Mednarodno združenje za avtorske pravice (ALAI) in Evropsko združenje avtorskih kolektivnih organizacij (GESAC) sta objavila natečaj za že sedmo Evropsko nagrado za najboljši esej s področja avtorskih pravic.
Mednarodno združenje za avtorske pravice (ALAI) in Evropsko združenje avtorskih kolektivnih organizacij (GESAC) sta objavila natečaj za že sedmo Evropsko nagrado za najboljši esej s področja avtorskih pravic. Sodelujejo lahko študentje oz. raziskovalci, ki so stari do 35. let in se ukvarjajo z avtorskim pravom. Esej mora vključevati vsebine s področja avtorskih pravic in kolektivnega upravljanja pravic ter imeti evropsko dimenzijo.
Osnutek eseja mora biti pripravljen do 15. novembra, nagrada za zmagovalca je 2000 evrov.
Kandidati morajo svojo prijavo in osnutek eseja, ki ne sme biti daljši od ene strani (približno 2000 znakov), oddati do 15. novembra 2024, in sicer na elektronski naslov alai.award@gesac.org. Strokovna žirija bo do 15. decembra 2024 pregledala prijave in osnutke ter naredila ožji izbor. Nato bo izbrane kandidate pozvala, da do 15. februarja 2025 oddajo celoten esej, v prvi polovici aprila 2025 pa bo izbrala zmagovalca, ki bo dobil nagrado v višini 2000 evrov. 1000 evrov bo namenjenih drugouvrščenemu, če ga bo žirija izbrala.
V letošnji strokovni žiriji bodo sedeli predsednik GESAC prof. Frank Gotzen, predstavnik ALAI in profesor s področja zakonodaje o intelektualni lastnini na univerzi v Nottinnghamu Paul Torremans, vodja pravne službe SACEM Caroline Bonin in pravnik ter profesor na budimpeštanski pravni šoli Elte Gábor Faludi.
Dosedanji nagrajenci
ALAI in GESAC sta nagrade podelila že šestkrat. Prvo nagrado je leta 2019 dobil Dr. Hannes Henke za esej E-knjige v nemškem in evropskem zakonu o avtorski pravici, leto kasneje je nagrada pripadla Thomasu Verborghu za esej Multiteritorialno licenciranje glasbenih pravic za spletno uporabo, leta 2021 je nagrado dobil Seun Lari-Williams za esej Premostitev razlik v “value gapu” med ustvarjalci vsebin in digitalnimi platformami, primer YouTube.
Predlani je nagrado dobil Andree Glancia Madinda za esej Razlike na področju rudarjenja besedila in podatkov v Direktivi o avtorski in sorodnih pravicah na enotnem digitalnem trgu: Negotova perspektiva za pravice avtorjev. Lani pa je nagrado prejel Javier Fernández-Lasquetty, in sicer za esej Dva modela uveljavljanja avtorske pravice v digitalnem novinarstvu.
AIPA vas vabi k sodelovanju na natečaju. Več informacij o pogojih najdete tu.
VIR: AIPA