Skoraj teden dni od uničujočih poplav vsa Slovenija solidarno pomaga pri sanaciji.

Skoraj teden dni od uničujočih poplav vsa Slovenija solidarno pomaga pri sanaciji. Vlada je že sprejela prve ukrepe za pomoč. Ti so usmerjeni v prvi meri v ohranjanje delovnih mest in sicer s subvencioniranjem čakanja na delo ter pomočjo za samozaposlene. Omogočeno je izplačilo predplačil podjetjem v višini do 10 odstotkov ocenjene škode. Za ohranjanje likvidnosti bosta SID banka in SPS lahko uporabila sredstva za energetsko krizo, omogočeno pa je še oblikovanje dodatnega posojilnega sklada in garancijske sheme. Podjetja lahko zaprosijo tudi za odlog plačila kreditov javnih skladov.

"Mineva že skoraj teden dni od uničujočih poplav, ki so hudo prizadele nekatere dele Slovenije. A v dneh po nesreči se je znova pokazala naša pregovorna solidarnost. Sorodnik pomaga sorodniku, sosed sosedu, podjetniki, za katere velikokrat rečemo, da gradijo naše mostove v svet, pa v tej krizi ne gradijo samo navideznih ampak tudi dejanske mostove. Tako sam, kot moji kolegi, smo z gospodarstvom v stalnem stiku. To se mi zdi pomembno, saj je škoda res velika. Poleg neposredne pa nastaja še posredna škoda in ta je velika tudi na področju turizma.

Za slovenski turizem je avgust najpomembnejši mesec. Mesec, ko običajno največ turistov raziskuje naravne in kulturne lepote Slovenije. Žal pa so podobe poplavljenih delov Slovenije marsikaterega turista odvrnile od nameravanega obiska. Upam, da nam bo s skupnimi močmi vendarle uspelo prepričati turiste, da je tisti del Slovenije, ki ni bil prizadet s poplavami, vsekakor vreden ogleda. Konec koncev nam bodo tudi s svojim obiskom pomagali, da se prej postavimo na noge.

V manj kot tednu dni je vlada oblikovala prve ukrepe v pomoč prizadetim v poplavah. Del te pomoči je namenjene tudi  gospodarstvu, da bo to lahko saniralo posledice in čim hitreje spet zagnalo proizvodnjo oziroma nadaljevalo z delom.

Kot je ocenilo gospodarstvo, je najpomembnejše poskrbeti za delovna mesta. Zato sta bila oblikovana dva ukrepa in sicer ukrep 80 odstotnega subvencioniranja čakanja na delo, ki velja za tri mesece, z možnostjo podaljšanja za dodatne tri mesece in ukrep 100 odstotnega subvencioniranja odsotnosti zaradi nezmožnosti opravljanja dela zaradi višje sile. Pomoč bo na voljo za neposredno in posredno prizadete subjekte. Poskrbeli smo tudi za samozaposlene, za katere je namenjena pomoč v višini 1200 evrov mesečno.

Gospodarstvu smo zagotovili možnost predplačil pomoči za škodo in sicer v višini 10 odstotkov ocenjene škode. Na ta način bo pomoč prej prišla do tistih, ki jo v teh dneh nujno potrebujejo. Ta pomoč bo del končnega Programa odprave posledic škode v gospodarstvu in dopolnjuje že uveljavljeno možnost do 50 ali 60 odstotnega sofinanciranja škode nastale na strojih in opremi, zalogah in izpadu prihodka.

Za zagotavljanje likvidnosti smo omogočili, da bosta SID banka in Slovenski podjetniški sklad lahko sredstva, ki sta jih prejela v okviru ukrepov zaradi energetske krize, namenila tudi za odpravo posledic poplav. Za prizadeta podjetja, pa se bo oblikoval še dodaten posojilni sklad in garancijske sheme za investicije v osnovna in obratna sredstva. Poleg tega bodo vsi , ki so v preteklosti prejeli kredite od javnih skladov, lahko zaprosili za odlog plačila kreditov za obdobje 12 mesecev. Pomoč bodo tisti, ki so bili prizadeti s poplavami, lahko prejemali za obdobje od avgusta do decembra 2023.

Vsi ti ukrepi bodo na voljo tudi vsem turističnim ponudnikom, ki so bili prizadeti v poplavah. Poleg tega pa poskušamo turističnim ponudnikom tudi preko aktivnosti STO dejavno pomagati z ažurnim podajanjem verodostojnih informacij za turiste ter z osveščanjem širše javnosti o stanju na terenu.

Naše delo še ni zaključeno, temveč se je šele dobro začelo. V prihodnjih dneh in tednih bomo morali izvesti vse aktivnosti, da bo prišla pomoč v prave roke. Hkrati bo potrebno za koriščenje pomoči, ki jo je obljubila Evropska komisija, oblikovati nove, odporne, krožne in trajnostne projekte za obnovo poškodovanih območij. Verjamem, da nam bo uspelo in da bo Slovenija iz te preizkušnje prišla še močnejša. Slovenci smo spet pokazali, da znamo stopiti skupaj in da solidarnost za nas ni samo lepa beseda. Prav tako, kot to velja za našo gostoljubnost."

Matjaž Han, minister za gospodarstvo, turizem in šport

Foto: Danijel Novakovič / STA

PR - Slovenska turistična organizacija