V Ljubljani je v dopoldanskih urah prvič zasedal Svet za socialno ekonomijo.
Svetu predseduje minister Zdravko Počivalšek, ki je pristojen za gospodarski razvoj in tehnologijo, na današnji seji pa so člani za namestnico predsednika imenovali Petro Peternel, predsednico Združenja Centra alternativne in avtonomne produkcije, socialno podjetje.
Prva seja Sveta za socialno ekonomijo
Peternelova je ob tem poudarila, da je priprava Strategije razvoja socialne ekonomije ključna naloga Sveta ter dodala, da Svet predstavlja odlično platformo za oblikovanje usklajenih politik in ukrepov za razvoj socialne ekonomije.
Socialna podjetja v EU predstavljajo 10 % vseh registriranih podjetij in zaposlujejo 13,6 milijona delovno aktivnih oseb ter prispevajo približno 8 % bruto domačega proizvoda v EU. V Sloveniji je bilo konec minulega leta registriranih 267 socialnih podjetij različnih pravno-organizacijskih oblik, kot celota pa socialna ekonomija pri nas prispeva zgolj 0,2 % k bruto domačem proizvodu in zaposluje prav toliko delovno aktivnih oseb, delež prispevka socialnih podjetji pa je še nižji. Ravno zato bo dolgoročni cilj Sveta dohiteti razvojni zaostanek Slovenije na tem področju glede na povprečje držav članic EU, saj socialna ekonomija omogoča številne priložnosti za razvoj lokalnih skupnosti, ponudbe storitev na področju dolgotrajne oskrbe, samooskrbe, zelenega turizma, krožnega gospodarstva in podobno.
Na današnji seji sta bila sprejeta poslovnik in program dela Sveta za tekoče leto, s čimer so člani potrdili, da bo Svet sodeloval pri pripravi in usklajevanju Strategije razvoja socialne ekonomije za naslednjih deset let in sodeloval pri usklajevanju Uredbe za merjenje družbenih učinkov. Glavni namen omenjene strategije bo povečanje števila zaposlenih v sektorju in večja ustvarjena dodana vrednost sektorja ter razvoj družbenih inovacij. Uredba o merjenju družbenih učinkov pa bo kot podzakonski akt določala standarde, merila in kazalnike za spremljanje družbenih učinkov, ki jih socialna podjetja ustvarijo. Tako bodo ta podjetja lažje dostopala do investitorjev, oblikovala lastno strategijo razvoja in končnim potrošnikom neposredno predstavila pozitivni vpliv svojega poslovanja na družbo.
Svet za socialno ekonomijo bo obravnaval tudi Akcijski načrt za socialno ekonomijo, ki ga je Evropska komisija objavila 9. decembra 2021. Akcijski načrt se osredotoča na aktivnosti EU ter držav članic pri oblikovanju enotne opredelitve socialne ekonomije na nivoju EU, vzpostavitve institucionalne podpore za socialno ekonomijo, razvoja ekosistema ter zagotavljanja prepoznavnosti socialne ekonomije. Poleg navedenega bo svet pripravljal in obravnaval tudi druge pobude in predloge na področju vzpostavitve sistemsko-pravnega okvira za delovanje in razvoj socialne ekonomije in krepitve njenega ekosistema, ki jih bo prejel v sklopu pobud zainteresiranih skupin.
PR: MGRT