napovednik


Razstavni projekt
Muzej v skupnosti


Sreda v MAO parku I 31. 5. 2023

10.30 I  Srečališče: Pevska vaja
Srede so namenjene medgeneracijskemu druženju. V parku se dobimo s stanovalci DSO Fužine in posamezniki, ki so vključeni v dnevno varstvo. To sredo bomo na prostem izvedli pevsko vajo. Vabljeni, da se nam pridružite.

*V primeru slabega vremena dogodek odpade.
 
17.00 I Delavnica I Oblikovanje gline z Nevenko Angelski
Na delavnici se boste spoznali z glino kot materialom za oblikovanje, izdelavo uporabnih predmetov in izražanje ustvarjalnosti. Nevenka Angelski nam bo predstavila eno od osnovnih tehnik obdelave gline. Svoj izdelek boste lahko odnesli domov, ali pa ga poslali v žganje in glazuro (z doplačilom).

Ustvarjalna delavnica je namenjena medgeneracijskemu povezovanju, zato vabljeni udeleženci vseh starosti.

*V primeru slabega vremena bomo dogodek izvedli v MAO.


Nedelja v MAO

4.6.2023 I 11.00 I Opazovanje ptic z Ljubom Maksimovićem

Na Fužinah deluje skupina prostovoljcev Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije, ki skrbijo za področje Ljubljanice in parka Muzeja za arhitekturo in oblikovanje. Park je izjemno okolje, saj se v njem letno zadržuje več kot 80 vrst ptičev. Za primerjavo – v parku Tivoli jih letno najdemo le okoli 30 vrst. Razlog, da je v parku MAO toliko ptičjih vrst, je bližina Ljubljanice ter obilje starih parkovnih dreves, z veliko dupli, ki pticam ponujajo dobre možnosti za gnezdenje. V parku imajo ptice poleg naravnih dupel na voljo tudi 10 gnezdilnic in 4 krmilnice, ki jih vzdržujejo člani društva. Dogodek je namenjen vsem generacijam!

Dogodek bo potekal v MAO parku.

*V primeru slabega vremena bo namesto opazovanja ptic organizirano vodstvo po gradu Fužine.

4.6.2023 I 11.00 I  Delavnica slikanja z Marijo Strnad

Na delavnici boste spoznali slikarsko tehniko akvarel. Slikali boste ptice, ki obiskujejo MAO park, lahko pa si v parku izberete tudi kak drug slikovit motiv.

Marija Strnad se je izobraževala pri znanih slovenskih akademskih slikarjih. Redno se udeležuje slikarskih kolonij in extemporev ter je prejemnica več nagrad in priznanj. V Centru aktivnosti Fužine poučuje tehnike slikanja z akvarelom in akrilom. Dogodek je namenjen vsem generacijam!

*V primeru slabega vremena bomo dogodek izvedli v MAO.

Napoved razstave:

Zakaj je vaza podobna hiši?

Od sistemskega do fantazijskega z oblikovalko Janjo Lap

15. 6.–5. 11. 2023

Odprtje: 15. 6.2023 ob 18. uri v MAO

Kustosinji: Špela Šubic, MAO, Barbara Predan, UL ALUO

V Muzeju za arhitekturo in oblikovanje (MAO) bomo 8. junija odprli razstavo arhitektke in oblikovalke Janje Lap (1929–2004) Zakaj je vaza podobna hiši? Od sistemskega do fantazijskega z oblikovalko Janjo Lap. Ta izjemna ustvarjalka je slovensko bivalno kulturo najbolj zaznamovala z oblikovanjem stekla. V njem se je prvič preizkusila sredi petdesetih let. Še kot študentka arhitekture pri profesorju Edvardu Ravnikarju je svoje izdelke leta 1956 predstavila na razstavi Stanovanje za naše razmere.

Razstava bo poleg steklenih izdelkov osvetlila tudi manj znane naprave, ki jih je oblikovalka realizirala v Iskri Elektrooptiki. Sploh prvič pa bo javnosti predstavljeno njeno doslej neznano znanstvenoraziskovalno delo.
Več >>

MADE IN DIALOG I Prihodnost rokodelstva in njegovo povezovanje z oblikovanjem

Okrogla miza, Predstavitev

Torek: 13. 6. 2023 I 10.00-12.00 I MAO

Vabimo vas na predstavitev projekta MADE IN – platforme za sodobno rokodelstvo in oblikovanje ter na okroglo mizo, ki bo izpostavila aktualne razmere in problematiko na področju rokodelstva in povezovanja z oblikovanjem v Sloveniji. Javna diskusija med strokovnjaki, odločevalci, rokodelci in oblikovalci je namenjena različnim deležnikom na področju rokodelstva, oblikovanja, arhitekture, umetnosti, muzealstva in drugih dejavnosti, njen namen pa je ozaveščati in spodbujati nadaljnja sodelovanja na področju ohranjanja bogate evropske rokodelske dediščine ter preučevati nove načine za aktualizacijo tradicionalnega rokodelskega znanja in veščin.

Več >>

Paviljon Republike Slovenije je odprt!

18. mednarodna razstava arhitekture La Biennale di Venezia
20. 5.–26. 11. 2023

+/– 1 °C
V iskanju dobro uglašene arhitekture

Muzej za arhitekturo in oblikovanje (MAO) v slovenskem paviljonu 18. mednarodne razstave arhitekture La Biennale di Venezia predstavlja projekt +/– 1 °C: V iskanju dobro uglašene arhitekture. Komisarka Maja Vardjan iz Muzeja za arhitekturo in oblikovanje je za kustose slovenskega paviljona na odprtem razpisu izbrala skupino arhitektov, ki jo sestavljajo Jure Grohar, Eva Gusel, Maša Mertelj, Anja Vidic in Matic Vrabič.

Projekt paviljona naslavlja vprašanje ekologije, ki je v preteklem desetletju bistveno vplivala na razvoj arhitekture. V arhitekturi je ekologija največkrat razumljena kot »energetska učinkovitost«, ki vprašanje ekologije praviloma rešuje s tehnologijo, skrito med stenami. V iskanju alternative obstoječim sistemom gradnje so kustosi paviljona s petdesetimi evropskimi arhitekti in ustvarjalci raziskovali in analizirali primere vernakularnih objektov iz Evrope, ki vprašanje ekologije – za razliko od trenutne sodobne prakse – obravnavajo celostno, kot neločljiv del arhitekturne zasnove.
Več >>

ELES 3000: Ustvarjalni projekt v javnem prostoru
Javni idejni natečaj
Rok za prijave: 20. avgust 2023


Družba Eles v sodelovanju z Živalskim vrtom Ljubljana in Centrom za kreativnost/MAO vabi zainteresirane ustvarjalce različnih profilov – umetnike, oblikovalce, biologe, arhitekte, krajinske arhitekte, raziskovalce in druge multidisciplinarne ustvarjalce in strokovnjake, posameznike ali skupine, da v okviru natečaja oddajo predloge za ustvarjalni projekt na lokaciji Živalskega vrta Ljubljana. Natečaj temelji na zavezanosti partnerjev k trajnostnemu razvoju in uresničevanju evropskega zelenega dogovora, energetske in podnebne politike Slovenije ter Novega evropskega Bauhausa.

Več informacij in prijava >>
Razpisna dokumentacija >>

Voden ogled gradu Fužine

Sobota, 3. 6. 2023 I 11:00


Po gradu bo vodila Katarina Metelko. Katarina Metelko je strokovnjakinja za umetnostno, stavbno in kulturno zgodovino posvetne arhitekture na Slovenskem. Posebno pozornost posveča stavbni in kulturni dediščini gradu Fužine in družine Khisl.
Prijave: izobrazevanje@mao.si

VIR: MAO