,« je še izpostavil Vesović.
 
»Ljudje so naš najdragocenejši vir, ključ do naše dolgoročne rasti in blaginje. Zato moramo ustvariti gospodarsko in politično okolje, ki nam bo omogočilo, da razvijamo svoje talente, ustvarjamo vrednost ter živimo udobno in srečno,« je uvodoma povedal direktor ISR, Tine Kračun. Dodal je, da moramo ponovno razmisliti o metodologiji širitve EU. »Na Inštitutu že vrsto let zagovarjamo idejo skupnega gospodarskega prostora z EU. Na ta način se bodo države v regiji lahko gospodarsko povezovale z državami Evropske unije, razvijale stabilnost in omogočale talentom razcvet. Če se bomo povezovali gospodarsko, bo seveda sledilo tudi politično povezovanje,« je z zbranimi delil Kračun.
 
Dr. Maja Fesel Kamenik, ustanoviteljica in direktorica Beep Instituta je poudarila, da so ljudje tisti, ki so gonilna sila za uspeh: »V našem hitro spreminjajočem se svetu, prenatrpanem s podatki, obdelavo informacij in ogromnimi priložnostmi, bolj kot kadar koli v zgodovini človeštva, kjer sta trajnost in ohranjanje našega planeta vsak dan na naslovnicah, je bistveno priznati, da so ljudje gonilna sila za naš uspeh, razvoj in inovativnost.« Ključni elementi, ki so pomembni za uspeh, so, po besedah dr. Maje Fesel Kamenik: 
  • fleksibilnost delovnega časa in lokacije, 
  • vključujoče in sodelovalno delovno okolje,
  • priznanje in takojšnja povratna informacija
  • holistično dobro počutje zaposlenih, ki vključuje fizično, duševno in socialno dobro počutje. 
 
V okviru dogodka so potekali trije sklopi, ki so bili namenjeni aktualnemu stanju, trendom in prihodnosti na trgu dela in upravljanjem človeških virom v regiji, pa tudi povezavi z gospodarstvom. Govorci so se strinjali, da trenutni trg dela v regiji prinaša številne priložnosti in izzive. Država, gospodarstvo in kadri so partnerji, ki lahko skupaj poskrbijo, da kakovostna delovna sila omogoča razvoj regije. Administracija, birokracija na eni strani in digitalizacija na drugi strani pa lahko zagotovijo izboljšave.

VIR: ISR