Svet EU in Evropski parlament sta dosegla okvirni dogovor o direktivi za obnovljive vire energije.
Bruselj, 30. marca (STA) - Svet EU in Evropski parlament sta dosegla okvirni dogovor o direktivi za obnovljive vire energije. V skladu z dogovorom naj bi se delež energije iz obnovljivih virov do leta 2030 povečal na 42,5 odstotka z možnostjo dodatnega okvirnega povečanja za 2,5 odstotne točke, kar bi skupaj pomenilo 45-odstotni delež.
Pogajalci so se začasno dogovorili o ambicioznejših sektorskih ciljih v prometu, industriji, stavbah ter na področju daljinskega ogrevanja in hlajenja. Namen teh podciljev je pospešiti vključevanje obnovljivih virov v panoge, kjer ta proces teče počasneje, so sporočili iz Bruslja.
Na področju prometa lahko skladno z začasnim sporazumom članice izbirajo med zavezujočim ciljem 14,5-odstotnega zmanjšanja toplogrednih plinov v prometu do leta 2030 ali pa zavezujočim ciljem vsaj 29-odstotnega deleža obnovljivih virov v končni porabi energije v prometu do leta 2030.
Začasni sporazum določa tudi zavezujoč kombinirani podcilj 5,5-odstotne rabe naprednih biogoriv in obnovljivih goriv nebiološkega izvora v deležu obnovljive energije v prometnem sektorju. Znotraj tega cilja obstaja minimalna zahteva po enoodstotnem deležu obnovljivih goriv nebiološkega izvora v deležu obnovljivih virov energije, dobavljenih prometnemu sektorju.
Glede industrije začasni dogovor predvideva, da bo ta letno dvignila rabo obnovljivih virov energije za 1,6 odstotka. Pogajalci so se strinjali, da bi moralo do leta 2030 42 odstotkov vodika, ki se uporablja v industriji, izvirati iz obnovljivih goriv nebiološkega izvora, do leta 2035 pa naj bi se ta delež povečal na 60 odstotkov.
Začasni sporazum krepi tudi trajnostna merila za uporabo biomase za energijo in vključuje ukrepe za pospešitev postopkov pridobivanja dovoljenj za projekte obnovljivih virov energije. Pospešitev projektov je pomembna tudi v luči evropskega načrta za neodvisnost od ruskih fosilnih goriv.
Začasni politični dogovor bosta morala zdaj Svet EU (države članice), in parlament potrditi še uradno.
VIR: Tax Fin Lex