Javna agencija Spirit Slovenija je v okviru olimpijskih iger v Slovenski hiši v Parizu pripravila še drugi poslovni forum, razprava pa je bila namenjena konkretnim poslovnim priložnostim in možnostim sodelovanja ter povezovanja med podjetji obeh držav.

Pariz, 7. avgusta - Javna agencija Spirit Slovenija je v okviru olimpijskih iger v Slovenski hiši v Parizu pripravila še drugi poslovni forum, razprava pa je bila namenjena konkretnim poslovnim priložnostim in možnostim sodelovanja ter povezovanja med podjetji obeh držav.

Na dogodku so se predstavniki več slovenskih podjetij seznanili s poslovnimi priložnostmi, ki se ponujajo v Franciji, in načinom, kako vstopiti na tamkajšnji trg.
Najbolj izčrpen je bil predstavnik Gospodarske zbornice Paris Ile-de-France Bernard Quinet, ki je opozoril, da njegova zbornica pokriva območje, ki ustvari 30 odstotkov francoskega bruto domačega proizvoda in združuje 900.000 poslovnih partnerjev.

Slovenske gospodarstvenike je opozoril, da pot na francoski trg ni lahka, ter da v Francije velja načelo večletne uveljavitve. Kot možnost je izpostavil sejme, katerih je v Franciji vsako leto okrog 750, od tega 400 v pariški regiji. Zbornice v obeh državah lahko pomagajo pri vzpostavljanju stikov med partnerji, podjetja pa so tista, ki morajo na koncu posel izpeljati potrpežljivo pred dokončno uveljavitvijo, je dejal.

Možnosti slovenskim poslovnežem je predstavila tudi Ines Baudienville iz poslovnega združenja Medef International, ki skrbi za promocijo francoskega poslovnega okolja v tujini, trudi pa se tudi združevati evropska podjetja v pobudo Team Europe, da nato lahko s svojim znanjem in proizvodi lažje skupaj konkurirajo na velikih mednarodnih razpisih na vseh celinah.
Dogodek je povezoval Matej Rogelj z Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), ki je poudaril, da bližnjic pri vstopu na tuje trge ni. Zbornice in združenja nudijo pomoč, je dejal ter prisotnim svetoval vztrajnost, kar seveda velja tudi za Francijo.

Nekdanja smučarka, zdaj podpredsednica Olimpijskega komiteja Slovenije Katja Koren Miklavec je izpostavila pomen sodelovanja gospodarstva in športa. "Šport in gospodarstvo imata številne skupne točke. Olimpijske igre so vedno več kot šport, olimpijske vrednote pa v tem obdobju pomembnejše kot kadarkoli. Gre za spoštovanje, odličnost, prijateljstvo, sodelovanje. Brez tega ne moremo reševati trenutnih svetovnih problemov."

Direktor direktorata za industrijo, podjetništvo in internacionalizacijo na gospodarskem ministrstvu Jernej Salecl pa je v zanimivi primerjavi povedal, da se šampioni rodijo s trdim delom, tako v športu kot v poslu. Dodal je, da imata šport in gospodarstvo številne pozitivne sinergije, in izpostavil olimpijske igre kot odlično priložnost za utrjevanje poslovnih odnosov.
Izvršna direktorica GZS za strateški razvoj in internacionalizacijo Marjana Majerič, ki je predstavila način delovanja GZS, je kot prednost Slovenije v mednarodnem poslovnem okolju izpostavila inovacije. Opozorila je, da so vsi danes zbrani del globalne skupnosti, "ki so jo skupaj pripeljale olimpijske igre, zato je to tudi skupnost prijateljstva in 'fair playja', ki sta pomembna v gospodarstvu in v športu."

Dogodek ni minil brez športne javnosti, saj so bili navzoči tudi deskar Žan Košir, nekdanji telovadec Aljaž Pegan, dolgoletni predsednik Plavalne zveze Slovenije Miran Kos, nekdanji vodja biatloncev Bruno Barbič, generalni sekretar organizacijskega komiteja Planica Tomaž Šušterič in Tomaž Ambrožič iz agencije Sport Media Focus s sodelavci.
Obisk prve gospodarske delegacije v Parizu je agencija Spirit organizirala med 30. julijem in 2. avgustom, ko so med drugim pripravili okroglo mizo na temo e-mobilnosti in trajnostnega razvoja.

Popoldne je Slovensko hišo obiskal še državni sekretar minister za EU in Evropo na francoskem ministrstvu za zunanje zadeve Jean-Noel Barrot. Kot je povedal, sta tako Francija kot Slovenija zelo športni državi, povezanost med državama pa da je še veliko globlja.

"Odnosi med Slovenijo in Francijo so zelo tesni. Tudi predsednik Emmanuel Macron se je osebno zelo zavzel za poglobitev odnosov med našima državama. Povezujejo nas številni skupni projekti na različnih področjih, tako gospodarskem kot digitalnem. Odnosi so zelo plodni," je Barrot dejal po navedbah Olimpijskega komiteja Slovenije. Dodal je, da so tovrstni dogodki priložnost za dodatno krepitev odnosov.

VIR: STAkrog