V skladu s pravili Ljubljanske borze, d.d., Ljubljana in veljavno zakonodajo, Nova Ljubljanska banka, d.d., Ljubljana ("NLB") objavlja, da prostovoljna javna prevzemna ponudba za pridobitev nadzora nad Addiko Bank AG ("Addiko") ni pridobila zadostnega števila izjav o sprejemu ponudbe.

V skladu s pravili Ljubljanske borze, d.d., Ljubljana in veljavno zakonodajo, Nova Ljubljanska banka, d.d., Ljubljana ("NLB") objavlja, da prostovoljna javna prevzemna ponudba za pridobitev nadzora nad Addiko Bank AG ("Addiko") ni pridobila zadostnega števila izjav o sprejemu ponudbe.

NLB je 7. junija 2024 objavila prostovoljno javno prevzemno ponudbo za odkup delnic družbe Addiko za vse izdane delnice Addiko ("ponudba"). Končni rok za sprejem ponudbe se je iztekel 16. avgusta ob 17:00 po srednjeevropskem času.

V skladu s prospektom je bil uspešen zaključek ponudbe med drugim pogojen s prejemom izjav o sprejemu ponudbe za vsaj 75 % izdanih delnic družbe Addiko. NLB bi morala tako do izteka končnega roka za sprejem ponudbe prejeti izjave o sprejemu ponudbe za najmanj 14.625.000 delnic. Po zaključenih postopkih s strani posrednikov, na podlagi rezultatov, ki jih je posredoval agent za plačila in poravnave, NLB sporoča, da ta pogoj ni bil izpolnjen in da ponudba ni bila uspešna. Do konca obdobja za sprejem ponudbe je bilo pri agentu za plačila in poravnave skupaj deponiranih za prodajo 7.096.224 delnic Addiko, kar predstavlja 36,39% vseh izdanih delnic. Poravnava ponudbe zato ne bo izvedena in ponudba skladno s 3. odstavkom 19. člena avstrijskega zakona o prevzemih ne bo podaljšana.

"NLB je vsem delničarjem Addiko predlagala pregledno ponudbo ter jim poskušala omogočiti prodajo delnic po enakih pogojih in za primerno ceno. Razumemo in spoštujemo, da je vsi delničarji niso ocenili kot take in je niso sprejeli, čeprav ostajamo prepričani, da številne prednosti in strateške koristi morebitne povezave obeh skupin ostajajo nespremenjene. Kljub temu se delničarjem, ki so podprli našo ponudbo, predvsem upravi in nadzornemu svetu družbe Addiko, zahvaljujemo za priložnost in vsem deležnikom, vključno s talenti, iskreno želimo obilo osebnih in poslovnih uspehov," je dejal predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak in dodal: "NLB ostaja zavezana nadaljnjemu poslovnemu razvoju in uresničevanju nove poslovne strategije, vključno z morebitnimi drugimi prevzemnimi priložnostmi."

NLB je maja 2024 predstavila svojo novo poslovno strategijo, ki predvideva podvojitev bilančne vsote, prihodkov in dobička NLB Skupine do leta 2030, pri čemer anorganska rast, tako bančna kot nebančna, to ambicijo podpira, vendar za njeno uresničitev ni ključnega pomena. NLB je že večkrat poudarila, da pozorno spremlja in nenehno ocenjuje dogajanje v svoji domači regiji, Jugovzhodni Evropi, ter se ne bo izognila analiziranju in obravnavi morebitnih priložnosti za ustvarjanje dodane vrednosti tudi s prevzemi in združitvami.

O NLB

NLB je skupaj s svojimi konsolidiranimi hčerinskimi in povezanimi družbami ("NLB Skupina") največja bančna in finančna skupina v Sloveniji ter največja finančna skupina z sedežem matične družbe na območju Jugovzhodne Evrope. NLB je banka s sedežem v Ljubljani in s poslovnim naslovom Trg republike 2, 1000 Ljubljana v Republiki Sloveniji.
Delnice NLB so uvrščene v prvo kotacijo na Ljubljanski borzi, globalna potrdila o lastništvu, ki predstavljajo delnice, pa v trgovanje na Londonski borzi (Main Market). Ob zaključku poslovanja 20. avgusta 2024 je tržna kapitalizacija NLB znašala 2,5 milijarde evrov.

Na dan 30. junija 2024 je imela NLB Skupina 408 poslovalnic, 2,9 milijona aktivnih strank, bilančno vsoto v višini 26.614 milijonov evrov, obseg neto posojil v višini 14.399 milijonov evrov, obseg depozitov v skupnem znesku 20.694 milijonov evrov in lastniški kapital v višini 3.081 milijona evrov.
NLB je ena od 113 sistemskih bank, ki jih nadzoruje Evropska centralna banka.

Poleg poslovanja v Sloveniji je NLB z bankami trenutno prisotna še v petih drugih državah, in sicer v Bosni in Hercegovini (kjer delujeta dve banki), Črni gori, na Kosovu, v Severni Makedoniji in Srbiji. Skoraj 40 odstotkov sredstev NLB se nanaša na poslovanje zunaj Slovenije.

NLB je od leta 2020 uspešno zaključila dva pomembna prevzema v bančnem sektorju, in sicer prevzem Komercijalne banke v Srbiji v letu 2020 in Sberbank Slovenija (pozneje preimenovane v "N Banko") v letu 2022, ki sta se uspešno pridružili NLB Skupini. Komercijalna banka se je združila z NLB Banko Beograd v NLB Komercijalno banko Podgorica, N Banka pa se je pripojila k NLB d.d. NLB je novembra 2023 sklenila sporazum o prevzemu 100-odstotnega lastniškega deleža v družbi SLS HOLDCO, holdinška družba, matične družbe Summit Leasing Slovenija in njene hrvaške hčerinske družbe Mobil Leasing. NLB je 8. avgusta 2024 sporočila, da je pridobila vsa regulatorna soglasja za zaključek transakcije, ki je predviden sredi septembra 2024.

Dodatne informacije so na voljo na spletni strani NLB.
Družba Deloitte svetovanje d.o.o. je finančni svetovalec NLB. Družba Schönherr Rechtsanwälte GmbH je avstrijski pravni svetovalec NLB ter njen zastopnik in pooblaščeni prejemnik v razmerju do avstrijske komisije za prevzeme (Übernahmekommission).

VIR: NLB komuniciranje