Center vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga je lani obiskalo okoli 23.500 ljudi, kar je največ od leta 2017, odkar z zavodom skupaj upravljata gospodarsko ministrstvo in občina Vitanje.

Vitanje, 23. januarja - Center vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga je lani obiskalo okoli 23.500 ljudi, kar je največ od leta 2017, odkar z zavodom skupaj upravljata gospodarsko ministrstvo in občina Vitanje. Da bi vanj privabili še več obiskovalcev, tudi tiste, ki so pri njih že bili, zdaj ponudbo dopolnjujejo z novimi vsebinami, odslej tudi s sobo pobega.
 
Kot je ob današnjem odprtju Misije: Pobeg v vesolje povedala Neža Pavlič Brečko, ki je vodenje centra prevzela pred skoraj letom dni, je ideja nastala po tistem, ko so s predstavniki podjetja Enigmarium izvedeli, da v Sloveniji doslej v vse bolj popularnih sobah pobega ni na voljo še prav nobene zgodbe na temo vesolja.

Lansko pomlad so z njimi znova vzpostavili stik, potem ko so ugotovili, da lahko za potrebe omenjene ponudbe koristno uporabijo doslej neuporabne kletne prostore objekta. Idejo so nato predstavili tudi večinskemu lastniku, torej gospodarskemu ministrstvu, ki je 85.000 evrov vreden projekt podprlo s 50.000 evri, ostali pa so dodali iz lastnih sredstev.
Čeprav je "escape roomov" po državi že kar precej, po besedah Pavlič Brečko ne gre za tipični primer tovrstne atrakcije, kjer mora osebje po vsaki skupini sobo na novo pripraviti, pač pa gre za avtomatiziran in naravoslovno naravnan proces na temo vesolja.

Z dodatno ponudbo želijo pritegniti nove obiskovalce, predvsem tiste, ki jih doslej niso uspeli z obiskom muzeja, zlasti mlajše generacije, pomeni pa tudi novo ponudbo za šole, ki jih že zdaj redno gostijo. "Vsako leto sicer beležimo rast obiska, a še vedno imamo rezerve," je dejala direktorica, ki zaradi atrakcije pričakuje tudi vračanje tistih, ki so jih že obiskali.
V letošnjem letu ob tej pomembni naložbi načrtujejo še prenovo sobe 360 v sklopu razstav, ki bi jo radi preobrazili v Noordungov observatorij, v katerem bi prikazovali planete in globino vesolja, kar bo zelo uporabno tudi za tehniške in naravoslovne dneve šolskih skupin.

Odprtja se je udeležil tudi predstavnik gospodarskega ministrstva Jernej Štromajer, sicer tudi prvi mož sveta zavoda Centra Nordung, ki se mu zdi popularizacija znanja in znanosti zelo pomembna, pri tem pa je vesolje zagotovo eno takih zanimivih področij.

Ob tem je spomnil, da je Slovenija letos podala vlogo za polnopravno članstvo v Evropski vesoljski agenciji (ESA), zato je javnosti pomembno predstaviti, zakaj je to pomemben korak za državo. Vse to je namreč povezano z vlaganjem v raziskave in gospodarski razvoj ter inovacijami, s tem pa tudi na drugačen in bolj ambiciozen pogled na razvoj slovenske družbe.
Po besedah oblikovalke igrificiranih doživetij in soustanoviteljice podjetja Enigmarium Nataše Potočnik je bil projekt v Vitanju zanje prav poseben izziv. V vseh ostalih okoli 20 sobah pobega na devetih lokacijah v Sloveniji in tujini namreč igro spremlja nadzornik, ki sobo najprej pripravi, če je potrebno igralcem pomaga z namigom in podobno.

"Ker želimo v tem primeru večjo pretočnost, smo morali izbrati najboljšo mogočo tehnologijo, kar pomeni, da smo naredili nekaj inovativnega in pionirskega," je dejala Potočnik in dodala, da je zgodba seveda povezana z Noordungom in bivalnim kolesom, ki ga je v filmu Odiseja 2001 leta 1968 uporabil režiser Stanley Kubrick.

"V filmu umetna inteligenca prevzame nadzor nad vesoljsko postajo. To je bila v tistih časih znanstvena fantastika, medtem ko je danes umetna inteligenca tukaj in z njo živimo, zato je vse skupaj še toliko bolj aktualno," je dodala Noordungova soimenjakinja, ki je s tem raziskovalcem vesolja že našla nekatere vzporednice, ne pa tudi neposredne sorodstvene vezi.

VIR: STAkrog