Dolina Soče jeseni utripa v znamenju pohodov, kulinarike in kulture. Dober obisk, odlična ponudba in pester program so včeraj v Kobaridu zaznamovali JESTIVAL okusov in umetnosti z dnevom Biosfernega območja Julijske Alpe. Po pričakovanju so na kobariškem trgu kraljevali štruklji.
Dolina Soče jeseni utripa v znamenju pohodov, kulinarike in kulture. Dober obisk, odlična ponudba in pester program so včeraj v Kobaridu zaznamovali JESTIVAL okusov in umetnosti z dnevom Biosfernega območja Julijske Alpe. Po pričakovanju so na kobariškem trgu kraljevali štruklji.
Na kobariškemu trgu je 30. septembra zopet zaživel Jestival okusov in umetnosti v vsej svoji dišeči podobi. Tokrat se mu je pridružil dan Biosfernega območja Julijske Alpe. Kot prvo in največje biosferno območje v Sloveniji je le to pomemben del narodne identitete, prav tako kot tradicionalni dogodek Jestival v Kobaridu.
Tržnica lokalnih izdelkov in pridelkov
Jestivalsko dogajanje se je v soboto začelo že okoli enajste ure z uradno otvoritvijo festivala in tržnico lokalnih izdelkov in pridelkov. 50 lokalnih ponudnikov je svoje stojnice napolnilo z jesenskimi kulinaričnimi dobrotami, svežimi jedmi ter izdelki domače in umetnostne obrti. Pogledi so se zaustavljali na kolutih slastnih sirov, lončkih prvovrstnega medu in marmelad, sušenih mesninah, vloženi zelenjavi in dišečih divjih zeliščih. Manjkali niso niti slavni Karimovi makroni. Obiskovalci so lahko okušali naravna vina, butična piva in domače sokove. Med ponudbo hrane so kraljevali kobariški štruklji, postregli pa so tudi s tradicionalno friko in drugimi bolj ali manj tradicionalnimi dobrotami. Na tržnici so pozornost pritegnili tudi izdelki lokalnih kreativcev, rokodelcev in umetnikov, vse od slik do nakita in naravne kozmetike. Obiskovalce pa sta navdušili še dve stojnici, ki sta prvič letos na Jestivalu ponujali izdelke kolektivnih blagovnih znamk Bohinjsko / From Bohinj in Bled – lokalni izbor. Stojnici sta ponujali skrbno izbrane, certificirane izdelke iz Bohinja in Bleda. Tako seveda na Bohinjski stojnici niso manjkali mlečni izdelki, čaji, volneni izdelki, sokovi, Bled pa je med drugim ponujal tudi tradicionalno Blejsko kremšnito in Riklijevo rezino, ki so jo letos ustvarili ob 200. obletnici rojstva Arnolda Riklija.
Jestival poleg kulinarike poudarja tudi umetnost
Umetnost je bila poleg stojnic z lokalnimi rokodelci predstavljena skozi delavnice in razstave. V Zeleni hiši so si obiskovalci ogledali Razstavo o vaških sirarjih (Latterie Turnarie), na Volaričevi ulici pa je bila zanimiva razstava amaterskega slikarja Igorja Tratnika Obrazi Kobarida. V popoldanskih urah je pred trgovinico Reinkarmika potekala tudi izmenjevalnica oblačil.
Okušanje, nazdravljanje in živahne pogovore v dobri družbi je spremljal kulturni program na glavnem odru. Najprej so s prav posebno glasbeno točko navdušili otroci iz OŠ Kobarid, sledila je otroška predstava Otroška predstava Mineštralala. Kmalu po 14. uri je ulice poživila ulična glasba. Skupina Ne joči pevec se je sprehajala po trgu in navduševala mimoidoče. Sledil je plesni, dramski ter pevski nastop Folklorne skupine Razor.
Izvrstna priložnost za združitev pohodništva in kulinarike
Na dan sobote so bili v sklopu Festivala pohodništva organizirani štiri pohodi, ki so jih lahko pohodniki združili skupaj z obiskom Jestivala: pohod Muzej na prostem Zaprikraj, Tradicionalni pohod Breginj - Muzec - Breški Jalovec – Brezje, Skok na Kup in pohod po Rapalski meji. Festival pohodništva pa se s tem še ne zaključuje. V naslednjem tednu so organizirani še trije pohodi: Pohod po buških stezah, 11. pohod po Tematski poti Na svoji zemlji in Banjšice, po Sedevčičevi poti.
Dan biosfernega območja Julijske Alpe
Podelitev se je začela s pozdravnim nagovorom podžupanje občine Kobarid, Urške Miklavič in govorom direktorja Javnega zavoda Triglavski narodni park, dr. Tita Potočnika, ki je poudaril pomembnost ravnovesja med človekom in naravo, za kar se biosferno območje zavzema. V okviru dogodka so podelili certifikate znaka kakovosti Triglavskega Narodnega Parka in razglasili ambasadorja biosfernega območja Julijske Alpe. Za novega ambasadorja Biosfernega območja Julijske Alpe je bil imenovan Martin Šolar. Priznanje mu je podelil Gašper Hrastelj, direktor Urada za Unesco in generalni sekretar Slovenske nacionalne komisije za Unesco. Podelitev so spremljali nastopi glasbene skupine Gadičke in Lukavi Luka in Šmentane muhe. Številno dogajanje se je zaključilo s spektakularnim nastopom Hamo & Tribute 2 Love.
Veseli smo, da nam je na Zavodu za turizem Doline Soče, ki že 10 let organizira Jestival letos uspelo združiti moči skupaj z Občino Kobarid in Triglavskim narodnim parkom ter organizirati tako kakovostno in okusov polno prireditev. Festival je bil obiskan tekom celega dneva in je v Kobarid v soboto privabil okoli 5.000 obiskovalcev.
VIR: Turizem Dolina Soče