Nagrajena projekta Muzeja za arhitekturo in oblikovanje

11. Bienale Brumen


Nagrajena projekta Muzeja za arhitekturo in oblikovanje
Nagrada Brumen v kategoriji publikacije za oblikovanje kataloga Universum Plečnik: Od delavnice do mitaPosebna omemba za zasnovo razstavne postavitve 27. Bienala oblikovanja Supervernakularno - Oblikovanje za regenerativno prihodnost
Na enajstem bienalu slovenskega oblikovanja Brumen, so bile slovesno podeljene nagrade Brumen, najvišja nacionalna priznanja na področju grafičnega oblikovanja v Sloveniji. Fundacija Brumen nagrajuje odlične slovenske oblikovalke in oblikovalce, kakovostna vidna sporočila in naročnike, ki v oblikovanju vidijo pomembno dodano vrednost. Letos so oblikovalci na festival prijavili 300 projektov. Njihova dela je ocenjevala mednarodna žirija v sestavi: Gerry Leonidas, Thierry Brunfaut, Lana Cavar, Perniclas Bedow ter slovenska žirantka dr. Cvetka Požar (kustosinja in skrbnica zbirke vizualnih komunikacij v MAO).

Muzej za arhitekturo in oblikovanje (MAO) je na 11. Bienalu Brumen prejel Nagrado Brumen za odlično slovensko oblikovanje v kategoriji publikacije za katalog razstave Universum Plečnik: Od delavnice do mita, ki sta ga oblikovala Anja Delbello in Aljaž Vesel (AA). Posebno omembo za zasnovo razstavne postavitve je prejel BIO27 Supervernakularno, avtorjev Medprostor (Rok Žnidaršič, Jerneja Fischer Knap, Katarina Čakš, Teja Gorjup), Studio Kruh (Gašper Uršič, Gregor Makovec) in Studio AA (Aljaž Vesel).

Universum Plečnik: Od delavnice do mita, prejemnik Nagrade Brumen za odlično slovensko oblikovanje v kategoriji publikacije

IZJAVE:

Utemeljitev strokovne žirije
»Žirija je v knjigi 'Universum Plečnik' prepoznala presežek, ki s svojo odličnostjo izstopa na vseh področjih tipografskega oblikovanja. Oblikovalci knjige v vseh tipografskih merilih – od vrstice prek odstavka do posameznih in dvojnih strani – prepričljivo obvladujejo prepletanje besedil in podob. Mreža in oblikovanje informacij se odzivata na vsebino in skupaj z zračno in nerigidno postavitvijo slikovnega gradiva pritegneta bralca v vizualno privlačno izkušnjo. Odlično fizično načrtovanje knjige dopolnjuje celoto, zato 'Universum Plečnik' sijajno izkazuje polni potencial tiskanih knjig.«

Oblikovalca Anja Delbello in Aljaž Vesel (AA)
»Jože Plečnik je kot največji slovenski arhitekt predmet mnogih knjig. Ob predpostavki, da je bil njegov pristop sicer arhaičen, a obenem progresiven, je bil namen kataloga predstaviti nov pogled na njegovo delo – namesto na posamezne stavbe se knjiga bolj osredotoča na Plečnikove pristope, predvsem na področju oblikovanja javnega prostora. Oblika knjige skuša prevesti njegove principe v jezik grafičnega oblikovanja (liki, vzorci, repeticija, plastenje) ter ujeti ravnovesje med starim/klasičnim (npr. centralne, predmodernistične poravnave) in sodobnim (npr. tipografski tretma, barve).«

Tomaž Štoka, urednik kataloga Universum Plečnik: Od delavnice do mita
»Vsebina in oblikovanje kataloga predstavljata sodobno branje arhitektove dediščine. Plečnikova Ljubljana je vpisana na Unescov seznam svetovne dediščine kot izjemen primer oblikovanja javnega prostora po meri človeka. Zavzemati se moramo za kolektivno prepoznavo izjemne vrednosti Plečnikovega javnega prostora, za njegovo nenehno aktualiziranje in vpenjanje v vsak dan. Opominja naj nas, da se moramo vsi člani družbe zavedati pomena kakovostne arhitekture in javnega prostora ter takšnega tudi zahtevati. Zato knjiga ne služi zgolj romantiziranju o Plečniku, ampak želi proizvajati hotenje po artikuliranju in varovanju vrednosti Plečnikove dediščine ter na splošno željo po ustvarjanju bolj humanega javnega prostora.«

Katalog Universum Plečnik, ki ga je uredil Tomaž Štoka s souredniki Milošem Koscem, Natalijo Lapajne in Bogom Zupančičem, širi artikulacijo Plečnikove dediščine, kaže na aktualnost in relevantnost njegovih ureditev ter odpira prostor za raziskovanje novih virov. Knjiga vključuje eseje, ki so jih poleg članov uredniškega odbora pripravili še oblikovalci razstave Ana Kreč, Jure Hrovat, Anja Delbello in Aljaž Vesel, slednja tudi kot oblikovalca kataloga, ter spremno besedo Špele Spanžel. V njih avtorji podrobneje obravnavajo teme javnega prostora, celovitost kolektivnega procesa nastajanja Plečnikovih ureditev po prvi svetovni vojni, Plečnikovo šolo ter prenos arhitektovih urbanih pristopov v medij razstave.

Posebna omemba za zasnovo razstavne postavitve BIO27 Supervernakularno

Avtorji:
Medprostor (Rok Žnidaršič, Jerneja Fischer Knap, Katarina Čakš, Teja Gorjup), Studio Kruh (Gašper Uršič, Gregor Makovec) in Studio AA (Aljaž Vesel).

BIO27 Supervernakularno – Oblikovanje za regenerativno prihodnost pod vodstvom kustosinje Jane Withers je raziskoval in preučeval pojav rastočega in ambicioznega gibanja, ki iz vernakularne inteligence ali lokalnih arhitekturnih in oblikovalskih tradicij črpa navdih za oblikovanje inovativnih odgovorov na družbene in okoljske izzive 21. stoletja.

Jane Withers, kustosinja BIO27
»Supervernakularno nikakor ni nostalgičen ali nazadnjaški. Ravno nasprotno, sprašuje se, kaj se lahko naučimo iz zgodovine, da bomo lahko oblikovali bolj trajnostno prihodnost, oziroma ali obstajajo pretekle prakse, ki bi jih bilo vredno ponovno preučiti kot navdih za inovacije ter kako se sodobne tehnologije lahko učijo iz tradicionalnega ekološkega izročila za naslavljanje cele vrste okoljskih in družbenih kriz, s katerimi se soočamo.«

Vsem nagrajencem iskrene čestitke!

PR - Mestna občina Koper