Na Univerzi v Mariboru je bil podpisan sporazum o sodelovanju med družbo Elektro Maribor d.d. in Univerzo v Mariboru. Sporazum so podpisali: prof. dr. Zdravko Kačič, rektor Univerze v Mariboru, Tatjana Vogrinec Burgar, predsednica uprave Elektra Maribor, prof. dr. Sebastijan Seme, dekan Fakultete za energetiko, doc. dr. Boštjan Vlaovič, prodekan Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko ter prof. dr. Tomaž Keresteš, dekan Pravne fakultete.

Na Univerzi v Mariboru je bil podpisan sporazum o sodelovanju med družbo Elektro Maribor d.d. in Univerzo v Mariboru. Sporazum so podpisali: prof. dr. Zdravko Kačič, rektor Univerze v Mariboru, Tatjana Vogrinec Burgar, predsednica uprave Elektra Maribor, prof. dr. Sebastijan Seme, dekan Fakultete za energetiko, doc. dr. Boštjan Vlaovič, prodekan Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko ter prof. dr. Tomaž Keresteš, dekan Pravne fakultete.


Trajnostni razvoj moderne družbe je povezan z zelenim prehodom, ki ga ni mogoče doseči brez uvajanja novih znanj in tehnologij v različne sisteme družbe. Pretežni del energije, ki jo potrebuje družba za svoje delovanje, končnim uporabnikom zagotavlja elektroenergetski sistem. Glavni izzivi v okviru zelenega prehoda so povezani z modernizacijo elektroenergetskega sistema pri integraciji obnovljivih virov energije, hranilnikov energije in povečevanju e-mobilnosti, ki se izvajajo lokalno pri uporabnikih v okviru distribucijskega omrežja. Elektro Maribor je sestavni del elektroenergetskega sistema Republike Slovenije in eno izmed petih družb za distribucijo električne energije v Republiki Sloveniji. Glavna dejavnost družbe je distribucije električne energije poslovnim in gospodinjskim odjemalcem v severovzhodnem delu Slovenije na območju površine 3.992 km2, kar predstavlja skoraj petino območja Slovenije. Univerza v Mariboru je druga največja in najstarejša univerza v Sloveniji z dolgo tradicijo ter največja javna izobraževalna in raziskovalna institucija v kohezijski regiji Vzhodna Slovenija, ki prek svojih članic izvaja izobraževalno, znanstvenoraziskovalno, razvojno in strateško dejavnost tudi na področjih energetike, elektrotehnike in energetskega prava. 

Z današnjim podpisom Sporazuma o sodelovanju med Elektrom Maribor in Univerzo v Mariboru se nadgrajuje dobro obstoječe sodelovanja na dodatnih področjih, ki so velik izziv podpisnikom sporazuma v okviru zelenega prehoda in vseživljenjskega učenja:

  • podpora pri izobraževanju in usposabljanju kadrov družbe Elektro Maribor d.d. (npr. v obliki izvajanja specialističnih izobraževanj, izrednega oziroma časovno prilagojenega študija);
  • vključevanje strokovnjakov družbe Elektro Maribor d.d. v študijski proces v obliki vabljenih in gostujočih predavanj na članicah UM;
  • sodelovanje pri praktičnem usposabljanju študentov (npr. v obliki opravljanja prakse v družbi Elektro Maribor d.d.);
  • sodelovanje pri zaključnih delih študentov (diploma, magisterij, doktorat znanosti);
  • sodelovanje pri študentskih projektih (npr. Študentski izzivi ŠI:UM, PUŠ v delovno okolje idr.);
  • sodelovanje pri prijavah na slovenskih in mednarodnih javnih razpisih;
  • sodelovanje pri raziskovalnih projektih in inovacijskih projektih;
  • sodelovanje pri razvoju novih in optimizaciji obstoječih tehnologij in rešitev;
  • sodelovanje pri razvoju obstoječih in vzpostavljanju novih študijskih programov in učnih enot s področja energetike, elektrotehnike in energetskega prava;
  • sodelovanje na področju vseživljenjskega učenja (npr. organizacija specializiranih strokovnih seminarjev, delavnic in izobraževanj, organizacija krajših izobraževanj in usposabljanj za pridobitev mikrodokazil);
  • organizacija skupnih promocijskih dejavnosti (informativni dnevi, obiski/ogledi, možnosti oglaševanja spoznanj in dosežkov iz študentskih del ipd.). 

Predsednica uprave družbe Elektro Maribor, ga. Tatjane Vogrinec Burgar, je ob podpisu izjavila: »Danes je pomemben dan za slovensko energetiko, saj Elektro Maribor stopa na skupno razvojno pot z Univerzo v Mariboru in njenimi članicami. Skupaj bomo v bodoče prispevali k razvoju energetike v širši regiji in bomo tako kos najzahtevnejšim razvojnim projektom, ki so pred nami. Vse za to, da našim uporabnikom zagotovimo zanesljivo in sodobno oskrbo z električno energijo ter boljšo kakovost življenja.« 

Rektor UM je ob podpisu sporazuma izpostavil: »Univerza v Mariboru je nastala zlasti tudi zaradi potreb gospodarstva na področju vzhodne kohezijske regije. V vseh aktivnostih tako pri pripravi novih študijskih programov, razvoju raziskovalnih vsebin, vseživljenjskem učenju na UM vključujemo vsebine, ki jih potrebuje okolje in še posebej gospodarski partnerji. Iz tega razloga nas veseli današnji podpis sporazuma, sploh pa aktivno sodelovanje družbe Elektro Maribor s posameznimi članicami Univerze v Mariboru, kot so FE, FERI in PF. Stopamo na novo skupno pot sodelovanja, razvoju vsebin in krepimo tretje poslanstvo univerze, ki ga UM razvija tudi v sklopu projekta INNOVUM.« 


###

VIR: Elektro Maribor