Mladinska knjiga se bo na najpomembnejšem knjižnem sejmu otroških knjig v Bologni v Italiji (med 31. marcem in 3. aprilom 2025) predstavila na lastni stojnici v hali 26 na stojnici 29/C35, ki jo bodo krasile ilustracije Maje P. Kastelic. Na povabilo založbe bosta sejem obiskali tudi ilustratorki Ana Zavadlav in Suzi Bricelj.
Ljubljana, 26. marec 2025 ̶ Mladinska knjiga se bo na najpomembnejšem knjižnem sejmu otroških knjig v Bologni v Italiji (med 31. marcem in 3. aprilom 2025) predstavila na lastni stojnici v hali 26 na stojnici 29/C35, ki jo bodo krasile ilustracije Maje P. Kastelic. Na povabilo založbe bosta sejem obiskali tudi ilustratorki Ana Zavadlav in Suzi Bricelj.
V letu, ko Mladinska knjiga praznuje 80 let delovanja, bo sejemska podoba založbe v znamenju Povabila, avtorske slikanice mednarodno priznane ilustratorke Maje P. Kastelic, s katero simbolno – in dobesedno – vabimo bralce, strokovno javnost, partnerje doma in na tujem ter medije, da skupaj z nami stopite v jubilejno leto.
Dr. Alenka Kepic Mohar, glavna urednica Mladinske knjige in direktorica Cankarjeve založbe, je ob tej priložnosti povedala: »Mladinska knjiga je na sejmu v Bologni prisotna že več kot šest desetletij, letos, ko založba praznuje 80. obletnico, bo še posebej slovesno – naš razstavni prostor novo preobleko, imenitne izvirne ilustracije slikanice Povabilo, predstavljamo se z novim katalogom, z delovno ekipo pa načrtujemo več kot sto sestankov za prodajo in nakup avtorskih pravic z založniki iz več kot 30 različnih držav in udeležbo na najmanj 20 dogodkov v sklopu sejmov. Letos nas še posebej veseli, da imamo že pred sejmom veliko zanimanja za izide slovenskih ilustratorjev in avtorjev v tujini, kar je tudi odziv na lanskoletno gostovanje Slovenije. Sicer pa je izmenjava in navduševanje nad zgodbami iz različnih svetov v Bologni čisti užitek, razpravljanje z mednarodnimi partnerji o tem, kako se založniški svet spreminja, pa vselej izziv in posebna založniška strast.«
Mladinska knjiga je za sejem pripravila nove kataloge izdaj leposlovja za otroke, mladino in odrasle v angleškem jeziku, ki so na voljo tudi v elektronski različici: https://www.mladinska-knjiga.si/en/books/mladinska-knjiga
V katalogih predstavljamo več kot 400 del, ki so v preteklosti že vzbudila zanimanje tujih založnikov in agentov, kot tudi novosti, za katere verjamemo, da imajo možnosti objave v tujini. Mladinska knjiga od vzpostavitve mednarodnega sodelovanja pred 60 leti namenja veliko pozornosti uspešnemu predstavljanju slovenskih avtorjev v tujini in prodaji avtorskih pravic v tujino. Podpisali smo več kot 700 pogodb, s katerimi smo prodali avtorske pravice na izvirnih delih slovenskih avtorjev v več kot 50 držav po svetu. Tujim založbam lahko ponudimo več kot 400 mednarodno priznanih knjižnih del, ki jih je ustvarilo več kot 600 piscev in ilustratorjev, med katerimi je kar 40 prejemnikov slovenskih ali mednarodnih priznanj ali nagrad. V zadnjem obdobju pa velja še posebej izpostaviti uspešni sodelovanji v okviru programov Slovenija – častna gostja na mednarodnem knjižnem sejmu v Frankfurtu leta 2023 in sejmu otroške in mladinske literature v Bologni lansko leto.
Vabljeni v Bologno in k listanju kataloga!
O ILUSTRATORKAH:
Maja P. Kastelic (1981) je akademska slikarka, ilustratorka in avtorica slikanic za otroke. Poleg umetnosti je študirala filozofijo in teorijo vizualne kulture. Na področju ilustracije deluje od leta 2012. Njena prva avtorska slikanica Deček in hiša je ob izidu leta 2015 takoj navdušila tako bralce kot strokovno javnost in ji po uvrstitvi v elitni izbor ilustracij na sejmu otroških knjig v Bologni odprla vrata v tujino. Sodeluje z raznimi založbami iz tujine, še vedno pa razveseljuje tudi slovenske otroke, na primer z novimi ilustracijami Korenčkovega palčka Svetlane Makarovič, ilustrirala je zgodbo Špelca Nadine Robert, tri knjige Braneta Mozetiča (Alja dobi zajčka, Prva ljubezen, Dežela bomb, dežela trav) … Redno sodeluje tudi z revijo Ciciban. Razstavlja na samostojnih in skupinskih razstavah. Za svoje delo je prejela številna priznanja in nagrade, med drugim plaketo bienala ilustracije v Bratislavi, nagrado Etisalat Children Literature Award v ZAE in bila uvrščena na častno listo IBBY, doma pa tudi Levstikovo in nagrado Kristine Brenkove za izvirno slovensko slikanico ter priznanje in plaketo Hinka Smrekarja. Uvrščena je bila v izbor Illustrators Exhibition na knjižnem sejmu v Bologni, v zbirko Bele vrane ter med USSBY Outstanding International Books. Po slikanici Deček in hiša, njenem avtorskem prvencu, je bila ustvarjena tudi lutkovna predstava. Sodeluje z najuglednejšimi slovenskimi in tujimi založbami, njene slikanice pa so izšle v 23 jezikih po vsem svetu.
𝗔𝗻𝗮 𝗭𝗮𝘃𝗮𝗱𝗹𝗮𝘃 (1970) je akademska slikarka in ilustratorka. Diplomirala je na oddelku za slikarstvo na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani in tam zaključila študij na specialki za grafiko. Od leta 2002 se posveča predvsem knjižni ilustraciji za otroke in mladino. Je redna sodelavka revij Ciciban in Cicido. Svoja dela je razstavljala na več samostojnih in skupinskih razstavah. Leta 2019 so bile njene ilustracije iz knjige Čriček in temačni občutek nizozemskega pisatelja Toona Tellegena razstavljene na 34. knjižnem sejmu otroške in mladinske literature v Bologni. Za slikanico Obisk je dobila Levstikovo nagrado 2021 za izvirne ilustracije, na 14. bienalu ilustracij pa je prejela plaketo Hinka Smrekarja za ilustracije v Tellegenovi knjigi Jež in samotni občutek. Njene ilustracije iz knjige Italijanske pravljice Itala Calvina so bile izbrane za razstavo na sejmu v Bologni leta 2023, zanje je prejela tudi Levstikovo nagrado 2023 za izvirno ilustracijo.
Suzana Bricelj (1971) je akademska slikarka in oblikovalka, ena najpomembnejših slovenskih ilustratork. Leta 1998 je diplomirala na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, smer oblikovanje. Nekaj študijskih mesecev je prebila v Bratislavi (1996), kjer je študirala na oddelku za vizualne komunikacije, dve leti pa v Parizu (2000–2002), kjer je leta 2002 zaključila podiplomski študij. Ukvarja se z oblikovanjem vizualnih komunikacij ter ilustriranjem slikanic, proze, učbenikov. Njene ilustracije je najti v Cicidoju, Cicibanu in Pilu, knjižne ilustracije pa zaokrožajo številne pravljice in pesmice (Medena pravljica Svetlane Makarovič, Pesmi in pesmičice Vinka Möderndorferja, Neredko Nine Mav Hrovat, Zlato kralja Matjaža Anje Štefan, Veliki pravljičarji in njihove najlepše pravljice ...). Leta 2024 je izšla njena prva avtorska slikanica z naslovom Rumeni slon. Imela je več samostojnih razstav.
VIR: MKZ