UP Fakulteta za humanistične študije v aprilu že tradicionalno prireja DNEVE HUMANISTIKE.
Humanistično obarvan teden ponuja široko paleto dogodkov, ki predstavljajo aktivnosti in dosežke fakultete v preteklem obdobju ter aktualne tematike. Program je na voljo tudi na povezavi. Ob predavanjih bodo potekale predstavitve lektoratov, prvo srečanje Alumni kluba UP FHŠ in pa Podelitev Bartolovih nagrad in priznanj fakultete. Cel teden, otvoritev 7. aprila 2022
Razstava "Orao, lav i krin - Heraldika srednjovjekovnih srpskih zemalja" (Muzej Republike Srpske in Univerza v Banja Luki, Filozofska fakulteta). Več o otvoritvi tukaj.
Ponedeljek, 11. april 2022
11.00, Burja 2, UP FHŠ (v živo)
Predstavitev Manifesta za javne medije in javni internet
13.00, Zoom (na daljavo)
Metka Malčič: Predstavitev tečaja in lektorata - Italijanščina
13.00, Levant 1, UP FHŠ (v živo)
Lekt. dr. David Bizjak: Predavanje in diskusija o Preventivni lingvistiki - perilingvistiki
16.00, Levant 4, UP FHŠ (v živo)
Delavnica Tradicionalne kitajske medicine Pet elementov in prehranjevanje
Torek, 12. april 2022
11.00, Levant 2, UP FHŠ (v živo)
Vlado Kotnik: Lagati kot Trump: predstavitev anketne raziskave
Z medijskim vzponom in vstopom Donalda Trumpa v politično areno se je laganje ne le spremenilo v osrednjo politično strategijo, ki nemara nima primere v moderni zgodovini političnega laganja in manipuliranja, ampak se je s pomočjo medijev in informacijsko-komunikacijskih tehnologij prelilo po javni sferi ter doseglo vse sektorje družbe in kotičke vsakdana. Predavanje bo nedavni vzpon odprte laži in transparentne manipulacije kot eminentno trumpovska pojava ekscesnega laganja in obscenega manipuliranja premišljalo zlasti na intersubjektivni ravni oziroma ravni medčloveških odnosov v postkomunikacijski medijski kulturi, ki je prežeta z lažmi in manipulacijami. V času poteka ameriških predsedniških volitev novembra 2020 je bila med študenti Oddelka za medijske študije UP FHŠ izvedena kratka anketa, v kateri se je preverjalo razumevanje in doživljanje Trumpovega in trumpovskega tipa laganja. Rezultati ankete so navdihnili zamisel in naslovili potrebo po oblikovanju analitskega modela rezistentnega soočanja z ekscesno odprtimi lažnivci in obsceno transparentnimi manipulatorji v globoko mediatiziranem vsakdanjem življenju.
12.00, Burja 1, UP FHŠ (v živo)
Ogled dokumentarnega filma o Pier Paolu Pasoliniju
Dokumentarni film z naslovom Pier Paolo Pasolini e i Confini. Memorie a Est del corsaro del Novecento, ki je posvečen kontroverznemu italijanskemu avtorju in filmskemu ustvarjalcu Pier Paolu Pasoliniju, prikazuje nekatere manj znane plati njegovega življenja in bogatega opusa. Med bolj zanimivimi etapami so tudi njegova istrska popotovanja: leta 1969 Pasolini obišče Fažano, ki ga očara. Za časnik "Il Tempo" nato napiše poseben tekst o Istri in ga naslovi L'Italia non italiana (Italija, ki ni italijanska). Dokumentarni film pripoveduje tudi o Pasolinijevem obdobju v Idriji, kjer se je devetletni Pier Paolo čudil, da njegovi sošolci ne govorijo maternega jezika.
13.00, Levant 2, UP FHŠ (v živo)
Vojna v Ukrajini skozi žaromet Amnesty International - Kršitve mednarodnega humanitarnega prava in prava človekovih pravic
Predavanje bo izvedeno v okviru izobraževalnega projekta "Akademija Amnesty: izobražujemo mlade za aktivno državljanstvo in človekove pravice", ki je podprt s sredstvi Programa ACF v Sloveniji 2014-2021. Izvajalka: direktorica Amnesty International Slovenije, Nataša Posel
Amnesty International je rusko invazijo na Ukrajino označila za očitno kršitev Listine Združenih narodov in dejanje agresije, ki je zločin po mednarodnem pravu. Že od začetka konflikta raziskovalne ekipe analizirajo razmere, vključno s satelitskimi in drugimi posnetki, ter pridobivajo pričevanja ljudi, ki so jih prizadeli napadi. Prisluhnite predavanju in izvedeli boste aktualne informacije s terena.
14.00, Zoom (na daljavo)
14.00, Zoom (na daljavo)
Polona Oblak: Predstavitev tečaja in lektorata - Francoščina
15.00, Levant 2, UP FHŠ (v živo)
Okrogla miza: Dobre prakse študijske prakse
Sodelujejo:
· Katja Canalaz - prakso opravljala pri tedniku Slovencev v Videmski pokrajini Novi Matajur (Čedad, Italija)
· Hana Brkić - prakso opravljala na Federalni televiziji Bosne in Hercegovine in na radiu Bihać,
· Tilen Kemperle - prakso opravljal pri podjetju Nevtron& Company, d. o. o.,
· Mirna Buić, Pina, Koper
Dogodek koordinira: izr. prof. dr. Karmen Medica
Sreda, 13. april 2022
Tina Čok: Predstavitev tečaja in lektorata - Kitajščina
14.00, Levant 2, UP FHŠ (v živo)
Predstavitev zaključnega dela - Danaja Križaj: Poznavanje francoske kulture in prisotnost stereotipov o Francozih med Slovenci (mentor dr. David Bizjak)
16.30, Burja 1, UP FHŠ (v živo)
Predstavitev mednarodnega projekta LanGuide
17.00, Avla UP in Zoom (dogodek v okviru Alumni UP)
ALUMNI UP: Družabno srečanje z okroglo mizo: USTVARJANJE POVEZANOSTI: KAKO LAHKO ALUMNI KLUB PRISPEVA K RAZVOJU UNIVERZE IN DRUŽBE?
GEOGRAFSKI VEČER: Južna Afrika - svet v malem
Vabljeni na potopisno predavanje Aleša Ovna z naslovom "Južna Afrika - svet v malem". Avtor, ki nam bo svoja doživetja predstavil ob bogatem slikovnem in video gradivu, pravi, da težko našli deželo, ki bi bila bolj raznolika in bi ponujala toliko možnosti različnih doživetij. Od afriških savan z divjimi živalmi, mogočnih razgibanih gorovij, divje in čudovite obale Wild Coast, čudovitih surfarskih kotičkov, poti za pohodništvo in spuščanje s kolesi, do odkrivanj zanimivosti velikih mest in manjših zaselkov. Predavanje bo potekalo v hibridni obliki.
Četrtek, 14. april 2022
9.00, Avla Armerije, rektorat UP (v živo)
Zdrav Črtomir v zdravem telesu: projekcija filma "Krst za triatlonce" in pogovor o povezavah med literaturo in športom"
Izhodišče pogovora bo kratki film, ki je nastal v preteklem letu in je otvoril Mednarodni znanstveni simpozij "Zakaj Črtomir ne umre? Preobrazbe nacionalnega mita" ob 30. letnici dneva državnosti. Film, ki ga je režiral Damjan Muhić, poveže umetnost s športom, kot osnovo pa si seveda vzame Prešernov Krst pri Savici. Zgodba iz Krsta je zgolj nakazana in je nadgrajena s konceptom pasivnega in aktivnega človeka, kot ga je razumel slovenski pesnik in pisatelj Edvard Kocbek. Video opozarja na večplastnost Prešernovega Črtomira, v njem pa spregovorita telo in kraj, pa tudi umetniška beseda. V vlogi triatlonca, ki mu noben teren ni prepreka, lahko Črtomir pokaže svojo vzdržljivost, ki je povezana tudi s prilagodljivostjo. Ne glede na to, kaj mu prinaša zgodovina, gre naprej. Oglej ni njegova končna postaja. Film seveda niti zdaleč ni prvi umetniški prispevek, ki bi umetnost in še zlasti literaturo povezoval s športom, zato bomo v pogovor vključili tudi širše poglede s polja povezave med literaturo in športom.
Pogovor bo vodila Martina Marušič Kos, sodelovali pa bodo Damjan Muhič, Marcello Potocco in Eva Stepančič.
10.00, Levant 3, UP FHŠ (v živo)
DANTE E LA POESIA, tra lingue e i cosiddetti dialetti la bellezza delle immagini
Un viaggio tra gli echi delle parole dantesche alla scoperta del territorio e della sua lingua
A distanza di tanti secoli in Dante Alighieri, il simbolo della letteratura italiana e padre della lingua, continuiamo a cercare in filigrana ai versi della sua Divina Commedia qualcosa di indefinibile e inafferrabile che ci aiuti a sentirci meno soli e più umani. Questo il potere della poesia che attraverso i secoli ci consegna preziose conoscenza, prima di tutto nel considerar la nostra "umana semenza: fatti non foste a vivere come bruti ma per seguir virtute e canoscenza".
dr. Mario Novak: Uporaba novih metod v (bio)arheologiji: starodavna DNK (aDNA) in stabilni izotopi
Predavateljev znanstveni interes je usmerjen k preučevanju bioarheologije, forenzične antropologije, paleopatologije in starodavne DNK (aDNA), kar se odraža tudi v njegovi pestri pedagoški dejavnosti. Mario Novak uspešno sodeluje tudi z UP FHŠ, kjer je že izvajal cikel gostujočih predavanj leta 2017 in 2020 ter je vključen v mentorstva podiplomskih študentov na Oddelku za arheologijo in dediščino.
17.00, Avla Armerije, rektorat UP (v živo)
Srečanje in predstavitev predstavnikov Alumni UP FHŠ s študenti UP FHŠ
Gostje okrogle mize bodo:
· Borut Jerman, antropolog, Kulturno izobraževalno društvo PiNA.Več tukaj.
· Tjaša Likar, antropologinja, Turistično združenje Izola.
· Anja Mugerli, slovenistka, pisateljica, lektorica. Več tukaj.
· Matej Muženič, zgodovinar, Pokrajinski arhiv Koper, enota Piran.
· dr. Lara Sorgo, italijanistka, Inštitut za narodnostna vprašanja. Več tukaj.
* Predstavniki Alumni kluba ostalih oddelkov se bodo zvrstili na prihajajočih dogodkih
18.30, Avla Armerije, rektorat UP (v živo)
Podelitev Bartolovih priznanj in nagrad za leto 2021
Petek, 15. april 2022
17.00, Zoom
SKLOP PREDAVANJ: Živali v prazgodovinski umetnosti
Ivana Živaljević (Univerzitet u Novom Sadu, Institut BioSens, Srbija) Fluidne granice ljudskosti i animalnosti: ljudi i životinje u mezolitu Đerdapa
Goce Naumov (Muzej na Makedonija, Skopje & Univerzitet Goce Delčev, Štip, Makedonija) Živeti život sa životinjama...ili kako smo se pripitomili kroteći prirodu
Marija Ljuština (Univerzitet u Beogradu, Filozofski fakultet, Beograd, Srbija) Predstave životinja u umetnosti bosutske grupe i Basarabi kompleksa
Martina Blečić Kavur (Univerza na Primorskem, Fakulteta za humanistične študije)
Imago Caprae: ikonografija uporabne umetnosti Balkana
Imago Caprae: ikonografija uporabne umetnosti Balkana
PR: UP