NAPOVEDNIK NOVEMBER

V mesecu novembru nadaljujemo s pomembnimi projekti, ki zaznamujejo jesensko-zimski program javne službe Obalnih galerij Piran. 
 
V Galeriji Loža v Kopru bomo v petek, 25. 11. 2022, odprli razstavo MARINE GRŽINIĆ & AINE ŠMID z naslovom ODPADNIŠKE ZGODOVINE. Avtorici se z videom ukvarjata že od leta 1982. Sodelovali sta na številnih video, medijskih in filmskih predstavitvah ter prejeli številne nagrade. Leta 2003 se je na Mednarodnem festivalu kratkega filma Oberhausen v Nemčiji odvila njuna retrospektiva z naslovom MARINA GRŽINIĆ / AINA ŠMID (1985–2003). Leta 2011 je v Galerie D.O.R. v Bruslju potekala retrospektiva z naslovom MARINA GRŽINIĆ / AINA ŠMID, 30 LET: 26 DEL V 5-ih DELIH (projekcija video del od leta 1982 do 2011). Leta 2017 se je v Kunstraum Lakeside v Celovcu odvila velika retrospektivna razstava novih del in instalacij z naslovom Marina Gržinić in Aina Šmid – RADIKALNA SODOBNOST: pregled 35 let dela (1982–2017), ki jo je kurirala Aneta Stojnić. V Obalnih galerijah Piran se ne predstavljata z retrospektivo, ampak z reartikulacijo obstoječega stanja v video produkciji v nacionalnem kontekstu. V Obalnih galerijah Piran se umetnici predstavljata prvič, z bogato vsebino in pregledom njunega dela. Razstava bo na ogled do 28. 2. 2023. 
Njune zgodbe so umeščene na presečišče dokumentarnega in fikcije, da bi uvedle nove taktike performativnega delovanja. Videi so zasnovani tako, da kažejo na procese družbenih protislovij, rasno diskriminacijo in razlastitev s strani kapitala. Gržinić & Šmid opozarjata na nekropolitični vidik, ki ga organizira evropski prostor. V delu z naslovom »Čista svoboda« pojasnjujeta, da je današnja globalizacija glavni vzrok vojn, ki jih poganja globalni kapitalistični »prvi svet«, torej razmer, ki pa ne uspejo prepoznati učinkov tudi na drugih področjih, kot sta kultura in izobraževanje. Eden najpomembnejših predlogov v njunem delu je, da prepoznamo apropriacijo vizualnega s strani postindustrijskega, digitalnega, ekonomskega in političnega sistema ter umestimo politični boj prav na njegovo mesto. Več informacij na povezavi …

Že dan pozneje, v soboto, 26. 11., se bodo odvili tradicionalni, že 39. PIRANSKI DNEVI ARHITEKTURE (PDA). Obalne galerije Piran že od začetkov sodelujejo z Galerijo Dessa iz Ljubljane pri organizaciji te mednarodno uveljavljene in priznane prireditve. Častna pokroviteljica dogodka je ministrica za kulturo RS, dr. Asta Vrečko. PDA vključujejo arhitekturno konferenco oz. predavanja priznanih arhitektov iz različnih držav, razstavo in podelitev nagrade Piranesi ter številne spremljevalne dogodke. Predavanja na letošnjo temo ISKRENA ARHITEKTURA bodo v soboto, 26. 11. 2022, v Avditoriju Portorož. Konferenca se bo zaključila v soboto zvečer z otvoritvijo razstave Piranesi ter podelitvijo nagrad in priznanj Piranesi v kamniti dvorani Monforta v Portorožu. Sledilo bo sproščeno druženje ob glasbi zasedbe Vlado Batista & Jazz trio Stringsi.
Med spremljevalnim programom PDA izpostavljamo dva dogodka, ki se bosta zvrstila dan pred konferenco v petek, 25. 11. 2022: SPREHOD PO POTI ŠTORTA (od 11. do 13. ure, zbirno mesto na avtobusni postaji Fornače, Piran) kot uvod in priprave na razstavo Marjetice Potrč z naslovom VODA IN ZEMLJA, ki jo bomo odprli 17. 12. 2022 v Mestni Galeriji Piran. Sprehod organizira Abakkum Zavod za krajino, kulturo in umetnost Piran, s podporo Obalnih galerij Piran. Po sprehodu pa se bo program nadaljeval v večernih urah v Galeriji Herman Pečarič, kjer v petek zvečer, ob 19. uri, potekala otvoritev razstave PIRANESI 30: 30 LET REVIJE PIRANESI. Razstava, ki jo organizira Fundacija Piranesi v sodelovanju z Obalnimi galerijami Piran, bo na ogled do 20. 1. 2023. Več informacij na povezavi …


Tretja simpozijska skulptura, ki jo je italijanski kipar ALBERTO SCODRO ustvaril na je lanskoletni FORMI VIVI 2021, se bo novembra iz delovišča na Seči selila na izbrano lokacijo v Izoli. Tri in pol tone težka kamnita plastika bo stala na zelenici v Livadah, pri novem koloparku (t. i. asfaltni pumptrack poligon), ki ga je izolska občina namenila aktivnemu preživljanju časa. Kiparjev namen je bil, da v istrski kamen prenese enega najlepših prizorov na zvezdnem nebu, Mlečno (Rimsko) cesto. Umetnikova interpretacija mita o nastanku te galaksije je hudomušna, saj na ironičen način prizemlji simboliko grške pripovedke. 


Jesenske aktivnosti pedagoškega programa so zelo bogate
. Ob številnih ustvarjalnih delavnicah za vrtce in šole želimo opozoriti na zanimivo novost: kustosinja pedagoginja Ana Papež je pripravila kratek strokovni video prispevek na temo grafike, ki je, kot so povedali učenci, zanje ena težje razumljivih snovi pri pouku likovno snovanje. Obalne galerije Piran smo v sodelovanju z učiteljico in pedagoginjo z Osnovne šole Sečovlje, prof. likovne umetnosti Andrejo Ozebek, organizirale celodnevno delavnico grafike. Učenci so spoznali tri grafične tehnike (ploskega in visokega tiska): monotipijo, pochoir in kolažni tisk. Namen »učne urice grafike« je približati grafično ustvarjanje vsem likovnim pedagogom ter učencem in dijakom, saj film prikazuje praktični in teoretični del. Video prispevek bo od meseca septembra na voljo na spletni strani Obalnih galerij Piran ter bo opremljen s slovenskimi in italijanskimi podnapisi, da bo ta igriva »učna urica« dostopna vsem gluhim ter naglušnim otrokom in mladostnikom, oziroma najširšemu občinstvu. Učenci in dijaki se lahko seznanijo tudi s pojmi, kot so matrica, naklada, umetniška grafika, industrijska grafika, grafični list … Učijo se, kako in s katerimi podatki mora biti originalna umetniška grafika, to je odtis, ki je izdelan ročno in ga označuje podpis avtorja, opremljena (zaporedna številka odtisa v določeni seriji oziroma nakladi, tehnika, naslov dela, letnica nastanka, avtor). Učna urica grafike bo tudi pomemben pripomoček za priprave na zimsko Prešernovanje OGP 2023. Več informacij na povezavi …

V Galeriji Monfort v Portorožu smo v petek, 21. 10. 2022, odprli mednarodno skupinsko razstavo z naslovom NEXT GENERATION. Gre za pomemben prispevek Obalnih galerij Piran v smeri povezovanja študijskih praks tega področja z javnim muzejsko-galerijskim prostorom. Na razstavi so predstavljena umetniška dela 33 mladih ustvarjalcev iz osmih likovnih akademij in univerzitetnih programov za vizualno umetnost iz Benetk, Ljubljane, Dunaja in Kopra. Projekt, ki ga je spremljal dvodnevni mednarodni simpozij NOVI HORIZONTI: GENERACIJE, UMETNOST IN TEME PRIHODNOSTI, je bil zasnovan tudi kot kolektivni moment srečanja, druženja in soočanja mednarodne skupine profesorjev, docentov, umetnikov in študentov, ki so med 20. in 22. oktobrom 2022 sodelovali v portoroški Galeriji Monfort. Razstava je tam na ogled do 30. 12. 2022. Več informacij na povezavi …
 
Vabljeni na ogled razstav, ki so trenutno na programu v Kopru. V Galeriji Loža si lahko še do 15. 11. 2022 ogledate razstavo perspektivne primorske umetnice LARE JERANKO MARCONI z naslovom NOREC. V Galeriji Meduza v Kopru pa je do konca leta na ogled razstava četrte edicije manifesta SPEKULA 22. Na njej se z različnimi likovnimi deli (instalacija, fotografija, video, slika) predstavljajo umetniki ŽIGA KARIŽ, VIKTOR BERNIK, IGOR ANDJELIĆ in LEON ZUODAR. Več informacij na povezavi….
 
Vabljeni v našo družbo!



***



APPUNTAMENTI DI NOVEMBRE

Nel mese di novembre continuiamo con progetti importanti che contrassegnano il programma autunno-inverno del servizio pubblico delle Gallerie costiere Pirano.
 
Venerdì, 25 novembre 2022, ci sarà l’inaugurazione della mostra di MARINA GRŽINIĆ e AINA ŠMID intitolata LA STORIA DEI RINNEGATI alla Galleria Loggia di Capodistria. Le due autrici lavorano al video dal 1982. Hanno partecipato a numerose presentazioni video, media e cinematografiche e hanno ricevuto numerosi premi. Nel 2003, al Festival internazionale del cortometraggio di Oberhausen in Germania, si è svolta la loro retrospettiva intitolata MARINA GRŽINIĆ / AINA ŠMID (1985–2003). Nel 2011, alla Galerie D.O.R. a Bruxelles, ha avuto luogo la retrospettiva intitolata MARINA GRŽINIĆ / AINA ŠMID, 30 ANNI: 26 OPERE IN 5 PARTI (proiezione dei loro video dal 1982 al 2011). Nel 2017, la Kunstraum Lakeside di Klagenfurt ha ospitato una grande mostra retrospettiva di nuove opere e installazioni intitolata Marina Gržinić e Aina Šmid – CONTEMPORANEITÀ RADICALE: una panoramica di 35 anni di lavoro (1982–2017), curata da Aneta Stojnić. Alle Gallerie costiere Pirano, le due artiste non presentano una retrospettiva ma una riarticolazione della situazione presente nella produzione video nel contesto nazionale. Nelle Gallerie costiere Pirano, le due artiste vengono presentate per la prima volta, con ricchi contenuti e una panoramica del loro lavoro. La mostra sarà aperta fino al 28 febbraio 2023.  


Le loro storie sono poste all'incrocio tra documentario e fiction, per poter introdurre nuove tattiche di azione performativa. I video sono progettati in modo da presentare i processi di contraddizione sociale, discriminazione razziale ed espropriazione da parte del capitale. Gržinić & Šmid vogliono richiamare l'attenzione sull'aspetto necropolitico organizzato dallo spazio europeo. Nell'opera intitolata "Libertà pura" spiegano che è la globalizzazione odierna la causa principale delle guerre azionate dal "primo mondo" capitalista globale, una condizione che non riesce a riconoscere gli effetti anche in altri ambiti, come la cultura e l'istruzione. Una delle proposte più importanti nel loro lavoro è farci riconoscere l'appropriazione del visivo da parte del sistema postindustriale, digitale, economico e politico e sostituirla con la lotta politica. Maggiori informazioni al link...


Soltanto un giorno dopo, sabato 26 novembre, si svolgeranno le tradizionali 39e GIORNATE PIRANESI DELL’ARCHITTETURA (GPA). Fin dall'inizio, le Gallerie costiere Pirano hanno collaborato con la Galleria Dessa di Lubiana nell'organizzazione di questo evento rinomato e riconosciuto a livello internazionale. L'evento si svolge sotto il patrocinio della ministra della cultura della Repubblica di Slovenia, dr. Asta Vrečko. Le GPA comprendono il convegno sull’architettura ossia gli interventi di rinomati architetti provenienti da diversi paesi, la mostra e l'assegnazione del Premio Piranesi, oltre a numerosi eventi di accompagnamento. Gli interventi con il tema di quest'anno, ARCHITETTURA SINCERA, si terranno sabato, 26 novembre 2022, nell'Auditorium di Portorose. Il convegno si concluderà sabato sera con l'inaugurazione della mostra Piranesi e la consegna dei premi e dei riconoscimenti Piranesi nella sala in pietra del Monfort a Portorose. Seguirà una serata conviviale con la musica di Vlado Batista & Jazz trio Strings.

Durante il programma GPA di accompagnamento, segnaliamo due eventi che si svolgeranno il giorno prima del convegno,
venerdì, 25 novembre 2022: PASSEGGIATA SUL SENTIERO ŠTORTA (dalle 11.00 alle 13.00, punto di ritrovo presso la fermata dell’autobus Fornače, Pirano). La passeggiata è intesa come introduzione e preparazione alla mostra di Marjetica Potrč intitolata ACQUA E TERRA, che sarà inaugurata il 17 dicembre 2022 alla Galleria civica Pirano. La passeggiata è organizzata dall'Istituto Abakkum per il paesaggio, la cultura e l'arte Pirano, con il supporto delle Gallerie costiere Pirano. Dopo la passeggiata, il programma proseguirà alla Galleria Herman Pečarič, dove venerdì sera, alle ore 19.00, si svolgerà l'inaugurazione della mostra PIRANESI 30: 30 ANNI DELLA RIVISTA PIRANESI. La mostra, organizzata dalla Fondazione Piranesi in collaborazione con le Gallerie Costiere Pirano, sarà aperta fino al 20 gennaio 2023. Maggiori informazioni al link ...

Nel mese di novembre la terza scultura del simposio, che l’artista italiano ALBERTO SCODRO ha realizzato in occasione di FORMA VIVA 2021, si sposterà da Sezza alla località prescelta a Isola. La scultura in pietra d’Istria di tre tonnellate e mezzo troverà la posizione ideale nell’area in prossimità del nuovo parco ciclabile (il cosidetto poligono di pumptrack in asfalto), che il Comune di Isola ha dedicato al passatempo attivo. L’intenzione dello scultore era di trasferire nella pietra una delle scene più belle del cielo stellato, La via Lattea. L’interpretazione artistica del mito delle origini di questa galassia e maliziosa, poichè semplifica ironicamente il racconto Greco. 



Le attività autunnali del programma educativo sono molto ricche. Insieme ai numerosi laboratori creativi per asili e scuole, segnaliamo un'interessante novità: la curatrice e pedagoga Ana Papež, ha preparato un breve contributo video sul tema della grafica, che secondo gli studenti, è il tema di più difficile comprensione nella materia scolastica Concezione artistica. Le Gallerie costiere Pirano hanno organizzato, in collaborazione con l'esperta pedagoga della Scuola elementare di Sečovlje, l'insegnante Andreja Ozebek, un seminario di grafica della durata di una giornata. Gli studenti hanno appreso tre tecniche grafiche (stampa piana e tipografica): stampa in monotipo, pochoir e collage. Lo scopo della "lezione di grafica" è avvicinare l’elaborazione grafica a tutti gli insegnanti e gli studenti di disegno, dato che il film spiega sia la parte pratica sia quella teorica. Il video è disponibile sul sito delle Gallerie costiere Pirano da settembre ed è dotato di sottotitoli sia in sloveno che in italiano con l'obiettivo di rendere accessibile a tutti i bambini e adolescenti sordi e ipoudenti, questa "lezione" divertente è quindi a disposizione di un vasto pubblico di bambini. Alunni e studenti possono inoltre conoscere termini come matrice, stampa, grafica artistica, grafica industriale, foglio grafico... Imparano come e con quali dati deve essere corredata una grafica artistica originale, che consiste in una stampa realizzata a mano e con la firma dell'autore, con il numero di serie della stampa in una determinata edizione, con la tecnica utilizzata, il titolo dell'opera e l’anno di produzione. La lezione di grafica è anche uno strumento importante per la preparazione del Prešernovanje GCP nel 2023. Maggiori informazioni al link...
 
Venerdì, 21 ottobre 2022, abbiamo inaugurato, nella Galleria Monfort di Portorose, una mostra collettiva internazionale intitolata NEXT GENERATION. Si tratta di un importante contributo delle Gallerie costiere Pirano nel mettere in comunicazione i concetti teorici di studio in questo campo con lo spazio museale-galleristico pubblico. La mostra presenta le opere di 33 giovani artisti provenienti da otto accademie d'arte e programmi universitari per le arti visive di Venezia, Lubiana, Vienna e Capodistria. Il progetto, accompagnato dal simposio internazionale di due giorni, NUOVI ORIZZONTI: GENERAZIONI, ARTE E TEMI DEL FUTURO, è stato concepito anche come momento collettivo di socializzazione e confronto tra un gruppo internazionale di artisti e artiste, docenti e studenti che hanno partecipato tra il 20 e il 22 ottobre 2022 alla Galleria Monfort di Portorose. La mostra è aperta fino al 30 dicembre 2022. Maggiori informazioni al link...
 
Siete inoltre invitati a visitare le mostre attualmente in programma a Capodistria. Nella Galleria Loggia, sarà possibile visitare fino al 15 novembre 2022, la mostra personale della sempre più affermata artista costiera LARA JERANKO MARCONI, intitolata PAZZO. Alla Galleria Medusa di Capodistria è allestita, fino alla fine dell'anno, la mostra della quarta edizione del manifesto SPEKULA 22. Con opere d’arte diverse (installazione, fotografia, video, pittura), si presentano gli artisti ŽIGA KARIŽ, VIKTOR BERNIK, IGOR ANDJELIĆ e LEON ZUODAR.

Siamo felici di avere la possibilità di incontrarvi!




***



PREVIEW OF EVENTS FOR NOVEMBER 

 
In November, we continue to carry out important projects that mark the autumn-winter programme of public service activities of the Piran Coastal Galleries.
 
In the Loža Gallery in Koper, the exhibition by MARINA GRŽINIĆ & AINA ŠMID entitled ODPADNIŠKE ZGODOVINE (Renegade Histories) will open on Friday, 25 November 2022. The authors have been working with video since 1982. They have participated at numerous video, media, and film presentations and been the recipients of numerous awards. In 2003, the International Short Film Festival Oberhausen in Germany showed their retrospective entitled MARINA GRŽINIĆ / AINA ŠMID (1985–2003). In 2011, Galerie D.O.R. in Brussels ran their retrospective entitled MARINA GRŽINIĆ / AINA ŠMID, 30 LET: 26 DEL V 5-ih DELIH / MARINA GRŽINIĆ / AINA ŠMIT: 30 YEARS: 26 WORKS IN 5 PARTS (a projection of video works from 1982 to 2011). In 2017, Kunstraum Lakeside in Klagenfurt hosted a grand exhibition of new works and installations entitled Marina Gržinić in Aina Šmid – RADIKALNA SODOBNOST: pregled 35 let dela (1982–2017) (Marina Gržinić and Aina Šmid – RADICAL CONTEMPORANEITY: a review of 35 years of work (1982–2017)), curated by Aneta Stojnić. The Piran Coastal Galleries are not hosting a retrospective, but rather a rearticulation of the existing state in video production in the national context. The artists are exhibiting for the first time in the Piran Coastal Galleries, presenting rich content and a review of their work. The exhibition will run until 28 February 2023. 
Their stories are positioned at the intersection of documentary and fiction with the aim to introduce new tactics of performative operation. The videos are conceived in such a way that they reveal the processes of social contradictions, racial discrimination, and expropriation by the capital. Gržinić & Šmid warn about the necropolitical aspect organised by the European space. In their work entitled Čista Svoboda/Pure Freedom they explain that the present-day globalisation is the main cause of wars that are driven by the global capitalistic “First World”, hence of circumstances that do not succeed in recognising the effects on other fields, such as culture and education. One of the most important suggestions in their work is that we recognise the appropriation of the visual from the side of the post-industrial, digital, economic, and political system and fit the political fight in its place. More info at…

A day later, on Saturday, 26 November, it will be time for the traditional, 39. PIRANSKI DNEVI ARHITEKTURE (PDA) / 39th Piran Architecture Days. Ever since the beginning, the Piran Coastal Galleries has participated with the Dessa Gallery from Ljubljana in the organisation of this internationally renowned event. The honorary patron of this year’s event is Minister of Culture of the Republic of Slovenia Dr Asta Vrečko. The PDA programme includes a conference on architecture or lectures by renowned architects from different countries, an exhibition, and the award ceremony of the Piranesi awards as well as numerous accompanying events. Lectures on this year’s theme HONEST ARCHITECTURE will take place on Saturday, 26 November 2022, in the Portorož Auditorium. The conference will conclude on Saturday evening with the opening of the Piranesi exhibition and the Piranesi award ceremony in the Stone Hall of the Monfort Gallery in Portorož. This will be followed by a gathering accompanied by the music of Vlado Batista & jazz trio Stringsi.
Attention should be drawn to two events in the PDA accompanying programme, which will take place the day before the conference, on Friday, 25 November 2022: SPREHOD PO POTI ŠTORTA (from 11 am to 1 pm, gathering point at the Fornače bus station, Piran) as an introduction and preparation for the exhibition by Marjetica Potrč entitled VODA IN ZEMLJA (Water and Earth), which will open on 17 December 2022 in the Piran Town Gallery. The walk is organised by Abakkum Zavod za krajino, kulturo in umetnost Piran with the support of the Piran Coastal Galleries.
After the walk, the programme will continue in the evening in the Herman Pečarič Gallery, where at 7 pm the opening of the PIRANESI 30: 30 LET REVIJE PIRANESI exhibition will take place. The exhibition organised by the Piranesi Foundation in collaboration with the Piran Coastal Galleries will be open until 20 January 2023. More info at…


The third symposium sculpture, created by the Italian sculptor ALBERTO SCODRO at last year’s FORMA VIVA 2021, will be moved from the workshop in Seča to Izola in November. The three and a half ton stone sculpture will be placed on the green surface in Livade, the area near the new bicycle park (the asphalt pumptrack polygon), which the Municipality of Izola has dedicated to active pastime. The sculptor’s intention was to transfer one of the most beautiful scenes in the starry sky, the Milky Way, to Istrian stone. The artistic interpretation of the myth of the origins of this galaxy is malicious, as it ironically grounds the symbolism of the Greek tale. 


The autumn activities of the pedagogical programme are very diverse
. In addition to numerous creative workshops for kindergartens and schools, we would like to point out an interesting novelty: our custodian educator Ana Papež prepared a short expert video contribution on the topic of graphics, which in the words of students is one of the more difficult things for them to grasp in the art lessons. In cooperation with a teacher and educator from the Sečovlje Primary School, Prof of fine arts Andreja Ozebek, the Piran Coastal Galleries organised a graphics workshop. Pupils learned about the three graphic techniques (of flat and letterpress print): a monotype, pochoir, and collage print. The purpose of the “graphics lesson” is to bring graphic creation closer to all art teachers as well as students, since the film covers both the practical and theoretical parts. The video is available on the Piran Coastal Galleries website and has Slovenian and Italian subtitles to make this fun lesson available to all deaf and hard-of-hearing children and teens as well as the widest possible audience. Students can learn about concepts such as the matrix, circulation, art graphic, industrial graphic, graphic sheet, etc. They learn about what should accompany an original art graphic, that is the handmade impression which is marked by the author’s signature (the serial number of the impression in a specific series or circulation, the technique, the title of the work, the years of its creation, the author). This graphics lesson will also be an important tool in the preparation for the winter Prešernovanje OGP 2023. More info at…

On Friday, 21 October 2022, the Monfort Gallery in Portorož hosted the opening of the international group exhibition entitled NEXT GENERATION. It is an important contribution of the Piran Coastal Galleries to connecting study practices of this field with the public museum-gallery space. The exhibition presents artworks of 33 young authors from eight art academies and university programmes for the visual arts in Venice, Ljubljana, Vienna, and Koper. The project, which was accompanied by a two-day international symposium entitled NOVI HORIZONTI: GENERACIJE, UMETNOST IN TEME PRIHODNOSTI (New horizons: Generations, art, and topics of the future), was conceived as a collective moment of meeting, gathering, and confronting an international group of professors, assistants, artists, and students who participated at the Monfort Gallery in Portorož between 20 and 22 October 2022. The exhibition will be open there until 30 December 2022. More info at…
 
You are warmly invited to visit the exhibitions currently running in Koper. Until 15 November 2022 you can visit the exhibition of the perspective artist LARA JERANKO MARCONI entitled NOREC (Lunatic) at the Loža Gallery. At the Meduza Gallery in Koper you can visit the exhibition of the fourth edition of the SPEKULA 22 manifesto until the end of the year. It presents works (installations, photography, video, paintings) of the artists ŽIGA KARIŽ, VIKTOR BERNIK, IGOR ANDJELIĆ, and LEON ZUODAR. More info at…
 
We look forward to seeing you!

VIR: OGP