Interaktivna šola ponuja priložnost za delo z vrhunskimi strokovnjaki s področja uprizoritvenih umetnosti
Društvo IndiJanez v okviru svoje kulturne dejavnosti programa teater magdalena organizira interaktivno gledališko šolo, v okviru katere se udeleženci učijo in ustvarjajo pod taktirko referenčnih strokovnjakov, ki delujejo na področju uprizoritvenih umetnosti. Vsebine temeljijo na aktivnem raziskovanju različnih medijev, izraznih sredstev, tem in drugih komponent s strani sodelujočih, pokrivajo pa področja gledališča, filma in lutk.
Gledališka šola teatra magdalena je sestavljena iz raznovrstnih sklopov oziroma predmetov, ki so v sodelovanju z izkušenimi mentorji zamišljeni kot večplastni kreativni procesi, zgrajeni na različnih perspektivah, tehnikah in izrazih. Udeleženci z njihovim spoznavanjem praktičnim apliciranjem pridobivajo dragocene izkušnje v določenem mediju. Šola, ki poteka že od septembra, zdaj išče nove udeležence, vključitev pa je brezplačna.
V osnovi je teater magdalena oblikovan kot novi poligon raziskovanja umetnosti in sebe – bodisi za osebni razvoj sodelujočih bodisi kot priprava za profesionalno udejstvovanje ali kariero – obenem pa služi kot prostor za mlade ustvarjalce. Tudi šola je tako namenjena vsem, ki želijo spoznati ali nadgraditi znanje na področju gledališča in igre – še zlasti pa mladim, ki do podobnih programov sicer nimajo dostopa. »Dobrodošli so vsi, ki želijo izpopolniti svoje reference, se odpravljajo na profesionalno gledališko oziroma igralsko pot ali si zgolj želijo osebnega razvoja in jih zanima raziskovanje različnih načinov izražanja,« pove eden od organizatorjev. Primerna je torej tako za tiste, ki se na tem področju že udejstvujejo kot tudi tiste z manj izkušnjami, eden od ciljev programa pa je vključevanje ustvarjalcev in ljubiteljev gledališča različnih profilov, ki bodo skozi učenje aktivno ustvarjali originalne vsebine in razvijajo lastni potencial.
Vsak predmet v ospredje postavlja svoj izraz, medij ali osrednji element, na primer govor, gib, film ali lutkarstvo; gre za svojevrsten eksperiment, v sklopu katerega bodo udeleženci ugotavljali, kako poudarjanje določenih aspektov vpliva na igro in ustvarjanje. Na širši ravni pa je rezultat programa predvsem cikel dinamičnih originalnih vsebin, ki s svojo vsestranskostjo odražajo diverziteto udeležencev in kulturno-umetniškega prostora, v katerem nastajajo – ne le Kulturnega centra Pekarna, kjer se odvija del izobraževanja, ampak tudi mestne četrti Magdalena in drugih lokalnih skupnosti nasploh.
»Naša želja je oblikovanje močne, kontinuirane skupine udeležencev, ki bodo z doprinosom prispevali k ohranjanju in soustvarjanju kulturno-umetniške scene v Pekarni in Mariboru,« povedo izvajalci, ki so z dosedanjim obiskom zadovoljni, doseči pa si prizadevajo še večji krog ljudi različnih starosti, veščin in izkušenj. Pri tem poudarjajo, da predhodne igralske ali gledališke izkušnje niso pogoj za vključitev, saj so vsebine zastavljene tako, da so dostopne vsakomur.
Nekaj sklopov se je jeseni že odvilo, tudi v zimskih mesecih pa se obetajo tematsko raznoliki in zanimivi predmeti. Že v tem tednu, natančneje s 6. 12., se začenja delavnica z naslovom
Uvod v igro pod mentorstvom Viktorja Hrvatina Megliča, ki bo v okviru štirih srečanj obdelala osnove gledališkega izražanja, od tehnik dihanja do občutka za glas in odrskega giba. 10. 12. se bo nato pričel še sklop Lutkarstvo pod vodstvom Tina Grabnarja, kjer bodo udeleženci spoznavali različne lutkovne tehnike.
Vključitev v gledališko šolo je brezplačna in je možna ves čas trajanja programa. Prijave oziroma zanimanje lahko udeleženci oddajo na elektronskem naslovu pr@indijanez.si.
VIR: indijanez