SAZOR prispevek morate plačati, če imate v podjetju fotokopirni stroj.




Znesek je odvisen od števila zaposlenih z višješolsko in visokošolsko izobrazbo in od skupnega števila zaposlenih. SAZOR je Slovenska avtorska in založniška organizacija za pravice reproduciranja in od 25.12.2021, ko je zakon stopil v veljavo, morate prijaviti fotokopirne naprave v podjetju in plačevati SAZOR prispevek. 


Nekatera podjetja ste že prijela poziv k podpisu licenčne pogodbe z Združenjem SAZOR GIZ k.o., ki ima na podlagi Zakona o kolektivnem upravljanju avtorske in sorodnih pravic in dovoljenja Urada RS za intelektualno lastnino pravico za kolektivno upravljanje pravic avtorjev in založnikov. Ob tem so se pojavila določena vprašanja, zato vam želimo pojasniti, kaj je bila podlaga in razlog za sklenitev skupnega sporazuma.
Obveznosti plačila tarife ni bilo mogoče preprečiti, saj je pravica reproduciranja temeljna in izključna materialna avtorska pravica, ki jo določa tako mednarodna (Bernska konvencija, InfoSoc direktiva EU) kot slovenska zakonodaja - Zakon o avtorski in sorodnih pravicah (ZASP) ter Zakon o kolektivnem upravljanju avtorske in sorodnih pravic (ZKUASP).
Sklenitev sporazuma med GZS in SAZOR torej ne pomeni določitve novih obveznosti gospodarstvu, saj so te obveznosti zakonsko določene. Sporazum predstavlja zgolj konkretizacijo te obveznosti in je rezultat dve leti trajajočih pogajanj med pogajalskima skupinama GZS in SAZOR.
Z vključitvijo v pogajanja je GZS želela preprečiti sprejetje nesorazmerno visoke tarife ali določitve novih administrativnih obremenitev podjetjem. V nasprotnem primeru bi namreč SAZOR lahko na podlagi zakonodaje sam uveljavil začasno tarifo, na višino pa gospodarstvo ne bi imelo vpliva. Dejstvo je, da so bila začetna izhodišča SAZOR-ja tudi do desetkrat višja kot izpogajani zneski.
V decembru je bil tako podpisan Skupni sporazum o fotokopiranju avtorskih del prek obsega iz 50. člena Zakona o avtorski in sorodnih pravicah pri opravljanju gospodarske dejavnosti v Sloveniji (objavljen v Uradnem listu RS 10. 12. 2021), ki je začel veljati 25. 12. 2021.
Vsebina sporazuma in tarifa se je oblikovala skupaj s predstavniki gospodarstva, ki so izborili najboljše možne pogoje za gospodarstvo, vključno z minimalnimi administrativnimi obremenitvami.
Sporazum zavezuje vse pravne in fizične osebe z najmanj eno zaposleno osebo, ki so organizirane kot gospodarske družbe ali samostojne podjetnike posameznike, ki opravljajo pridobitno dejavnost na območju Republike Slovenije. Skupni sporazum ne zavezuje le članov gospodarskih zbornic.
Za več informacij je na spletni strani GZS narejen poseben zavihek.
Gospodarske zbornice se kot prve zavedamo, da trenutna situacija v gospodarstvu ni zavidljiva. Zato je bilo v oblikovanje skupnega sporazuma in tarife vloženega še toliko več truda in previdnosti. Med drugim je GZS izborila tudi popuste, postopno uveljavitev tarife ter oprostitev plačila tarife za tiste subjekte, ki jim epidemija COVID -19 onemogoča ali omejujejo poslovanje. Upamo, da boste naše prizadevanje lahko razumeli v smislu preprečitve uveljavitve še večjih obveznosti in administrativnih obremenitev za podjetja.
Kdo so zavezanci za plačilo avtorskega honorarja na podlagi sporazuma in koliko ta znaša?

Zavezanci za plačilo so vse pravne in fizične osebe z najmanj eno zaposleno osebo, ki so organizirane kot gospodarska družba ali samostojni podjetnik posameznik in opravljajo pridobitno dejavnost in posedujejo napravo za fotokopiranje ali jo najemajo ali fotokopiranje naročajo pri zunanjem izvajalcu. Vsi zavezanci bodo pozvani k sklenitvi pogodbe, ki jo morajo skleniti najpozneje v enem mesecu od poziva SAZOR-ja.

Pavšalno nadomestilo je odvisno od števila zaposlenih in stopnje izobrazbe zaposlenih – bolj izobraženi delavci naj bi namreč potrebovali več strokovnega gradiva. Sporazum zavezance razvršča v tri tarifne razrede, znotraj katerih je določena višina avtorskega honorarja, ki ga bodo podjetja morala poravnati enkrat letno. Za leto 2022 bo honorar znašal 50 odstotkov predvidene tarife in se bo postopno zviševal do 100 odstotkov plačila v letu 2024.

Za mikro podjetja, ki imajo do deset zaposlenih, bo letni prispevek znašal štiri do 12 evrov (štiri evre, če ima manj kot 30 odstotkov zaposlenih z višjo izobrazbo (višješolsko ali visokošolsko izobrazbo), šest evrov, če ima višjo izobrazbo od 30 do 40 odstotkov zaposlenih, in 12 evrov, če ima višjo izobrazbo več kot 40 odstotkov zaposlenih). Podjetja z 11 do 50 zaposlenimi bodo (prav tako glede na število zaposlenih z višjo izobrazbo), plačevala 19, 27 ali 57 evrov letno. Podjetja z 51 do 250 zaposlenimi bodo plačevala 75, 108 ali 320 evrov letno. Podjetja z 251 do 500 zaposlenimi bodo dobila račun za 150, 220 ali 675 evrov letno. Obveznosti podjetij s 501 do 1000 zaposlenih bo znašala 236, 334 ali 1062 evrov letno. Podjetja z nad 1000 zaposlenimi pa bodo odštela 273, 390 ali 1365 evrov.

Pri tem se ne bo preštevalo dejanskega števila zaposlenih z višješolsko ali visokošolsko izobrazbo, temveč so podjetja razdeljena v tarifne razrede glede na dejavnost, ki jo opravljajo.

Tarifa

št. zaposlenih/podjetje | Nizka tarifa/podjetje na leto | Srednja tarifa/podjetje na leto | Visoka tarifa/podjetje na leto
1-10 | 4 | 6 | 12
11-51 | 19 | 27 | 57
51-250 | 75 | 108 | 320
251-500 | 150 | 220 | 675
501-1000 | 236 | 334 | 1062
nad 1000 | 273 | 390 | 1365