V petek je na Opekarski 35 v Ljubljani potekalo slavnostno odprte alžirskega veleposlaništva v Sloveniji. Gostiteljica dogodka je bila njena ekselenca, veleposlanica Sabrina Kaci-Bey, ki bo prevzela vodenje tega pomembnega diplomatskega predstavništva.

V petek je na Opekarski 35 v Ljubljani potekalo slavnostno odprte alžirskega veleposlaništva v Sloveniji.  Gostiteljica dogodka je bila njena ekselenca, veleposlanica Sabrina Kaci-Bey, ki bo prevzela vodenje tega pomembnega diplomatskega predstavništva. Pomemben dogodek sta s svojo prisotnostjo počastila tudi njegova ekscelenca, Ahmed Attaf, minister za zunanje zadeve in narodno skupnost v tujini Ljudske demokratične republike Alžirije, in Tanja Fajon, podpredsednica vlade in ministrica za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije.


Ta inavguracija predstavlja ključni trenutek v odnosih med Alžirijo in Slovenijo, ki gradi na temeljih, ki so bili postavljeni med nedavnim obiskom slovenskega premierja dr. Roberta Goloba v Alžiriji maja 2024. Med tem obiskom je bilo podpisanih več ključnih sporazumov, ki krepijo medsebojno sodelovanje. različnih sektorjih in nadaljnji utrditvi partnerstva med našima narodoma. Ob obisku je bilo odprto tudi slovensko veleposlaništvo v Alžiru, kar jasno dokazuje pomen teh diplomatskih predstavništev pri krepitvi dvostranskih vezi.

»Odprtje alžirskega veleposlaništva v Sloveniji poudarja našo zavezanost krepitvi diplomatskih, gospodarskih, kulturnih in človeških vezi. Veseli nas prijateljstvo, sodelovanje in plodne izmenjave, ki povezujejo naše države,« je na slavnostnem dogodku povedala njena ekselenca, veleposlanica Sabrina Kaci-Bey.  

Njegova ekscelenca, Ahmed Attaf, minister za zunanje zadeve in narodno skupnost v tujini Ljudske demokratične republike Alžirije, pa je dodal: »Z novim diplomatskim prostorom ne praznujemo le odprtja veleposlaništva, temveč tudi vrednote miru, dialoga in solidarnosti, ki oživljajo naše dvostranske odnose.«

Podpredsednica vlade in ministrica za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije, Tanja Fajon, je med drugim izpostavila skupna prizadevanja držav. »Obe državi sta ponosni na svojo bogato kulturno dediščino in predani spodbujanju miru, stabilnosti in blaginje v regijah. Veleposlaništvo je dokaz naše skupne zavezanosti k poglabljanju prijateljstva in sodelovanja med našima narodoma. Prepričana sem, da bo veleposlaništvo prijeten prostor, v katerem bodo prebivalci Slovenije začutili gostoljubje in bogato kulturo Alžirije.«

Odločitev o ustanovitvi veleposlaništva v Sloveniji je del širše strategije Alžirije za krepitev diplomatskega odtisa, zlasti v srednji Evropi. Slovenija s svojo strateško lego služi kot prehod na Balkan in v širšo evropsko regijo, zaradi česar je idealna izbira za najnovejšo alžirsko diplomatsko misijo.

Imajo več kot sto veleposlaništev in konzulatov po vsem svetu
Alžirija ima sicer močno in rastočo diplomatsko mrežo, ki se razteza po vsem svetu. Država ima več kot sto veleposlaništev in konzulatov po vsem svetu, kar odraža njeno zavezanost spodbujanju mednarodnih odnosov. Samo v Evropi ima Alžirija veleposlaništva v 29 državah, vključno z večjimi prestolnicami, kot so Pariz, London, Berlin in Rim. Poleg tega ima Alžirija številne konzulate v ključnih mestih, s čimer zagotavlja podporo svojim državljanom in spodbuja dvostranske vezi. Ta obsežna mreža poudarja proaktiven pristop Alžirije do diplomacije, trgovine in kulturne izmenjave na vseh celinah.

Alžirija je sicer država z bogato zgodovino in kulturo. Je največja država v Afriki, njena zgodovina pa sega več tisoč let nazaj, saj je bila stičišče civilizacij, danes pa igra ključno vlogo na svetovnem prizorišču, saj je članica Združenih narodov, Afriške unije in OPEC. Te povezave poudarjajo vpliv in zavezanost Alžirije mednarodni diplomaciji.

Foto: Peter Irman

VIR: Idealia