napovednik

JAŠA: BLOOM

Dekada umetnosti v enem dnevuEden izmed mednarodno najbolj uspešnih slovenskih sodobnih umetnikov JAŠA (Mrevlje-Pollak) bo s projektom BLOOM obeležil zadnjo dekado svoje ustvarjalne poti. Ta ga je širom po svetu vodila v New York, na Beneški biennale, kjer je zastopal Slovenijo, pa vse do Berlina, kjer kot rezidenčni umetnik institucije Kühlhaus Berlin predstavlja kar dve leti trajajoč projekt The Monuments.

Projekt obsega izid albuma BLOOM, javno prostorsko instalacijo UNNAME, mednarodno delavnico za mlade umetnike Making It, ter zaključno dejanje 3. septembra, ko bo JAŠA za en dan s programom v živo naselil celotno poslopje Kina Šiška.

JAŠA bo v Kinu Šiška z inovativnim prepletom instalacij, performansov, zvoka in glasbe ustvaril vizualne zgodbe z izrazito avtorsko noto. Ker v svoji umetnosti pogosto tudi sam prostor uporablja kot medij, bo do obisti izkoristil tehnične zmogljivosti in prostorske kapacitete Kina Šiška - veliko in malo dvorano, vmesne prostore in dvorišče – ter z edinstvenimi avtorskimi posegi obiskovalcem omogočil popolno potopitev v svoje delo.

Dogajanje bo trajalo izključno en dan, od jutra do večera, v obeh dvoranah, vmesnih prostorih in pred zgradbo. V vsakem od prostorov bo obiskovalec lahko pet minut ali ves dan, to bo njegova odločitev. Želim mu omogočiti nekaj, česar še ni videl, slišal in doživel, bodisi v kontekstu Kina Šiška bodisi sodobne umetnosti.” -- JAŠA
Glavna umetniška sodelavca pri projektu sta izvrstna glasbenika KALU (Luka Uršič) in Bowrain (Tine Grgurevič). Na projektu v različnih vlogah sodelujejo tudi številni priznani umetniki, kot so intermedijska umetnica Lina Rica, igralec in gibalec Primož Bezjak, bobnar Jan Kmet, multiinstrumentalist in producent Mario Babojelič ter številni drugi.


Projekt podpirajo Mestna občina Ljubljana, Ministrstvo za kulturo in zavarovalnica Triglav.

POVEZAVA DO DOGODKA

BLOOM by JAŠA
Dekada umetnosti v enem dnevu

Kino Šiška
3. september 2022
11:00 - 01:00

Povezava do dogodka

Vstopnice so že v prodaji prek spleta in prodajne mreže Eventim:
https://bit.ly/BLOOM_kstix
Prodaja: 12 €
S popustom (d/š/u): 10 €
GLASBA

Izvrstna glasbenika KALU (Luka Uršič) in Bowrain (Tine Grgurevič) sta dolgoletna JAŠINA sodelavca pri snovanju glasbe za njegove intermedijske umetniške projekte. Pred kratkim so pri založbi Kamizdat izdali album BLOOM, ki ga bodo z razširjeno 18-člansko zasedbo ekskluzivno odigrali prav v Kinu Šiška.

JAŠA, KALU, BOWRAIN - CLOUD TAILORPOSLUŠAJ ALBUM NA BANDCAMPJAVNA PROSTORSKA INSTALACIJA UNNAME
Avgust-september

V sklopu projekta je JAŠA v avgustu pred Kinom Šiška postavil javno prostorsko instalacijo UNNAME, okrog katere se bo na glavnem dogodku odvil niz performansov in umetniških akcij. Instalacija bo stala do konca septembra.
»UNNAME je odsotnost spomenika. Kar vidimo, je zgolj njegova gradbena struktura. Ta predstavlja napor kolektiva, ki je gonilo družbenega napredka. Vezivo te nosilne konstrukcije je konstruktiven dialog. Zaradi praznine pride do obrata perspektive in tako nosilna struktura postane spomenik; spomenik in poklon neustavljivi sili kolektivnega delovanja.« – JAŠAMEDNARODNA DELAVNICA MAKING IT
21. avgust - 3. september

V avgustu bo JAŠA v sodelovanju s KiD PiNO vodil mednarodno delavnico za mlade umetnike Making It. Delavnica temelji na priročniku Making It: The Artist's Survival guide, ki ga je s Pulitzerjevim finalistom Noahom Charneyem izdal pri ameriški založbi Rowan & Littlefield.

O knjigi:

"Ta knjiga vam daje svobodo, da sledite njenim predlogom ali se jim posmehujete – da se norčujete iz pravil, morajo pravila biti tam. Če ne potrebujete vodnika za svoje delo, niste izviren ustvarjalni genij, temveč ste idiot."
-- Slavoj Žižek

Udeleženci delavnice bodo svoje delo predstavili na glavnem dogodku v Kinu Šiška.JAŠA

JAŠA (Mrevlje-Pollak) se je po študiju in uspešnem začetku kariere v Benetkah leta 2005 preselil v Ljubljano, kjer je nase opozoril s serijo odmevnih projektov, ki jih je izvedel v sodelovanju z galerijo Ganes Pratt, z umetniki tako imenovane »beneške generacije« (Meta Grgurevič, Jasmina Cibic, Ištvan Išt Huzjan) ter z drugimi umetniki, ki so prav tako sodelovali z omenjeno galerijo (Mark Požlep, Viktor Bernik, Žiga Kariž in Arjan Pregl).

Projekti, kot so Bad Girls & Bad Boys, Radikal Chic in nenazadnje The Lovest, ki je v prostorih Moderne galerije trajal skoraj tri leta, so na slovensko sceno sodobne umetnosti vnesli svežino, udarnost, multimedijskost in prakso tesnega horizontalnega sodelovanja z ustvarjalci z različnih področij.

Med letoma 2013 in 2018 je umetnik svoje delovanje preselil v New York, kjer je svojo pot uspešno nadaljeval v sodelovanju z galerijo On Stellar Rays. Leta 2015 je s projektom UTTER/The Violent Necessity for the Embodied Presence of Hope zastopal Slovenijo na Beneškem umetnostnem bienalu. S številnimi projekti se je predstavil tudi drugod po svetu in se s svojim neprestanim delom vzpostavil kot eden najpomembnejših slovenskih sodobnih umetnikov svoje generacije.

Leta 2021 je svoje delovanje preselil v Berlin, kjer je kot rezidenčni umetnik kulturne institucije Kuhlhaus Berlin začel s projektom The Monuments, ki bo trajal dve leti.

POVEZAVA DO MEDIJSKIH VSEBIN
PR: 2022 Agencija Glasilka