Poglavitni razlog naj bi bil v mirujočem trgu oziroma vladni zamejitvi cen, čeprav so nekateri dobavilji dodatne odjemalce skušali pridobiti tudi z novimi poslovnimi modeli.

Datum objave:
12. avgust 2024

Avtor:
Brane Janjič

Poglavitni razlog naj bi bil v mirujočem trgu oziroma vladni zamejitvi cen, čeprav so nekateri dobavilji dodatne odjemalce skušali pridobiti tudi z novimi poslovnimi modeli.

Lani je dobavitelja električne energije zamenjalo za 81 odstotkov manj odjemalcev kot leto prej, in sicer je skupno v letu 2023 dobavitelja zamenjalo 13.431 odjemalcev (leto prej rekordnih 70.162), od tega 4.673 gospodinjskih (leto prej 58.121) in 8.758 poslovnih odjemalcev (leto prej 12.041). V povprečju je mesečno dobavitelja tako lani zamenjalo le 389 gospodinjskih in 703 poslovnih odjemalcev, pri čemer v Agenciji za energijo poglavitni razlog tako majhnemu številu zamenjav vidijo predvsem v predpisani najvišji dovoljeni maloprodajni ceni za gospodinjstva. Zaradi vladne uredbe o določitvi cen električne energije, ki je omejila najvišjo maloprodajno ceno električne energije, so se namreč močno zmanjšale razlike v ceni dobave med posameznimi dobavitelji, posledično pa je upadlo tudi zanimanje za spremembe. To potrjujejo tudi številke, saj je lani delež menjav dobavitelja gospodinjskih odjemalcev znašal zgolj 0,5 odstotka, za menjavo pa se je odločilo tudi zgolj 7,9 odstotka vseh poslovnih odjemalcev. 

Poleg tega je za slovenski maloprodajni trg značilno tudi upadanje konkurence, na kar vplivajo tudi lastniške povezave med dobavitelji.Tržni delež treh največjih dobaviteljev je v letu 2023 znašal že 64,9 odstotka in se je v primerjavi z letom 2022 povečal za 1,4 odstotne točke. Trend naraščanja koncentracije na maloprodajnem trgu za gospodinjske odjemalce je sicer viden že vse od leta 2020 naprej, največ na račun tržnega deleža dobavitelja GEN-I, ki svoj portfelj vsako leto povečuje. 

VIR: Naš Stik