Včeraj smo slovesno odprli knjižni sejem v Bologni, kjer je Slovenija letos častna gostja. Častno gostovanje omogoča edinstveno priložnost za predstavitev slovenske ustvarjalnosti, založb in avtorjev ter ilustratorjev na eni izmed najpomembnejših mednarodnih platform za otroško in mladinsko literaturo.
9. 4. 2024
Včeraj smo slovesno odprli knjižni sejem v Bologni, kjer je Slovenija letos častna gostja. Častno gostovanje omogoča edinstveno priložnost za predstavitev slovenske ustvarjalnosti, založb in avtorjev ter ilustratorjev na eni izmed najpomembnejših mednarodnih platform za otroško in mladinsko literaturo.
Državni sekretar je ob Slovenskem paviljonu nagovoril zbrane ob slavnostnem odprtju sejma: »Iskreno se zahvaljujem vsem, ki so trdo delali, da je Slovenija predstavila kot častna gostja na sejmu otroške in mladinske literature v Bologni: našim partnerjem in gostiteljem, tako slovenskim kot italijanskim organizacijskim ekipam, urednikom in založnikom ter predvsem umetnikom: pisateljem in ilustratorjem.
Z velikim ponosom gledamo na široko paleto literature za otroke in mladino, ki je objavljena v Sloveniji. Nekatere izmed teh knjig so bile temelj za razumevanje sveta za mnoge mlade generacije. Druge so se pojavile šele nedavno, da bi nahranile domišljijo naših otrok in mladih ter tistih izmed nas, ki z njimi beremo in zato ostajamo mladi po srcu.
Zgodbe, bodisi interpretacije ljudskih pravljic ali izvirna dela, so bistveni del človeškega bivanja. Pravzaprav je zgodovina pripovedovanja zgodovina sama. Toda tako kot literatura in jezik, so tudi slike in podobe bistveni del človeštva. Še toliko bolj v zadnjih dveh desetletjih, ko sta se tehnologija in mediji hitro razvijala, tako da smo zdaj nenehno obdani z vizualnimi informacijami. Znati razvozlati vse te vizualne informacije je ključna veščina v hitrem družbenem ritmu. Ilustracija v knjigah za otroke in mladino, bodisi zgodbe, poezija, strip ali grafični romani, so zato bistveni del učenja in razvijanja orodij, ki jih mladi uporabljajo za razumevanje sveta danes.
Vizualna pismenost skupaj z visoko stopnjo branja, kot jo zagovarja Ljubljanski manifest branja na višji ravni, sta oba ključna elementa demokracije. Razumevanje jezika podob je prav tako pomembno kot razumevanje kompleksnih besedil. Oboje omogoča odprte, tolerantne in radovedne skupnosti, sposobne kritičnega mišljenja. Te vrste skupnosti, ki so temelj resnično demokratične družbe.
Ponosni smo, da lahko predstavimo številne ilustratorje, pisatelje, avtorje stripov, oblikovalce, prevajalce, lektorje, kritike, založnike, urednike in druge prispevke mednarodnemu strokovnemu občinstvu na knjižnem sejmu v Bologni. Vse vas vabimo, da si ogledate bogato raznolikost slovenskih knjig za otroke in mladino, raznoliko tako po vsebini kot po slikovnem prikazu, vizualni predstavitvi in založniških pristopih. V naslednjih dneh bo potekalo veliko dogodkov.
Glavni med njimi je seveda razstava ilustracijskih del petinpetdesetih slovenskih umetnikov s poudarkom na dvanajstih izbranih umetnikih, katerih dela so razstavljena na pokritem območju razstave. Skupno poteka več kot štirideset dogodkov na prizorišču sejma in po mestu. Lutkovno gledališče Ljubljana bo nastopalo v La Baracca Teatro Testoni Ragazzi. Na voljo so okrogle mize, branja, razprave in predstavitve, ki pokrivajo različne teme: od prevajanja do umetne inteligence, do založništva in branja.
Druga razstava se odpira nocoj v knjigarni Libreria Giannino Stopani. Za vsakogar se najde nekaj, zato sem prepričan, da bodo do konca tega sejma slovenske knjige za otroke v velikem povpraševanju za prevod in objavo v Italiji in drugod po svetu. Poleg tega iskreno upam, da bodo zgodbe, pesmi in podobe slovenskih pisateljev in umetnikov kmalu brali mladi ljudje po vsem svetu. Naj letošnji sejem otroške in mladinske literature v Bologni in Slovenija kot njegova častna gostja prinesejo dobre knjige čim več mladim. In mir za vse otroke sveta.«
V času sejma se bo odvilo več kot 40 dogodkov s slovensko udeležbo. Vse vsebine se med seboj prepletajo, vsak od dogodkov je celostna oblika promocije in uveljavljanja.
Slovenija je na sejmu prisotna v osrednji hali z ilustratorsko razstavo, slovenski stripi so na posebnih policah tudi v Comic Corner v hali 30, v hali 29 je nacionalna stojnica, kakor tudi stojnici dveh samostojnih založnikov. Na nacionalni stojnici so predstavljene knjige različnih slovenskih založnikov otroške in mladinske književnosti, hkrati pa so na stojnici tudi delovne postaje založnikov. Na stojnici je predstavljen promocijski film o slovenskih otroških in mladinskih knjigah, animirani film o Almi Karlin ter predstavitveni intervjuji z avtorji, ki jih je pripravilo Društvo slovenskih pisateljev. Ponatisnjene so antologija avtorjev Bee Curious, brošura 30 naj, italijanska verzija brošure Slovenija rada bere in angleška verzija Pot knjige.
Ministrstvo za kulturo je za predstavitev Slovenije na knjižnem sejmu v Bologni v zadnjih dveh letih namenilo 630.000 evrov.
»Knjižni sejem v Bologni je sejem pomladi in razprte domišljije. Osrednja dvorana je vsako leto polna presenečenj, tokrat je eno od njih tudi razstava slovenske ilustracije. Postavitev razstave arhitekturnega dvojca Sara&Sara (Sara Badovinac in Sara Škarica) obiskovalcem predstavlja ilustracije na subtilen in hkrati impresiven način.
Ilustracija pa nikoli ne stoji sama zase, vedno so poleg originalov in reprodukcij predstavljene tudi knjige in z njimi slovenski avtorji in založniki. Slovenska ustvarjalnost z razstavo ter tudi z množico dogodkov na sejmu in na različnih lokacijah v mestnem središču na edinstven in neponovljiv način prikazuje svojo širino in raznolikost.
Hvala vsem ustvarjalcem, ki ustvarjate zdaj, in hvala tistim, ki ste današnjim generacijam podarili tako bogato tradicijo vrhunskosti. Hvala založbam in organizacijam, ki ste dejavno vključene v polje knjige in tudi na sejmu delate za vse nas, brez vas nas ne bi bilo tu.
Hvala ekipi Javne agencije za knjigo ter Ministrstvu za kulturo RS za finančno podporo,« je ob odprtju dejala direktorica Javne agencije za knjigo Republike Slovenije Katja Stergar.
Razstava ilustracij Damijana Stepančiča
V knjigarni Giannino Stopanni v Bologni je bila v okviru častnega gostovanja Slovenije na knjižnem sejmu v Bologni odprta razstava Damijana Stepančiča z ilustracijami iz knjige Modri Portugalec Petra Svetine.
"Knjižna ilustracija ima v Sloveniji bogato zgodovino in dosega izjemno visoko raven kakovosti, zato je vloga častne gostje na največjem mednarodnem sejmu otroške in mladinske literature v Bologni, za Slovenijo izjemna čast.
Slovenija podpira razvoj visoko kvalitetne ilustracije s predstavitvijo 59 umetnikov letos v Bologni, ki jim tako odpira priložnost za mednarodno prepoznavnost. Upamo, da bo letošnji izbor umetnikov_ic navdihnil tudi bodoče generacije ilustratorjev_ic.
Ilustracije ne osvetljujejo le zgodb, ampak bogatijo našo bralno izkušnjo. Prizadevati si moramo, da je otroška ilustracija kakovostna, saj za otroke pogosto pomeni prvi stik z umetnostjo in obenem predstavlja izkušnjo, zaradi katere se bo vse življenje vračal k literaturi.
Otroška ilustracija ima pomembno vlogo pri razvoju otrokove domišljije in kreativnosti, otrokom pomaga pri boljšem razumevanju zgodbe, razumevanju kompleksnih konceptov in čustev, predstavlja pa tudi popotnico za vstop v svet vizualne kulture.
Tudi razstava ilustracij Damijana Stepančiča, ki jo odpiramo danes, je priložnost, da pobliže predstavimo dela ilustratorja s prepoznavnim avtorskim slogom. Dela Damjana Stepančiča odlikujejo izvirnost, humornost, sproščenost in natančnost, pri čemer uporablja različne tehnike, ki segajo od tuša do akrila, trgank, lepljenk in praskank.
Ob tej priložnosti se zahvaljujem Damijanu Stepančiču za njegovo izjemno delo. Zahvaljujem se tudi vsem, ki ste prispevali k organizaciji in izvedbi te razstave ter vsem tistim, ki v Bologni predstavljate dela iz naše zakladnice knjižne ilustracije ter tiste, ki razmišljate o novih, morda še neznanih in neslutenih poteh njenega razvoja," je ob odprtju med drugim poudaril državni sekretar.