Vlada je sprejela sklep o imenovanju Borisa Goličnika, župana Občine Šoštanj, za Nacionalnega koordinatorja pravičnega prehoda, ki vključuje načrt predčasnega zapiranja Premogovnika Velenje in opustitve rabe premoga v TEŠ.
Avtor:
Mare Bačnar
Avtor fotografij:
Twitter
Vlada je sprejela sklep o imenovanju Borisa Goličnika, župana Občine Šoštanj, za Nacionalnega koordinatorja pravičnega prehoda, ki vključuje načrt predčasnega zapiranja Premogovnika Velenje in opustitve rabe premoga v TEŠ.
Nacionalni koordinator pravičnega prehoda je predviden s sprejeto nacionalno strategijo za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij v skladu z načeli pravičnega prehoda, ki jo je Vlada sprejela januarja lansko leto, njegova vloga pa je predvsem povezovanje različnih strani v lokalni skupnosti, kar mu daje velik simbolni pomen. Skladno s celovitim nacionalnim energetskim in podnebnim načrtom NEPN je za prestrukturiranje in razvojni prehod premogovnih regij potrebno pripraviti dolgoročno nacionalno strategijo, ki vključuje časovni načrt za pravični načrt predčasnega zapiranja Premogovnika Velenje in opustitve rabe premoga v TEŠ. Skladno s tem bodo pripravljeni: Nacionalna strategija za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij v skladu z načeli pravičnega prehoda, območni načrt za Savinjsko-Šaleško regijo in območni načrt za Zasavsko regijo.
Boris Goličnik je bil na zadnjih lokalnih volitvah izvoljen za župana Občine Šoštanj. Po poklicu je komunalni inženir. Od prve zaposlitve dalje, leta 1992 pa do leta 2022, je bil zaposlen v Termoelektrarni Šoštanj. 20 let je delal kot Vodja priprave vode, nekaj let kot inženir gradbenega področja in vodja gradbene službe. Je prostovoljec, humanitarec in gasilec. Zanj so značilne pozitivna naravnanost, sposobnosti vodenja, povezovanja, ter tudi sprejemanja drugače mislečih. Zaveda se odgovornosti in pomembnosti funkcije nacionalnega koordinatorja pravičnega prehoda, ker prihaja iz regije, pred katero je izjemno pomembno in zahtevno obdobje prestrukturiranja, ki ga v tem trenutku postavlja pred številne zahtevne okoljske, gospodarske ter družbene izzive. Kot član sveta županov premogovnih regij je v proces prestrukturiranja že sedaj aktivno vključen in pozna aktivnosti na tem področju, zato bo prispeval k dobri koordinaciji in uspešni realizaciji območnih načrtov ter izvajanju upravičenih projektov oz. operacij obeh premogovnih regij, ki sta vključeni v proces prestrukturiranja.
VIR: Naš Stik